четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Козарска Дубица: Обележава се 71 година од геноцида у концентрационом логору Јасеновац; Милорад Додик - Јасеновачки новомученици опомињу нас да је наша слобода увек везана за државу
Хроника

Козарска Дубица: Обележава се 71 година од геноцида у концентрационом логору Јасеновац; Милорад Додик - Јасеновачки новомученици опомињу нас да је наша слобода увек везана за државу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. мај 2016.

БЕОГРАД/ДОЊА ГРАДИН - Председник Републике Српске Милорад Додик поручио је данас да је у Јасеновачком логору пре 71 годину живот победио смрт, а људска храброст кукавичлук и додао да јасеновачке жртве опомињу да је слободе за Србе није било када нису имали своју државу.

"Када нисмо имали државу били смо убијани", рекао је Додик на обележавању Дана сећања у Доњој Градини у Републици Српској.

Он је нагласио да у Доњој Градини време више не тече, казаљке на часовницима су се зауставиле пре 71 годину, опомињући и подсећајући на најтрагичнији догађај у новијој српској историји.

"На овом светом месту свака реч одјекује тупо и делује ситно и безначајно, јер је заглушујући врисак жена и деца, плач старих и немоћних, вапај измучених, трајно је обележило ово место туге", каже Додик.

Истина о Јасеновцу, како каже, још није јача од лажи "можда зато јер се о Јасеновцу још увек не говори довољно, а требало би гласније и више на сваком месту".

Додик је додао да је пробој Јасеновачког логора једна је од највећих победа, извојевана у тишини, али да остаје трајно питање зашто није било раније напада на Јасеновац и ослобађање. 

"Зашто се чекало да се фашизам победи у Европи. Зашто је  је власт бивше Југославује скривала овај злочин, зашто су у идеологији коју су ширила скривали да су нас овде побили", упитао се председник Српске.

Уколико се не сећамо својих мртвих и страдалих, указао је он, заборављамо себе оно што јесмо и што треба да будемо.

"Уколико не будемо памтили прошлост, уколико не будемо будно мотрили будућност онда ћемо као народ бити рањиви. Јасениовачко страдање нас подсећа како један народ иако мали уме бити јак и жилав и како успева одолети искушењима", каже Додик.

Он је нагласио да ће Срби када су као народ преживели јасеновачку голготу преживети и данашње политичке манипулације и замке које се намећу.

"Јасеновачки новомученици опомињу нас да је наша слобода увек везана за државу и да слободе није било када нисмо имали државу", поручио је Додик.

Председник Српске поручио је да је она настала као потреба српског народа да живо слободно у својој држави, "настала је као плод колективног сећања нашег народа  на страдање на Други светски рат у условима када није имала државу". 

Он је рекао да српски народ мора бити увек окупљен и да не сме да изгуби идеју слободе и државе.

"Поштујемо Дејтонски споразум и Устав Босне, вратите нам нашу аутономију и нећемо ништа више", рекао је Додик и додао да Српска не може да живи у условима сталних отимања надлежност и преноса на други ниво. 

Република Српска, како каже, жели да буде део интеграционих процеса на просторима БиХ, да постоји подршка свих на путу ка ЕУ,  али да на том путу Српска желимо да будемо видљива и уважена. 

Он је подсетио да је сарадња Српске са Србијом природна и логична, да ће бити настављена и да желе јаку Србију.

Обиљежавање 71 године од страдања жртава усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем старишту Доњој Градини почело је у Козарској Дубици гдје је у Цркви Светих апостола Петра и Павла Свету архијерејску литургију служио Његово преовештенство епископ бањалучки Јефрем.

Предсједници Републике Српске Милорад Додик и Србије Томислав Николић положили су данас вијенце на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина невино страдалим жртвама усташког злочина- геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

Вијенце су положиле и делегације јасеновачких логораша из Републике Српске и Србије, Народне скупштине Републике Српске, делегација Владе Српске, коју је предводила премијер Жељка Цвијановић, као и делегације Владе Србије и Израела, израелског града Модина и града Бањалука.

На гробном-пољу "Тополе" вијенце су положиле и делегације општине Козарска Дубица, СУБНОР-а, Републичке организације породица погинулих, заробљених и несталих, Борачке организације Републике Српске, Савеза удружења ратних војних инвалида, Удружења "Ветерани" и Савеза логораша Републике Српске.

Вијенце је положио и Велимир Сакан, изасланик члана Предсједништва БиХ из реда српског народа Младена Иванића, делегације Парламентарне скупштине БиХ, Савјета министара БиХ, Вијећа народа Републике Српске, амбасадори Руске Федерације, САД, Њемачке, Француске, Велике британије, те Делегације ЕУ.

Вијенце су положиле и делегације Министарства одбране БиХ и Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, делегације Рома из Републике Српске и Србије и делегација Српског националног вијећа из Хрватске.

Након полагања вијенаца, комеморативна поворка кренула је према гробном пољу "Храстови" у Спомен-подручју Доња Градина, гдје је у току парастос и помен за невино страдале жртве српског, јеврејског и ромског народа.

Највиши званичници Републике Српске и гости говориће на комеморативном скупу у 13.00 часова. Пренос је на нашој телевизији од 11.45 часова.

Малешевић отворио изложбу ученичких радова о Јасеновцу

Министар просвјете и културе Републике Српске Дане Малешевић изјавио је да је организовање изложбе ученичких радова о Јасеновцу значајно за гајење културе сјећања на недужне жртве Јасеновца и Доње Градине које су страдале у Другом свјетском рату.

Малешевић је данас заједно са директором Републичког педагошког завода Предрагом Дамјановићем и директором Јавне установе "Спомен-подручје Доња Градина" Тањом Тулековић отворио изложбу ученичких радова, а затим су уручене награде најбољима ученицима.

Малешевић је истакао да су жртве усташког логора Јасеновац убијене само зато што су били Срби, Јевреји и Роми, али и значај број антифашиста који су се борили против фашизма и онога шта је заговарала Независна Држава Хрватска на овим просторима.

Он је додао да су ученици који су учествовали на конкурсу испричали своју причу и своје виђење тог страдања, те тако послали поруку свима онима треба да се сјете недужних држава.

Конкурс већ девет година расписује Републички педагошки завод и Јавна установа "Спомен-подручје Доња Градина".

Изложби је присуствовао велики број ученика и наставника из основних и средњих школа из свих крајева Републике Српске којима су организатори на учешћу на јавном конкурсу.

Претходно је у Цркви Светих апостола Петра и Павла Свету у Козарској Дубици архијерејску литургију служио Његово преовештенство епископ бањалучки Јефрем.

У "Спомен-подручју Доња Градина", општина Козарска Дубица, у току је окупљање учесника. Парастос жртавама усташког злочина - геноцида у Јасеновцу и његовом највећем стратишту Доњој Градини биће служем у 12.00 часова на гробном пољу Храстови. Парастосу ће претходити полагање вијенаца невиним жртвама.

Обиљежавању присуствовују предсједник Републике Српске Милорад Додик, премијерка Жељка Цвијановић, предсједник Србије Томислав Николић као и министар Србије за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.

Присутни су и министри у Влади Српске и делегација Парламента Српске, као и предсједник Јеврејске општине Бањалука Арие Ливне, градоначелник израелског града Модина Хаим Бивас са делегацијом из Израела и директор Јеврејског културног центра "Арие Ливне" Ђорђе Микеш.

Полагањем венаца на спомен-подручје Доња Градина код Козарске Дубице почело је обележавање 71 године од страдања жртава усташког злочина у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини. Нама данас ударају жиг зликовца, а зликовцима стављају ореал жргве, рекао је председник Србије Томислав Николић и поручио да то што су деценије прошле од стравичног геноцида није разлог зашто се у свету ћути о томе.

Комеморативном скупу присуствује председник Србије Томислав Николић, који је поручио да протиче осма деценија од мученичке смрти на стотине хиљада невиних људи, који су "имали срећу да буду рођени као Срби, и несрећу да потпадну под власт усташких зликоваца којима је било на памети само уништавање Срба".

"Још нисмо до краја истражили све гробнице и јаме по Доњој Градини, нарочито Саву, највећи српски гроб од извора до ушћа. Овде су дивље звери мучиле, скрнавиле, иживљавале се, убијале ножем, маљем, давиле у реци, ретко пуцале, да се не би чуло, у децу, у своје дојучерашње комшије, пријатеље, суграђане друге вере и нације", рекао је Николић.

Истакао је да то што су деценије прошле од стравичног ратног злочина геноцида није разлог зашто у свету ћуте и гледају да се то што мање помиње.

"Разлог је што су побијени Срби, а убице су били Хрвати. Нама данас ударају жиг зликовца, а зликовцима стављају ореол жртве. Доња Градина се не уклапа у ту дириговану поделу народа. Да је од безумне руке усташког терора страдао само један невин човек па је много, а камо ли стотине хиљада деце, жена, нејачи чија је једина кривица у томе што су били Срби, Јевреји, Роми", рекао је Николић.

Навевши да је преко 700.000 страдалника јасеновачког логора, од чега је преко 360.000 завршило у доњоградиначким јамама, Николић је истакао да се не ради о бројевима већ о људима који су имали име и презиме, породице, који су живели своје животе, "рађали се, женили и умирали на својој земљи и у својој кући која се вековима наслеђивала".

Додао је да о начима усташког мучења довољно говоре поделе на врсте јама по Доњој Градини.

"Постојале су три врсте масовних гробница: оне у које су сатеривани људи и потом убијани маљевима, оне у које су бацани већ убијени логораши и оне у којима су укопаване куване и паљене кости, људски остаци из такозване творнице сапуна и спаљивања лешева", рекао је Николић.

Нагласио је да је Доња Градина највеће стратиште јасеновачког логора, да су "усташки џелати" ту оставили 105 масовних гробница од преко 10.000 квадратних метара и још 22 чија величина још увек није утврђена.

Николић је истакао да се у статистици не сме заборавити људски лик жртве, наводећи имена страдалих, међу којима су деца од четири, шест година.

"Још нисмо завршили овај страшан попис", рекао је Николић.

Церемонија у спомен подручју Доња Градина почела је полагањем венаца, након чега је служен парастус на српском, јеврејском и руском језеру.

Након уметничког програма, присутнима се обратио председник Републике Србије Томислав Николић, а очекује се и обраћање председника Републике Српске.

Дану сећања, поред председника, присуствује и делегација Владе Србије и највиши политички врх Републике Српске.

Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему усташког логора Јасеновац, а био је активан све до завршетка Другог светског рата 1945. године и слома НДХ.

То је било једно од највећих стратишта где су убијани махом Срби, Јевреји и Роми.

ДОЊА ГРАДИНА - У Спомен-подручју Доња Градина код Козарске Дубице данас ће бити обележена 71 година од страдања жртава усташког злочина у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

Долазак у Доњу Градину најавио је председник Србије Томислав Николић, делегација Владе Србије, као и највиши политички врх Републике Српске.

Програм обележавања почеће служењем помена и парастоса у Цркви Светих, а потом ће у изложбеној сали Спомен-подручја Доња Градина бити отворена изложба дечјих ликовних радова о теми "Јасеновац".

Сутра увече у Дому културе у Козарској Дубици биће одржана Меморијална академија – музичко-сценски перформанс под називом "Дно", у извођењу драмског студија "Артист" из Козарске Дубице.

Систем концентрационих логора Јасеновац представља највеће стратиште у Другом светском рату на територији некадашње Југославије, у којима су усташе Независне Државе Хрватске убиле неколико стотина хиљада Срба, Јевреја, Рома и антифашиста.

(Бета-РТС-РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер