петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Срби са севера КиМ траже да их државни врх убеди да одустану од референдума
Хроника

Данас: Срби са севера КиМ траже да их државни врх убеди да одустану од референдума

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. јануар 2012.

Београд - После прекјучерашњег разговора министра за КиМ Горана Богдановића и локалних званичника са севера Косова о предстојећем референдуму, тешко је закључити да ли ће се променити одлуке скупштина општина Звечан, Зубин Поток, Лепосавић и северна Митровица о грађанском изјашњавању 14. и 15. фебруара.

Док поједини београдски медији спекулишу да су Срби са севера КиМ спремни да због противљења званичног Београда одустану, одложе или бар преиспитају одлуку о референдуму, на терену кажу да су припреме за изјашњавање о косовским институцијама у току. У понедељак у Звечану требало би да се одржи састанак на којем ће председници општина обавестити шефове одборничких група о последњем сусрету са Богдановићем и ставовима државног врха. Како Данас незванично сазнаје, састанку би требало да присуствује државни секретар Министарства за КиМ Оливер Ивановић. Јуче није било потврде о евентуалном доласку ресорног министра.

Крстимир Пантић, председник општине северна Митровица, каже за Данас да Богдановићу није ништа обећано, него му је предочено да председници општина „немају законску могућност да мењају или утичу на одлуке које су донеле скупштине општина и да су оне за њих обавезујуће“. Пантић очекује да ће се у понедељак на састанку са шефовима одборничких група „појавити неко из државног врха ко ће изнети аргументе за одлагање референдума“.

- Ако нас убеде да одржавање референдума сада није у националном и државном интересу, размотрићемо њихове захтеве. Пре два дана у Београду имали смо конструктиван разговор са Богдановићем који је, не спорећи наше право на изјашњавање, поновио став владе, али нам нико није објаснио зашто је референдум непотребан у овом тренутку. Наставићемо са консултацијама да би се избегли неспоразуми. Свима је јасно да без институција, Срби на КиМ не могу да опстану, а наш циљ је да сарађујемо са државом - објашњава Пантић.

Он негира спекулације у медијима да је Богдановић од локалних званичника на северу КиМ тражио одустајање од референдума или његово одлагање. Осим Пантића, на састанку код министра за КиМ у Београду били су и: начелник Косовско-митровачког округа Раденко Недељковић, председници општина Звечан и Лепосавић Драгиша Миловић и Бранко Нинић, као и заменик председника општине Зубин Поток Срђан Ђуровић.

Извори Данаса на терену тврде да нема шансе да се референдум не одржи, иако им из Београда стижу сигнали да би њихов тврд став могао да буде схваћен и као акт уперен против напретка Србије у европским интеграцијама и предизборна кампања, на шта би власт, наводно, могла да одговори непризнавањем резултата референдума.

- Референдум ће се одложити само ако на састанак шефова одборничких група у све четири општине на северу буде дошао неко од званичника из Београда и убедио нас да ће Србију поново бомбардовати државе које су то учиниле 1999. и да прети опасност да САД баце атомску бомбу на нашу земљу - каже за Данас Марко Јакшић, шеф одборничке групе ДСС у северном делу Косовске Митровице.

Ивица Дачић, заменик премијера и министар унутрашњих послова, упозорава да би несагласност због референдума између представника Владе Србије и председника општина са севера могла да буде фатална за косовске Србе. Дачић тврди да „нико никог не треба да убеђује, него треба да се седне и сви заједно направе план у интересу Србије“.

Док се између Београда и севера КиМ води „битка“ за (не)одржавање референдума, у Прилужју код Вучитрна почело је потписивање петиције у којој Срби од државних власти захтевају да овог пролећа парламентарне, покрајинске и локалне изборе распише и на подручју КиМ.

- Референдум на северу КиМ је штетан и непотребан, а уколико би се одржао и јужно до Ибра, што сумњам да је технички могуће, имао би још теже последице, јер би српску заједницу гурнуо у још већи сукоб с међународном заједницом и Албанцима. Мислим да неко покушава да са референдумом уђе у предизборну кампању у Србији. Више је него очигледно да референдум подржавају опозиционе партије, које су на северу Косова на власти и да је реч о предизборној кампањи ДСС и напредњака - каже за Данас Петар Милетић, потпредседник Скупштине Косова и функционер Самосталне либералне странке.

Слободан Самарџић, потпредседник ДСС, изјавио је јуче на конференцији за новинаре у северном делу Косовске Митровице да је „референдум у овом тренутку најбољи начин да се штите интереси Србије, њен суверенитет и до крајњих граница угрожен територијални интегритет“, он каже да је „притисак власти да се уклоне барикаде и одустане од референдума очекиван“, преносе агенције.

Јелена Тасић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер