Хроника

Данас: Србија изразила спремност на значајне промене предлога резолуције

Штампа
уторак, 07. септембар 2010.

Брисел, Београд - Државе чланице Европске уније усвојиле су јуче заједнички став поводом расправе о српском предлогу резолуције о Косову у Генералној скупштини УН, 9. септембра у Њујорку, сазнаје Данас у кабинету високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, која ће вечерас у Бриселу разговарати с председником Србије Борисом Тадићем.

Како је нашем листу речено из више извора блиских државном врху у Београду, највиши српски званичници сагласили су се са овим заједничким ставом ЕУ, иза којег је стало и пет земаља које нису признале једнострано проглашену независност Косова, и изразили су спремност на значајне промене предлога резолуције.

- Свих 27 земаља усвојило је заједнички став. Идеја је да се Србија и ЕУ заједнички ангажују у наступу пред Генералном скупштином УН - изјавила је јуче за наш лист Маја Коцијанчић, портпаролка високе представнице Кетрин Ештон.

Према њеним речима, садржај тог става још увек не може бити доступан јавности, мада су његови елементи садржани у декларацији коју је Кетрин Ештон саопштила 22. јула, непосредно након објављивања саветодавног мишљења Међународног суда правде. Усаглашена позиција ЕУ биће предочена и Борису Тадићу, на његовом вечерашњем састанку с високом представницом.

Подсетимо, баронеса Ештон је 22. јула изјавила да оцена МСП да декларацијом о независности нису прекршени међународно право, Резолуција 1244 СБ УН и Уставни оквир за привремену самоуправу на Косову, "представља почетак нове фазе" и да је "ЕУ стога спремна да помогне дијалог између Београда и Приштине". "Тај дијалог треба да промовише сарадњу, омогући остваривање напретка на путу ка ЕУ и унапреди живот људи. Дијалог ће бити фактор мира, безбедности и стабилности у региону", саопштила је Ештонова тог 22. јула.

Иако у кабинету Кетрин Ештон кажу да садржај тог заједничког става европске двадесетседморке тренутно не може бити доступан јавности, с документом су јуче у Бриселу упознати Тадићев саветник за односе са ЕУ и НАТО Јован Ратковић и помоћник министра спољних послова Здравко Понош. Како Данас сазнаје, Ратковић и Понош бораве у Бриселу као званични представници државног врха Србије, односно као "претходница" уочи вечерашњег састанка српског председника и шефице европске дипломатије.

Како је Данасу речено из више дипломатских извора у Бриселу, дефинисање заједничке позиције унутар Уније није се одвијало без проблема, а цео посао је координисао кабинет Ештонове, у сарадњи с Комитетом ЕУ. Усаглашавање међу 22 чланице које су признале косовску независност ишло је "глатко", а закључно с петком, 3. септембром, постигнута је сагласност и са Шпанијом и Румунијом. Међутим, Кипар је пружао највећи отпор. Додатне консултације са званичном Никозијом трајале су читавог викенда и тек јуче око 10 часова преподне, Кипар је пренео својим партнерима у ЕУ да пристаје на предлог.

Душан Јањић, координатор Иницијативног одбора Нове социјалдемократије Србије, оцењује за Данас да је Тадићев сусрет са Ештоновом "последња шанса за одржив територијални интегритет Србије и изван Косова и Метохије".

- Овде је створена погрешна медијска слика да се Србији нешто нуди. ЕУ не нуди Београду ништа. Последња понуда земаља Квинте истекла је у поноћ уочи објављивања мишљења Међународног суда правде. Од Тадића се вечерас у Бриселу очекује конкретан план активности Србије, укључујући и дијалог с Приштином. Питање је да ли Београд има такав план. Верујем, да постоји неко би у Србији знао за њега - каже Јањић.

Више српских званичника ових дана је у јавним наступима истицало жељу да се дође до компромиса са ЕУ у вези с текстом резолуције, при чему су наглашавали да у обзир не долазе две ствари - повлачење предлога из процедуре у Генералној скупштини УН и договор са Западом о тексту који би значио икакву врсту признања једнострано проглашене независности Косова.

- Србија жели да се питање Косова и Метохије решава у договору са европским партнерима - истакао је председник Тадић у изјави новинарима, најављујући данашњи сусрет с високом представницом Кетрин Ештон. Он је изнео очекивање да ће се током разговора у Бриселу пронаћи компромисно решење када је реч о садржају резолуције, "која би требало да штити легитимне интересе државе Србије и да дефинише заједнички став ЕУ" о том питању. Како је додао, "решење је могуће у конструктивном дијалогу, уз уважавање права сваке земље и сваког народа".

Министар Јеремић потврдио је да Србија преговара о могућим изменама резолуције, али не и о повлачењу тог предлога.

- Уколико будемо постигли договор, може бити спроведен компромис у дело и без повлачења резолуције. Резолуција сама по себи није циљ, него средство - рекао је Јеремић, додајући да Србија у УН жели да оконча поступак који је започео пред Међународним судом правде и отвори пут новим преговорима који ће довести до решења.

Заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић такође је казао да је Србија спремна на компромис, али не и да резолуцијом "буде верификована" независност Косова, јер би то значило "одступање од утврђених државних принципа".

- Србија мора да брани интегритет, али мора да води рачуна и о сарадњи са силама које данас одлучују у свету - навео је Дачић.

С друге стране, председник ЛДП Чедомир Јовановић изјавио је јуче да је резолуција о Косову коју је Србија поднела "бесмислена", с обзиром да у Генералној скупштини УН "није решен ниједан проблем". Јовановић је оценио да су високи званичници Србије протекле две године "седели на две столице, косовској и европској", али да та позиција није више одржива.

- Брисел је место где треба разговарати о будућности Косова, о прилици да Србија допринесе бољем животу на Косову - казао је Јовановић за Б92.

Што се тиче реакција из света, албански премијер Саљи Бериша изјавио је да Тирана неће подносити сопствену резолуцију о Косову на заседању УН.

- До сада је питање Косова било питање између Београда и међународне заједнице. Међутим, након пресуде МСП напори Србије су неоправдани, јер Србија мора да се придржава међународног права. Србија је сама упутила питање МПС и добила пресуду. Зато су сви покушаји да се супротстави међународној пресуди бизарни и неће јој помоћи - истакао је Бериша у интервјуу бечком дневнику "Стандард".

Председавајући одбора за питања ЕУ немачког парламента Гинтер Крихбаум, за разлику од порука министра спољних послова Гида Вестервелеа, оценио је јуче да питање Косова не сме да успорава европски пут Србије. Крихбаум је у изјави новинарима истакао да не треба мислити да ће после пријема Хрватске бити обустављено даље ширење ЕУ, додајући да ће брзина пријема у чланство зависити од индивидуалног напретка земаља кандидата у испуњавању потребних стандарда.

- Напредак Србије последњих година је запањујући и зато та земља мора бити подржана... Ако би се данас од председник Бориса Тадића тражило да призна Косово, онда би се од њега тражило нешто више него што имамо у Унији. Пет земаља ЕУ није, због својих унутрашњих проблема, признало Косово. Због тога питање Косова не би требало да засени процес европског приближавања Србије - констатовао је овај званичник Бундестага.

Јеремић у Њујорку

Министар Вук Јеремић од данас борави у Њујорку, где ће присуствовати седници Генералне скупштине УН, заказаној за 9. септембар, на којој ће се расправљати о резолуцији о Косову коју је том телу поднела Србија, саопштило је Министарство спољних послова Србије. Током боравка у Њујорку, Јеремић ће имати и велики број састанака с представницима земаља чланица УН.

(Данас)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]