понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Завршени локални избори у БиХ; Радојичић победио у Бањалуци, кандидати СНСД-а воде у већини градова; У Бијељини победу објавила оба кандидата
Хроника

Завршени локални избори у БиХ; Радојичић победио у Бањалуци, кандидати СНСД-а воде у већини градова; У Бијељини победу објавила оба кандидата

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. октобар 2016.

 САРАЈЕВО/БАЊАЛУКА - У Босни и Херцеговини је све спремно за одржавање локалних избора који се данас одржавају.

Право гласа у БиХ, Федерацији БиХ и Републици Српској, има 3.263.906 бирача, а на изборима учествује 451 субјект.

Изборна места биће отворена у 7, а затворена у 19 сати.

22.51 Бијељина: Мићић и Максимовић различито броје

Како је саопштено из штаба СДС, Мићо Мићић, кандидат  ове странке, у трци за градоначелнику фотељу Бијељине освојио је 30.397 гласова, док је његов портивкандидат  Златко Максимовић освојио 29.743. С друге стране, Максимовић, наводи да СДС пласира нетачне и лажиране податке, те да је победа у њиховим рукама. Према њиховим подацима, Максимовић је освојио 31. 184 гласова,  а Мићић 30.352.

У Босни и Херцеговини су данас одржани локални избори, а гласачка места су затворена у 19 часова.

Изборе су обележиле оптужбе за куповину гласова и нерегуларност, а најбурније је било у Стоцу и Прозор-Рами, где је дошло и до физичког обрачуна.

Коалиција ”Под лупом” је објавила да су до 16.30 регистроване 93 критичне ситуације током изборног процеса.

21.09 Грујичић близу победе над Дураковићем

Младен Грујичић, кандидат СНСД за начелника Општине Сребреница, сматра да је победник овогодишњих избора, на основу прелиминираних резултата које имају.

- На 15 обрађених бирачких места гласао је 6.551 гласач. На 15 бирачких места до 20 сати за мене је гласало 3.534, а за Ћамила Дураковића 660 особа - рекао је Груијичић за Н1.

Очекују се резутати из села Скелани, а доћи ће и резултати из ФБиХ.

20.59 Вишеград: СНСД прогласио победу

Кандидат за начелника општине Вишеград Младен Ђуревић (СНСД) прогласио је победу у трци за начелника ове општине. Ђуревић је захвалио свим бирачима на указаном поверењу и истакао да ова општина, након убедљиве победе, мора да иде напред. Младен Ђуревић је свог противкандидата победио са више од 1.000 гласова разлике. Кандидата СНСД подржали су коалициони партнери ДНС, СП, СНС, СРС.

20.56 СНСД слави у Требињу

Како јавља репортер „ЕуроБлица“, у просторијама СНСД у Требињу је већ почело славље. Према ранијим сазнањима, Лука Петровић, кандидат  СНСД у Требињу, водио је са 1.700 гласова више испред кандидата ПДП Славка Вучуревића.

20.55 СДС: Абрамовић победио у Берковићима

Како наводе из Изборног штаба СДС, према подацима ЦИК, у Берковићима је победу однео њихов кандидат Ненад Абрамовић.

20.54 СНСД: Победа и у Билећи

Према прелиминарним подацима из Изборног штаба СНСД Билећа, кандидат ове странке за начелника општине Миљан Алексић победио је на локалним изборима. Алексићев противкандидат је кандидат Савеза за промене Милорад Војновић /СДС/. У Билећи је на изборе изашло 7.663 или 76,18 одсто грађана.

20.45 ПДП: Сакан начелник Котор Вароша

Бранислав Бореновић, лидер ПДП, објавио је на „Твитеру“ да је убедљива победа кандидата ове партије Зденка Сакана у трци за начелника Котор Вароша. Сакан је победио СНСД кандидата Горана Кушљића.

20.44 СДС: Победа Сјерана у Источном Мостару

Из Изборног штаба СДС у Бањалуци наводе да је у Источном Мостару у трци за начелника победио СДС кандидат Божо Сјеран.

20.43 СНСД: Радојићич убедљив

У штабу Игора Радојичића, кандидата СНСД за градоначелника Бањалуке, кажу да је обрађено 30-ак бирачких места у Бањалуци и да води Радојичић.

Разлика је, тврде у штабу, прилично велика у односу на његовог противкандидата, Драгана Чавића, кандидата Савеза за промене за градоначелника Бањалуке.

20.42 Боројевић слави у Кнежеву

У Кнежеву је победио независни кандидат Горан Боројевић, незванично сазнаје “ЕуроБлиц”. У граду се већ окупило више стотина грађана прослављајући Боројевићеву победу, који је имао скоро дупло више гласова од противкандидата, Милана Комљеновића (СЗП) и Дражена Боројевића (СНСД-СП.

20.38 СНСД: Авдаловић нови начелник Невесиња

Миленко Авдаловић из СНСД нови је начелник општине Невесиње, речено је Срни у Општинском одбору СНСД. Према првим незваничним информацијама, Авдаловић има око 700 гласова више од кандидата СДС за начелника општине Момчила Шиљеговића. СДС држи власт у Невесињу протеклих 20 година

20.33 СНСД: Томаш у вођству у Прњавору

Незваничне информације из штаба СНСД, на основу пребројаних 71,43 одсто гласова, у Прњавору води кандидат СНСД, Дарко Томаш, са око 8.000 гласова, испред кандидата СДС, Синише Гатарића, који је, наводно, освоји око 5.000 гласова.

Додају и да у Прњавору, Лакташима, Крупи на Уни, Градишки, Трнову, Источном Новом Сарајеву, Дубици, Зворнику, Вишеграду, Српцу и на Палама, у трци за начелника води СНСД.

20.26 ДНС: Ђаковић води у Приједору

Потпредседник Изборног штаба ДНС у Приједору Мирко Совиљ каже да, према првим подацима, води кандидат ове странке за градоначелника Приједора Миленко Ђаковић.

-  Изненађују нас подаци да је у местима са већинским бошњачким становништвом више гласова добио кандидат Савеза за промене Душан Берић; на пример, у Бишћанима чак 70 одсто – истакао је он.

20.25 Мићић упозорио на куповину гласова

Мићо Мићић, актуелни градоначелник Бијељине, казао је да је изборни дан прошао без већих инцидената.

- Било је куповине гласова, али тиме ће се наредних дана бавити надлежни истражни органи. Очекујем победу и верујем да ће народ реци своје – казао је Мићић.

20.21 СДА прогласио победе у Санском Мосту, Тешњу и Бановићима

Халид Гењац, шеф изборног штаба СДА, изјавио је да ће ова странка остати највећа политичка станака у БиХ, са највећим бројем начелничких и одборничких мандата.

- Можемо рећи да се испуњавају наша очекивања – рекао је Гењац и додао да СДА, према њиховим информацијама, већ може прогласити победе у Санском Мосту, Тешњу и Бановићима.

- Подаци говоре да ће СДА добити и градоначелничко место у Зеници, иако то још није званично, јер су подаци у обради. Кандидат СДА за начелничку позицију у Општини Центар у Сарајеву је у вођству и велике су шансе да ће победити - додао је Гењац.

20.06 Нису затворена сва бирачка места

Члан Централне изборне комисије БиХ, Ирена Хаџиабдић, изјавила је Срни да нису затворена сва бирачка места у БиХ и да има кашњења у њиховом затварању с обзиром на то да је било кашњења и у отварању.

- ЦИК још прикупља податке с терена, а прве информације о затварању гласачких места и излазности саопштићемо на конференцији за новинаре у 21 час - истакла је Хаџиабдићева.

20.04 Из Требиња 13 примедби

Кандидат Савеза за промене за градоначелника Требиња Славко Вучуревић истакао је вечерас у Требињу да су упутили 13 примедби Централној изборној комисији (ЦИК) БиХ због нерегларности на бирачким местима, те две пријаве ЦЈБ Требиње.

- 13 приговора Градској изборној комисији БиХ упућено је због подмићивања бирача од од стране активста СНСД – истакао је Вучуревић.

Шеф изборног штаба СЗП Зоран Анђушић оптужио је СНСД да је на гласачком месту у насељу Ложиона приликом отварамја гласачких кутија покрадено 120 листића за однорнике и 62 за градомачелника.

19.41 Миран дан у Бањалуци

У Градској изборној комисији у Бањалуци потврдили су да је до 16 часова излазност у највећем граду Српске била 42 одсто и да тренутно пристиже материјал у просторије Градске изборне комисије. Они су додали да је изборни дан углавном протекао мирно у Бањалуци.

19.39 СНСД очекује 200.000 гласова

Заменик шефа Изборног штаба СНСД, Данијел Драгичевић, изјавио је за РТРС да ова странка очекује да у Републици Српској освоји 200.000 гласова. Он је додао да су, за сада, сигурни у победу „у једној од општина на северу РС“.

19.30 СзП: Притисци на бираче

Шеф изборног штаба Савеза за промене у Бањалуци Војин Мијатовић истакао је да је, према подацима са бирачких места са којим располажу, до 18 часова гласало преко 55 одсто бирачког тела.

Он је нагласио да је регистровано доста притисака на бираче, нарочито из СНСД.

19.24 Депортација навијача из Београда

Директор Службе за послове са странцима, Слободан Ујић, потврдио је да је у току депортовање групе београдских навијача из БиХ у Србију.

- Њих је преузела Служба за послове са странцима; обрадила их у сарадњи са безбедносним државним агенцијама - рекао је Ујић за агенцију Бета.

19.11 Човић није гласао

Члан Председништва Босне и Херцеговине из реда хрватског народа Драган Човић данас није гласао на локалним изборима. Своје изборно право није искористио ни Ахмет Шантић, председник ЦИК БиХ. Разлог је то што Човић и Шантић живе - у Мостару.

19.03 Промашај Додика, уморни Изетбеговић

Највеће изненађење је направио Милорад Додик, председник Републике Српске, који је гласао без присуства медија.

Занимљиво је да је Додик заборавио у колико сати треба да изађе на гласање у Лакташима па је дошао сат времена пре званичне најаве

Председавајући Председништва БиХ, Бакир Изетбеговић, је гласао у сарајевској општини Центар.

Он је казао да се осећа добро, мало уморно, али и оптимистично.

19.02 Нереди у Стоцу

У Столац је упућена специјална јединица полиције због нарушене безбедносне ситуације. Гласање на свим бирачким местима у Стоцу је обустављено због низа инцидената на бирачким местима.

Према подацима Централне изборне комисије БиХ до 15 часова на локалним изборима у БиХ изашло је 1.240.212 бирача од 3.124.775 уписаних, односно, 38,78 бирачког тела.

Како је потврдио Ахмед Шантић, председник ЦИК БиХ у Републици Српској је до 15 часова гласало 508.336 бирача (42,78 одсто), у Федерацији БиХ 700.829 бирача (36.41 одсто), Брчко дистрикту 31.047 (37 одсто)

Он је истакао да су општине са највећим процентом излазности до 15 часова: Бановићи 71, 13 одсто, Невесиње 56, 33 одсто, Требиње 55,53, Милићи 55,49 одсто Кладањ 53,98, Горажде 56,61, Живинице 41,57 одсто.

Према његовим речима у Бањалуци је регистрована значајна излазност становништва на изборе, а до 15 часова она је 41,84 одсто.

У Бањој Луци је гласало 34.853 или 18,5 одсто, у Бихаћу 7.385 односно 13 одсто, Бијељини 28.725 или 19,47 одсто. У Општини Центар Сарајево је гласало 4.898 или 8,6 одсто, Чапљини 15,03 одсто или 3.250. У Читлуку је гласало 2.239 или 16,58 одсто. Сви подаци ће бити објављени на званичној страници Централне изборне комисије.

"Бирачка мјеста су отворена, било је одређених закашњења, а једно бирачко мјесто је било закашњења од преко три сата. Према информацијама у 19 општина је било кашњења из техничких разлога, а негдје је било и саобраћајних удеса. У Кладњу је било нестанка електричне енергије", казао је Шантић.

У 19 општина је било кашњења од 5 до 15 минута, у 16 општина је било кашњења до пола сата, а у четири општине је било кашњења дужа од 45 минута.

"Због поновног бројања материјала је било кашњења у укупно 20 општина, због недоласка предсједника имамо у 6 општина, а због неблаговременог затварања гласачке кутије у три општине и кашњења због активности посматрача у двије општине", казао је Шантић.

Десио се и проблем на бирачком мјесту у Стоцу гдје је морала реаговати Општинска изборна комисија Столац.

У Великој Кладуши предсједник није желио отворити бирачко мјесто због близине плаката, али је тај предсједник смијењен и почело је бирачко мјесто са радом.

"Према збирним подацима које смо добили од општинских изборних комисија, задовољни смо изборним процесом, а приговори се односе на дјеловање политичких субјеката на друштвеним мрежама који позивају грађане да гласају. Мале су могућности да Централна изборна комисија сад нешто може процесуирати, али се то треба прекинути. Сматрамо да се на директан начин крши изборна ћутња и о санкцијама тренутно не одлучујемо", казао је Шантић.

ЦИК: Отворена бирачка мјеста

У БиХ јутрос у 7.00 часова отворено је 5.469 бирачких мјеста, као и пет бирачких мјеста у дипломатско-конзуларним представништвима у Бечу, Грацу, Минхену, Штутгарту и Београду, а са радом је почело и 318 мобилних тимова.

МУП Републике Српске: Отворена бирачка мјеста у Републици Српској, нема инцидената

Министарство унутрашњих послова Републике Српске формирало је штаб за спровођење избора који прати и предузима мјере и радње у циљу одржавања повољне безбједносне ситуације.

Сва бирачка мјеста на подручју Републике Српске су отворена и процес гласања се одвија мирно, без инцидената, саопштено је из Министарства унутрашњих послова Републике Српске.

Напомињу да Штаб МУП-а Републике Српске „Избори 2016“ прати и предузима мјере и радње у циљу одржавања повољне безбједносне ситуације на дан локалних избора.

У Републици Српској на снази је забрана превоза експлозивних материја у друмском саобраћају, ради предузимања безбједносних мјера поводом локалних избора на подручју БиХ. 

Због одржавања локалних избора шалтери за издавање личних докумената МУП-а Републике Српске радиће и данас од 7.00 до 19.00 часова.

Потпуна забрана медијског извештавања о било каквој изборној активности трајаће све до затварања биралишта.

Изборе ће пратити 70.000 посматрача од којих је 300 страних.

Грађани БиХ ће бирати нове општинске и градске одборнике и начелнике општина и градоначелнике у 141 локалној заједници, укључујући дистрикт Брчко.

Избора поновно неће бити одржани једино у Мостару, где бошњачке и хрватске политичке странке годинама без резултата покушавају да се договоре о усвајању новог градског Статута који би био у складу са Уставом.

На изборима ће се бирати укупно 3.136 општинских већника, 131 начелник општине и десет градоначелника.

Централна изборна комисија БиХ оверила је укупно 30.445 кандидата од чега 418 кандидата за начелнике/градоначелнике, 29.884 кандидата за општинска већа, односно скупштине општина, или градска већа, односно скупштине града, и Скупштину Брчко дистрикта БиХ, те 143 кандидата представника националних мањина.

Штаб Министарства унутрашњих послова Републике Српске „Избори 2016" прати и предузима мере и радње у циљу одржавања повољне безбедносне ситуације у Републици Српској у предизборној кампањи и на дан локалних избора.

Предизборна кампања почела је 2. септембра и трајала је закључно са петком, клада је у поноћ наступила изборна тишина.

У циљу предузимања безбедносних мера и радњи поводом одржавања локалних избора на подручју БиХ, министар унутрашњих послова Републике Српске донео је наредбу о забрану превоза експлозивних материја у друмском саобраћају на дан избора.

Како је саопштила начелник Мирна Миљановић, Министарство у седишту, центри јавне безбедности, станице јавне безбедности и полицијске станице за наведени дан неће издавати одобрења за превоз експлозивних материја.

Председник Централне изборне комисије Ахмед Шантић оценио је да је предизборна кампањ била мирна.

Изборна кампања одвијала се, наиме, у сенци одржаног референдума о Дану Републике у РС, а сам финиш кампање је остао у другом плану с обзиром на то да је после референдума председник Републике Српске позван на саслушање у Тужилаштво БиХ због непоштовања одлуке Уставног суда.

Највећу забринутост лидера бошњачких странака и актуелног начелника општине Сребреница Ћамила Дураковића изазива могућност да на овим изборима ту позицију заузме представник Срба, што би, како је оценио, био губитак не само за ту општину, већ за бошњачки народ у целини.

Из страха да би могао изгубити изборе, Дураковић није искључио могћност да ће они бити нелегални, односно да ће на њима гласати и држављани Србије.

У РС се очекује ново одмеравање снага између блока предвођеног Савезом независних социјалдемократа (СНСД) Милорада Додика и онога окупљеног око Српске демократске странке (СДС). Први блок је након општих избора 2014. успео задржати власт на ентитетском нивоу, а други су преузели власт на нивоу државе.

СДС-ов блок има велике амбиције да преузме од Додика власт над Бањалуком, док СНСД на мети има градове попут Добоја, Бијељине и Требиња који су садашња упоришта ентитетске опозиције.

Највећа је новост међу бошњачким политичким странкама, у поређењу са ранијим изборима, коалирање између Странке демократске акције (СДА), Бакира Изетбеговића и Савеза за бољу будућност (СББ), Фахрудина Радончића, који су 2014. године били "љути" политички супарници.

Изетбеговићева и Радончићева странка наступају са заједничким кандидатима за општинске начелнике, а обвезале су се на сарадњу у опшстинским нивоима. Не крију како им је циљ да преузму власт у градовима попут Тузле, где је Социјалдемократска партија БиХ (СДП БиХ) непрекидно на власти од 1991.

У општинама са већинским хрватским становништвом очекује се уверљива победа ХДЗ БиХ, коме је главна конкуренција ХДЗ 1990. иако те странке у неким општинама на пример на територију Републике Српске, наступају заједно не би ли осигурале какву-такву заступљеност Хрвата који су апсолутна мањина у тим подручјима, пренела је Хина.

Што се левице у БиХ тиче, она је на овим изборима потпуно разједињена па се процењујеј да ће то имати видљивог одраза на њихове бираче, углавном разочаране свађама лидера тих странака.

Након раскола у СДП-у који је довео до формирања Демократске фронте (ДФ), на чијем је челу Жељко Комшић, и та се странка поделила па је део незадовољника основао странку која се зове Грађански савез (ГС), коју води бивши Комшићев сарадник Реуф Бајровић и која ће се ове године по први пута окушати на изборима.

Те три странке, као и Наша странка (НС), која такође припада левом политичком спектру, одлучиле су да истакну свака свог кандидата за начелника у сарајевској општини Центар, у којој је СДП на власти више од дванаест година, док блок СДС-СББ и ту наступа јединствено.

Та је општина важна на симболичком нивоу јер је једна од ретких средина унутар територија с бошњачком већином у којој је након рата очуван мултиетнички дух.

За гласање у БиХ формирано је укупно 5.469 бирачких места и 318 мобилних тимова.

Редовних бирачких мјеста је 5.205, у одсуству 130 и лично 134.

По једно бирачко место ће бити отворено и у Амбасади БиХ у Бечу, Почасном конзулату БиХ у Грацу, Генералном конзулату БиХ у Минхену, Генералном конзулату БиХ у Штутгарту, те у Амбасади БиХ у Београду.

(Агенције-ЕуроБлиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер