недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Србија сарађује са Војском САД више од свих држава на Балкану
Хроника

Данас: Србија сарађује са Војском САД више од свих држава на Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. јануар 2013.

Београд - Недавно, док је ураган Сенди јурцао источном обалом Сједињених Америчких Држава уништавајући све пред собом, један део српског грађанства је, пре свега на друштвеним мрежама, ликовао над несрећном судбином „оних што су нас бомбардовали“. Интернетом је дуго кружила фотографија гологрудог момка који са осмехом на лицу и шајкачом на глави посматра директан пренос „Божје казне“ уз пиво и кокице. Упркос таквим и сличним изливима „одушевљења“, са нашим некадашњим „(не)милосрдним анђелима“, данас постоји интензивна сарадња.

Војска Србије, која је 1999. била у директним окршајима и, на крају, „победила НАТО“, доста се брже мења од самог друштва, истиче Марко Савковић из Београдског центра за безбедносну политику.

- Упркос томе шта говоре политичари ради популарности и гласова на изборима, српска војска се мења у складу са НАТО стандардима. Да ли ћемо ући у ту организацију није битно, јер ми већ сада учимо од њих зато што је то најквалитетнији војни програм - објашњава Савковић.

С друге стране, шеф канцеларије за војну сарадњу САД у Србији Шон Лонг каже да Америка сарађују са Србијом више од било које друге државе на Балкану, а та кооперација је појачана за 60 процената у последњих годину дана. Он посебно истиче значај ИМЕТ програма војног образовања и обуке путем ког српски војни официри одлазе у САД на едукацију.

- Мислим да је ИМЕТ програм најважнији, јер се бави људима. Можете дати нову врсту војне опреме, помоћи да се изгради простор за обуку, али то су само ствари и места. Срце и душа сваке војске су ипак њени људи, њихова највећа вредност. Када пошаљете српског официра, на пример, у Форт Левенворт у Канзасу са породицом на годину дана - и то не само због обуке и образовање, него и због искуства живота, упознавања наше земље и људи и стварања пријатељстава - то остаје са тим официром цео живот и то је заиста истинска сарадња - истиче Шон Лонг.

Пуковник Гордан Павловић један је од српских официра који је путем ИМЕТ програма провео годину дана у главном граду Алабаме, Монтгомерију. После живота у „непријатељским редовима“ много боље познаје амерички менталитет и начин функционисања државе.

- Моје разумевање сада је другачије него кад сам гледао са удаљености од 10.000 км где сам имао рефлексију тих њихових одлука које су биле, у последњем периоду, веома лоше по нас. Причао сам са човеком који је возио Ф-116 и био активно укључен у дејства 1999. године. Дискутовали смо о томе шта смо ми радили, а шта они, где су биле грешке и једне и друге стране. Одговор је да је за све, пре свега, одговорна политика. Ми, као војници, само спроводимо смернице и директиве које нам дођу од политике. Тако је и у Америци и код нас - објашњава Павловић.

Разлика између две војске није само у технологији, него и у приступу војној едукацији. Пуковник је морао свакодневно да чита обимну теоријску литературу на енглеском језику ради припреме за интерактивну наставу.

- На настави 13, 14 људи дискутује о једној теми и онда се тиме добија велики број различитих перспектива. Фактички ми један проблем сагледавамо из више углова, што у старту значи да је спознаја на дубљем и квалитетнијем нивоу. То се не може поредити са нашим образовањем, јер ми учимо да понављамо оно што смо научили, док је у америчкој војсци циљ стицање нових сазнања путем личног унапређења - каже пуковник Павловић.

Војске Србије и САД сарађују у оквиру Партнерства за мир и појединих мисија Уједињених нација. Размена знања и информација је неопходна и ради кооперације на терену, те су контакти између војних кадрова неизбежни. Повезивање, поређење и учење од других ради професионалног усавршавања чине ВС конкурентном и спремном за изазове савременог ратовања, док позитивни контакти између припадника, некад супростављених војски, шаљу другачију и мање стереотипну слику о грађанима Србије.

ИМЕТ програм

Од почетка доступности ИМЕТ програма 2007. Србија је добила 1,47 милиона долара из ИМЕТ финансирања и томе је додато 925 хиљада долара које је пружила земља домаћин. Укупно 137 особа је успешно завршило обуку. ИМЕТ је фокусиран на професионализацију и усавршавање вишег руководства на Ратним универзитетима САДи на развој корпуса млађих официра - подофицира.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер