Početna strana > Hronika > Danas: Srbija izrazila spremnost na značajne promene predloga rezolucije
Hronika

Danas: Srbija izrazila spremnost na značajne promene predloga rezolucije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 07. septembar 2010.

Brisel, Beograd - Države članice Evropske unije usvojile su juče zajednički stav povodom rasprave o srpskom predlogu rezolucije o Kosovu u Generalnoj skupštini UN, 9. septembra u Njujorku, saznaje Danas u kabinetu visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, koja će večeras u Briselu razgovarati s predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Kako je našem listu rečeno iz više izvora bliskih državnom vrhu u Beogradu, najviši srpski zvaničnici saglasili su se sa ovim zajedničkim stavom EU, iza kojeg je stalo i pet zemalja koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, i izrazili su spremnost na značajne promene predloga rezolucije.

- Svih 27 zemalja usvojilo je zajednički stav. Ideja je da se Srbija i EU zajednički angažuju u nastupu pred Generalnom skupštinom UN - izjavila je juče za naš list Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice Ketrin Ešton.

Prema njenim rečima, sadržaj tog stava još uvek ne može biti dostupan javnosti, mada su njegovi elementi sadržani u deklaraciji koju je Ketrin Ešton saopštila 22. jula, neposredno nakon objavljivanja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde. Usaglašena pozicija EU biće predočena i Borisu Tadiću, na njegovom večerašnjem sastanku s visokom predstavnicom.

Podsetimo, baronesa Ešton je 22. jula izjavila da ocena MSP da deklaracijom o nezavisnosti nisu prekršeni međunarodno pravo, Rezolucija 1244 SB UN i Ustavni okvir za privremenu samoupravu na Kosovu, "predstavlja početak nove faze" i da je "EU stoga spremna da pomogne dijalog između Beograda i Prištine". "Taj dijalog treba da promoviše saradnju, omogući ostvarivanje napretka na putu ka EU i unapredi život ljudi. Dijalog će biti faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu", saopštila je Eštonova tog 22. jula.

Iako u kabinetu Ketrin Ešton kažu da sadržaj tog zajedničkog stava evropske dvadesetsedmorke trenutno ne može biti dostupan javnosti, s dokumentom su juče u Briselu upoznati Tadićev savetnik za odnose sa EU i NATO Jovan Ratković i pomoćnik ministra spoljnih poslova Zdravko Ponoš. Kako Danas saznaje, Ratković i Ponoš borave u Briselu kao zvanični predstavnici državnog vrha Srbije, odnosno kao "prethodnica" uoči večerašnjeg sastanka srpskog predsednika i šefice evropske diplomatije.

Kako je Danasu rečeno iz više diplomatskih izvora u Briselu, definisanje zajedničke pozicije unutar Unije nije se odvijalo bez problema, a ceo posao je koordinisao kabinet Eštonove, u saradnji s Komitetom EU. Usaglašavanje među 22 članice koje su priznale kosovsku nezavisnost išlo je "glatko", a zaključno s petkom, 3. septembrom, postignuta je saglasnost i sa Španijom i Rumunijom. Međutim, Kipar je pružao najveći otpor. Dodatne konsultacije sa zvaničnom Nikozijom trajale su čitavog vikenda i tek juče oko 10 časova prepodne, Kipar je preneo svojim partnerima u EU da pristaje na predlog.

Dušan Janjić, koordinator Inicijativnog odbora Nove socijaldemokratije Srbije, ocenjuje za Danas da je Tadićev susret sa Eštonovom "poslednja šansa za održiv teritorijalni integritet Srbije i izvan Kosova i Metohije".

- Ovde je stvorena pogrešna medijska slika da se Srbiji nešto nudi. EU ne nudi Beogradu ništa. Poslednja ponuda zemalja Kvinte istekla je u ponoć uoči objavljivanja mišljenja Međunarodnog suda pravde. Od Tadića se večeras u Briselu očekuje konkretan plan aktivnosti Srbije, uključujući i dijalog s Prištinom. Pitanje je da li Beograd ima takav plan. Verujem, da postoji neko bi u Srbiji znao za njega - kaže Janjić.

Više srpskih zvaničnika ovih dana je u javnim nastupima isticalo želju da se dođe do kompromisa sa EU u vezi s tekstom rezolucije, pri čemu su naglašavali da u obzir ne dolaze dve stvari - povlačenje predloga iz procedure u Generalnoj skupštini UN i dogovor sa Zapadom o tekstu koji bi značio ikakvu vrstu priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

- Srbija želi da se pitanje Kosova i Metohije rešava u dogovoru sa evropskim partnerima - istakao je predsednik Tadić u izjavi novinarima, najavljujući današnji susret s visokom predstavnicom Ketrin Ešton. On je izneo očekivanje da će se tokom razgovora u Briselu pronaći kompromisno rešenje kada je reč o sadržaju rezolucije, "koja bi trebalo da štiti legitimne interese države Srbije i da definiše zajednički stav EU" o tom pitanju. Kako je dodao, "rešenje je moguće u konstruktivnom dijalogu, uz uvažavanje prava svake zemlje i svakog naroda".

Ministar Jeremić potvrdio je da Srbija pregovara o mogućim izmenama rezolucije, ali ne i o povlačenju tog predloga.

- Ukoliko budemo postigli dogovor, može biti sproveden kompromis u delo i bez povlačenja rezolucije. Rezolucija sama po sebi nije cilj, nego sredstvo - rekao je Jeremić, dodajući da Srbija u UN želi da okonča postupak koji je započeo pred Međunarodnim sudom pravde i otvori put novim pregovorima koji će dovesti do rešenja.

Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić takođe je kazao da je Srbija spremna na kompromis, ali ne i da rezolucijom "bude verifikovana" nezavisnost Kosova, jer bi to značilo "odstupanje od utvrđenih državnih principa".

- Srbija mora da brani integritet, ali mora da vodi računa i o saradnji sa silama koje danas odlučuju u svetu - naveo je Dačić.

S druge strane, predsednik LDP Čedomir Jovanović izjavio je juče da je rezolucija o Kosovu koju je Srbija podnela "besmislena", s obzirom da u Generalnoj skupštini UN "nije rešen nijedan problem". Jovanović je ocenio da su visoki zvaničnici Srbije protekle dve godine "sedeli na dve stolice, kosovskoj i evropskoj", ali da ta pozicija nije više održiva.

- Brisel je mesto gde treba razgovarati o budućnosti Kosova, o prilici da Srbija doprinese boljem životu na Kosovu - kazao je Jovanović za B92.

Što se tiče reakcija iz sveta, albanski premijer Salji Beriša izjavio je da Tirana neće podnositi sopstvenu rezoluciju o Kosovu na zasedanju UN.

- Do sada je pitanje Kosova bilo pitanje između Beograda i međunarodne zajednice. Međutim, nakon presude MSP napori Srbije su neopravdani, jer Srbija mora da se pridržava međunarodnog prava. Srbija je sama uputila pitanje MPS i dobila presudu. Zato su svi pokušaji da se suprotstavi međunarodnoj presudi bizarni i neće joj pomoći - istakao je Beriša u intervjuu bečkom dnevniku "Standard".

Predsedavajući odbora za pitanja EU nemačkog parlamenta Ginter Krihbaum, za razliku od poruka ministra spoljnih poslova Gida Vestervelea, ocenio je juče da pitanje Kosova ne sme da usporava evropski put Srbije. Krihbaum je u izjavi novinarima istakao da ne treba misliti da će posle prijema Hrvatske biti obustavljeno dalje širenje EU, dodajući da će brzina prijema u članstvo zavisiti od individualnog napretka zemalja kandidata u ispunjavanju potrebnih standarda.

- Napredak Srbije poslednjih godina je zapanjujući i zato ta zemlja mora biti podržana... Ako bi se danas od predsednik Borisa Tadića tražilo da prizna Kosovo, onda bi se od njega tražilo nešto više nego što imamo u Uniji. Pet zemalja EU nije, zbog svojih unutrašnjih problema, priznalo Kosovo. Zbog toga pitanje Kosova ne bi trebalo da zaseni proces evropskog približavanja Srbije - konstatovao je ovaj zvaničnik Bundestaga.

Jeremić u Njujorku

Ministar Vuk Jeremić od danas boravi u Njujorku, gde će prisustvovati sednici Generalne skupštine UN, zakazanoj za 9. septembar, na kojoj će se raspravljati o rezoluciji o Kosovu koju je tom telu podnela Srbija, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Tokom boravka u Njujorku, Jeremić će imati i veliki broj sastanaka s predstavnicima zemalja članica UN.

(Danas)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner