петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић на седници Скупштине о КиМ: Нећу ништа да сакријем, од одговорности никад нисам бежао. Указаћу на све најлошије тачке француско-немачке иницијативе
Хроника

Вучић на седници Скупштине о КиМ: Нећу ништа да сакријем, од одговорности никад нисам бежао. Указаћу на све најлошије тачке француско-немачке иницијативе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. фебруар 2023.

У току је посебна седница Скупштине Србије на чијем је дневном реду Извештај о преговорима са Приштином од 1. септембра до 15. јануара. Седници присуствује и председник Александар Вучић који је изнео план од десет тачака о политици Србије у наредном периоду. Говорио је и о тзв. француско-немачкој иницијативи, а као посебно тешку истакао тачку 4 и то други став у којем се наводи да се "Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији".

Посланици Народне странке напустили седницу

Посланичка група Народне странке напустила је седницу након говора председника њихове посланичке групе Мирослава Алексића.

Он је пре напуштања сале упоредио амблем вука на Вучићевој шољи с логоом ЈСО и Милорадом Улемеком Легијом, те рекао да у сали на балкону седи Милан Радоичић, осумњичени у случају убиства Оливера Ивановића.

Навео је и да Вучић није децидно рекао „не Косово у УН“ и цитирао део из председниковог говора који, како каже, потврђује да није директно рекао да Косово неће у УН. Додао је да Вучић ради за интересе албанске стране када говори о „лошем мишљењу Међународног суда“ јер на основу тог мишљења државе отпризнавају Косова, а Вучић га, сматра, изокреће.

Закључио је и да Вучић није послао писмо Русији и Кини, по захтеву Народне странке, иако је рекао да ће то урадити.

Вучић Лутовцу: Цео дан полажем рачун, али нисам вам слуга

Председник Вучић поручио је данас у расправи о Косову и Метохији председнику ДС-а Зорану Лутовцу Вучић да се опозиција више бави његовим ликом, него питањем КиМ.

"Видите како је то нефер. Спремили су тактику. Да нисам говорио о предлогу рекли би зашто ниси, а кад јесам, зашто јеси. Тај диктатор о којем говорите је четврти пут у скупштини, учествује у расправи и слуша увреде", рекао је председник.

Вучић је у полемици са Лутовцем рекао да су управо они тражили да дође у парламент.

"Кажете, требало је да дођем да положим рачун. Па ево, цео дан полажем рачун, али нисам вам ја слуга. Ви бисте да ударате, а да вам нико не узврати", рекао је он.

Вучић је приметио да је посланицима опозиције важнији Пословник од Косова, и да само о томе причају, те да им је питање КиМ успутна тема.

"Једни кажу да сам издајник, други да сам европејац, али зна народ ко је поштен и ко се против лопова борио, а тек ће да чују за то. Са све подацима. То чувам за финале", рекао је председник.

Лутовац: Не ради о плану за КиМ, већ о потреби да се добије накнадни легитимитет

Председник ДС-а Зоран Лутовац је замерио председнику Вучићу што је говорио о француско-немачком документу, а не о извештају о преговорима са Приштином, што је тачка дневног реда.

Лутовац је рекао да се данас не ради о плану за КиМ, већ о потреби да се добије накнадни легитимитет за све што је рађено до сада.

"Због тога нећемо подржати намеру да имплементирате тајни план за Косово. Нема веће казне него да ви и даље будете на челу Србије", рекао је Лутовац, те оценио да је "Вучић идеалан као преговарач, али за албанску страну".

Марковић: Није показано јединство о најважнијим националним питањима

Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма рекао је у Скупштини да ће та странка гласати за извештај о КиМ, али и да га је изненадило што током расправе није показано јединство о најважнијим националним питањима.

Марковић очекује да у наредном периоду, они који су годинама одлучивали о Србији у свету, промене став и почну да спроводе споразуме од Бриселског па надаље, али и да је очекивао да ће у парламенту сви заједно да осуде то што нема ЗСО и што се не реализују споразуми.

Приметио је и да данас нико од такозваних патриотских и верских партија није поменуо рушење надгробних споменика на КиМ на дан Задушница или отимање српске имовине у селу Дрен да би се правила полицијска станица.

"Послали смо ружну слику у свет, нисмо рекли да је пуцано у српску децу и да заједно предлажемо председнику и парламенту да се то осуди и да се изјасни међународна заједница. То су теме од виталног значаја за грађане", указао је Марковић.

 

Замолио је посланике да се уозбиље, јер је како је рекао, ово тренутак пред почетак Трећег светског рата, а Србија је на путу свима.

Вучић: Први пут да чујем да питања БиХ и КиМ треба да се решавају заједно

Председник Србије Александар Вучић поручио је шефу посланичког клуба "Ми морамо заједно" да је интерес Србије да буде у ЕУ, али да је она војно неутрална и да ће то дуго бити.

Вучић је то рекао Зеленовићу током скупштинске расправе о предлогу за КиМ, током које је Зеленовић рекао да та политичка странка има два циља - стварање заједничке одбране региона и стварање регионалне економске заједнице.

Према речима Вучића, интерес Србије је да буде у ЕУ, а да када се ради о војној неутралности, то је нешто што је Србија изгласала.

"Ако хоћете да поднесете народну иницијативу немам проблем. Са Кфором разговарамо у сваком тренутку, то је оно што је наш интерес, а не улазак у НАТО. Морамо да сарађујемо и од непријатеља и полупријатеља правимо пријатеље. Кажете да је питање БиХ тешко питање. То је први пут да чујем да питање БиХ и КиМ треба да се решава заједно. Спреман сам да разговарам о свим идејама", рекао је Вучић.

Навео је и да једна тачка у иницијативи говори како да се дође до компромиса и већих инвестиција, као и да је тражио да му се прецизно каже шта је то, као и прича о ороченом чланству.

Србија мора да иде у преговоре и разговоре о Косову и Метохији иначе ће да буде згажена, упозорио је председник Вучић и истакао да се мора водити одговорна политика и да се сачува војна неутралност.

Вучић је то рекао поводом излагања шефа посланичке групе "Морамо-Заједно" Небојше Зеленовића који сматра да је војно неутрална позиција Србије неодржива, као и став о неувођењу санкција Русији.

Поводом навода Зеленовића да од 30 држава чланица НАТО-а четири није признало самопроглашену независност Косова, и да су забрињавајући трендови да би и они могли да се усагласе са већином од 26 земаља, Вучић је подсетио да је и сам јутрос рекао да постоји идеја да Косово приме у НАТО.

"Таква опасност нажалост постоји, рекао сам то", рекао је Вучић али је додао и да, иако те земље знају шта су урадиле Србији, неће да слушају више о територијалном интегритету Србије.

Када се ради о позиву на консултације, Вучић је рекао да га није послао писмено посланичким групама, јер се шест група изјаснило да неће доћи, као и да је спреман да прими Зеленовића, ако жели да чује још детаља.

Зеленовић: Нећемо прихватити извештај, сва питања региона решавати истовремено

Шеф посланичког клуба "Ми морамо заједно" Небојша Зеленовић је током обраћања питао председника Вучића зашто та посланичка група није позвана на разговор и рекао да је позиција странке да неће прихватити извештај, јер се не слаже са политиком власти.

"Питање за вас је шта у овом тренутку преговарате и да ли вам преговарачки процес води ка миру на Западном Балкану. Треће, како обезбедити кључна питања и четврто да ли преговарате о сигурном и ороченом путу ка ЕУ", рекао је Зеленовић.

Сматра да сва питања региона треба решавати истовремено и предложио је стварање заједничке одбране региона која би била повезана са ЕУ и у којој би учествовале земље Западног Балкана, земље Квинте и Хрватска.

"Други циљ је економска заједница Западног Балкана која би се као целина приближавала ЕУ и имала план, рокове за добијање пуноправног чланства", навео је Зеленовић.

Како је рекао, Србија треба да се одлучи и усагласи са новим приликама, пре свега санкцијама Русији.

"Треба да изаберемо свет слободе, слободних медија, владавине права. Питање је како у тим околностима доћи до циља - безбедносне заједничке политике у региону. Важно је да направимо стратегију о заједничкој политици одбране. О уласку у НАТО на референдуму, а сада да успоставимо билатералне војне уговоре са земљама суседима. Сад је тај велики тренутак", рекао је Зеленовић.

Истакао је и да би требало успоставити ЗСО која има аутономију.

"Треба јасно правило да се успостави да Косово не може да се уједини са Албанијом. О томе треба да се разговара. Демилитаризација Косова је потребна да ту не буде могуће успостављање војске, канцеларија за сва питања између Београда и Приштине да се формира, да се успостави међународни статус културног наслеђа", рекао је Зеленовић.

Додао је и да нико не схвата озбиљно да је питање БиХ мање тешко од косовског чвора и да није могуће мењати границе без опасности од новог рата.

"Ово би био добар основ и за војне мисије, време је за велика дела", рекао је Зеленовић.

Вучић: Нисам добио прецизан одговор о чланству Србије у ЕУ

Председник Србије Александар Вучић рекао је да у француско-немачком предлогу за решење проблема Косова има важна тачка у вези са евроинтеграцијом Србије, али да не даје гаранције да ће то бити остварено.

Вучић је у Скупштини Србије, одговарајући на питање шефа посланичке групе Морамо – Заједно Небојше Зеленовића да ли истински преговара о стварном и временски ограниченом року за чланство Србије у Европској унији, рекао да је од европских изасланика тражио прецизан одговор на то, али га није добио.

"Немам шаргарепу, помирио сам се са штапом. Немамо снаге да у овом тренутку идемо против целога света", рекао је Вучић.

Зеленовић је претходно указао да је неопходно конституисати Заједницу српских општина на Косову и да треба успоставити јасна правила, а једно од њих је да се Косово не може ујединити са Албанијом без сагласности те заједнице и Србије.

Он је нагласио да би у споразуму требало да се недвосмислено гарантује демилитаризација Косова, без војске, и запитао да ли се о томе разговара у преговарачком процесу.

Председник Србије је поручио Зеленовићу и осталима из опозиције да могу да дођу на консултације кад год хоће.

Вучић је упозорио да ће се Србија у наредном периоду суочити са великим проблемом, јер ће хране у Европи бити све мање. Тек ће бити проблема и у енергетици и у храни. Због литијума смо читаву ногу себи одсекли, никад нећу разумети зашто.

Двери, Нада, Заветници: Председник и већина одговорни за инциденте

Посланици Српског покрета Двери, Српске странке Заветници и коалиција Нада оценили су на конференцији за новинаре коју су држали током посебне седнице Скупштине Србије посвећене КиМ, да су владајућа већина и сам председник Александар Вучић одговорни за данашње немиле сцене у парламенту.

Председник Новог ДСС-а Милош Јовановић рекао је да су представници ових странака толерантни и да су до сада више пута толерисали укидање реплике, међутим, како каже, ово су историјска времена.

"Немамо право да дозволимо да нам се не дâ реч. Дошли смо у доброј вери, плашећи се да ће можда већина и председник правити циркус. Они су једини кривци за немиле сцене", рекао је Јовановић.

Председница Српске странке Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски рекла је да се данас могло видети како је Пословник Народне скупштине "бачен под ноге".

Она је рекла да је после обраћања Бошка Обрадовића затражила повреду Пословника јер је, каже, константно посланичка групе СНС-а са делом партнера добацивала и спречавала излагање лидера Двери.

"Ускраћено нам је право да се обратимо два минута и наша реакција је била одлучна, достојанствена и храбра", рекла је она.

Тврди да је посланик СНС-а, не прецизирајући о коме се ради, насрнуо на Милоша Јовановића само због тога што је носио плакат "Не ултиматуму, не капитулацији".

Протест испред Скупштине

Неколико десетина грађана окупљених око, како кажу, идеје да се заштите српски легитимни национални интереси на КиМ, протестовало је испред Скупштине Србије, захтевајући да парламент не подржи потписивање француско-немачког споразума, нити било којег другог који би на било какав начин представљао признање тзв. независног Косова или му омогућио чланство у УН.
Окупљенима су се обратили председник покрета "Љубав, вера, нада" Немања Шаровић, који је рекао да је ово најчуднија седница парламента свих времена и оценио да је фарса. Окупљенима се обратио и Срђан Шкоро из покрета "Побуна".
 
Михаиловић: Зашто вам смета да чујете другачији став
 
Војислав Михаиловић из коалиције Нада – Нови ДСС – ПОКС питао је зашто посланици опозиције не могу да добију време да изнесу свој став и да су раније српски радикали добијали малтене више времена у парламенту од посланика владајуће већине, док то, како каже, данас није случај.
"Шта вам смета да два минута чујете другачији став?", запитао је Михаиловић.
 
Председник Скупштине Владимир Орлић питао је Михаиловића да ли се у то време неко физички обрачунавао са посланицима владајуће већине и да ли је то тада било по Пословнику.
 
Вучић је затим, одговарајући Михаиловићу, рекао да је садашње опозиција раније донела тај пословник и да се зна ко одређује има ли неко право на реплику.
 
"Данас мислите да имате право да радите шта хоћете, зато што је таква одлука донета да Србија мора да се сруши. Србија неће пасти ни данас ни било када", одговорио је Михаиловићу председник Србије Александар Вучић.
 
Вучић: Резултат преговора у време ДСС независно Косово

Председник Александар Вучић је шефу посланичке групе коалиције НАДА Милошу Јовановићу рекао да је резултат преговора о КиМ у време власти ДСС-а било независно Косово.

"Не могу и нећу да патетишем и говорим о кнежевој вечери. Видеће народ ко је вера, а ко невера, ко чува Косово и Метохију, а ко га је продао у претходној деценији. Биће прилике", рекао је Вучић.

У полемици с Јовановићем, Вучић је рекао да његова реч значи за разлику од њихове и поновио да зна када је тренутак да се добије време за нашу земљу, те да неће да жртвује Србију као они.

"Знам шта је мој посао и шта ћу да урадим. Сви су то разумели осим вас, зато што вас Косово никада није занимало. Једино што вас је занимало је платформа за себе и да обмањујете", навео је председник.

Јовановић: Коштуница никада није помагао државност КиМ

Милош Јовановић, овлашћени представник посланичке групе Нада - Нови ДСС - ПОКС истакао је, одговарајући на наводе Вучића да је и Војислав Коштуница одговоран за тренутну ситуацију на КиМ, да док лидер тадашњег ДСС-а био премијер никада није помагао тзв. државности КиМ.

"Колико год вам је био лош, није вам био довољно лош да не тражите колацију са њим 2008. године и његову подршку за формирање владе 2012. године. Време ће показати ко је вера а ко невера, а плашим се да ће овде и на галерији (представници Срба са КиМ) бити много разочараних људи", додао је Јовановић.

Обрадовић предложио закључак о одбијању свих елемента "државности Косова"

Шеф посланичке групе Српски покрет Двери - Патриотски блок, Бошко Обрадовић предложио је председнику Вучићу да се на крају расправе гласа о закључку којим би се обвезао да неће потписати било какав споразум у којем би стајало да ће Београд дозволити улазак Приштине у међународне организације ни, како је рекао, било какав други елемент "државности Kосова".

Дрецун: Није дипломатска пракса да се објави нон-пејпер

Народни посланик и председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун рекао је да нон-пејпер није документ о коме се гласа, већ почетни папир који треба да послужи за договор и тек тада може да се објави.Дрецун каже да расправа у Скупштини протиче очекивано и да после излагања Александра Вучића имамо нимало конструктивно понашање.

Инцидент у Скупштини, кошкање и гурање посланика

Током седнице Скупштине Србије на којој се расправља о Косову, посланици опозиције из десног блока развили су велики транспарент на којем је писало "Не капитулацији". У једном тренутку дошло је до кошкања и надгуривања посланика позиције и опозиције.

Обрадовић тражи да се у целости и без одлагања одбаци "западни ултиматум"

Шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић позвао је председника да у целости и без одлагања одбаци француско немачки ултиматум.

"Не видимо ниједан разлог зашто би ми прихватили ултиматум, али се изгледа њима жури", рекао је Обрадовић.

Балинт Пастор: Гласаћемо за извештај

Представник СВМ Балинт Пастор навео је да ће та посланичка група гласати за усвајање извештаја.

"Питање Косова и Метохије је питање за све грађане Србије. Мир и стабилност су на првом месту", рекао је Пастор и захвалио председнику Вучићу што је дошао и Скупштину и што посланици имају прилику да говоре на ову тему.

Вучић одговорио Лазовићу

Председник Александра Вучић одговорио је посланику Радомиру Лазовићу.

"Ја немам проблем за све оне који желе да виде план, пошто сам био веома поштен пошто су очекивали да ћу да кријем нешто и да не смем да кажем шта је било најтеже у том плану. Можете да дођете да видите, ја немам права да га објавим", рекао је Вучић.

Вучић је истакао да је једини председник у историји Србије који је четири пута дошао у Скупштину да прича о Косову, "никад се не скрива, никад не бежи".

Радомир Лазовић затражио да се прекине седница

Шеф Зелено-левог посланичког клуба Радомир Лазовић затражио је од председника Скупштине да прекине седницу док се не достави текст француско-немачког предлога и да се заседање насатави у петак, након што посланици тај предлог размотре.

"Зашто сте сакрили предлог, зашто га нико од посланика није имао није имао на увид", рекао је Лазовић.

Према његовом речима, Вучић је дошао на седницу да јавност затрпа квалификацијама и неважним стварима, и читаву ствар око КиМ је, како је рекао, "исфушарио".

Заборавите ту бланко-подршку по коју сте дошли, поручио је Лазовић, уз констатацију да ће Вучић у парламенту да препричава на којој столици је седео у Бриселу, и да је "једини који нас спасава", а 10 година води политику уступака у преговорима о Косову, само да би остао на власти, оенивши да су зато преговори тајни.

Јахја Фехратовић: Ретко ко би хтео да буде у ципелама председника Вучића

Посланик Странке правде и помирења Јахја Фехратовић рекао је у Скупштини да би ретко ко хтео данас да буде у "ципелама председника Вучића" с обзиом на одговорност коју носи поводом питања Косова и Метохије.

"Мора се сести за преговарачки сто. Зато ћемо ми подржати извештај који води ка миру и просперитету земље", рекао је Фехратовић.

Вучић: Нећу ништа да сакријем, од одговорности никад нисам бежао

Председник Александар Вучић поручио је, на почетку седнице Народне скупштине на којој се расправља о Косову и Метохији, да ће данас указати на све најлошије тачке тзв. француско-немачке иницијативе, као и да неће ништа да сакрије. Сврха данашњег дана није да се пребаци одговорност ни на овај дом, ни на наш народ у целини, нити на било кога, од одговорности као председник Републике никада нисам бежао, наглашава Вучић.

Председник Вучић се најпре захвалио што су у могућности да представе још један извештај, али и да се говори о свим кључни проблемима.

"Сврха данашњег дана није да се пребаци одговорност ни на овај дом, ни на наш народ у целини, нити на било кога. Од одговорности као председник Републике никада нисам бежао, доносио сам најтеже одлуке, и осим у једном случају чини ми се да су те одлуке увек биле у највећем интересу и српског народа, али и свих грађана Србије", рекао је Вучић.

Указао је да је сврха данашњег дана је "да изађем пред вас, али и пред грађане Србије као представник свих наших грашана и да искрено отворено и најпоштенији начин поделим шта нам као народу предстоји и са чим се соучавамо".

"Нисам дошао да се борим у било каквим изборним кампањама, она је завршена, дошао сам да се борим као што сам то чинио у претходних 11 година за Србију једнаком снагом или и са више срца посебно када видим како и на који начин су ме они који су за много тога одговорни и овде дочекали у овој сали", рекао је Вучић.

Долазим из осећаја дужности да грађанима кажем шта је то што се догађа да би могли и сами да процене какве су последице наших поступака, о чему тачно разговарамо и шта је то за шта се боримо, додао је председник.

"Данас ћу говорити и указати на све најлошије тачке тзв. француско-немачке иницијативе и ништа нећу да сакријем. Дакле, нећу вам говорити о неким лепшим стварима из плана говорићу о оним најтежим и нагорим за Србију, зато што хоћу да будем одговоран и поштен према грађанима Србије, да људи у Србији знају да ни њихов председник, ни њихова Влада, ни њихова Скупштина немају шта да крију од њих", истакао је Вучић.

За закључке и одлуке по том питању и многим других питањима биће времена, али је важно да људи знају шта је то са чиме се суочавамо, поручио је председник.

Много је питања, а мало одговора 

Много је, наводи, питања о КиМ, више од 600 година трају, а мало је одговора.

Подсетио је и да је егзодус Срба са КиМ почео 1981. године.

"Јесмо ли икада размишљали шта смо све урадили или нам је Косово постало само мета политичког поткусуривања. За мене је Косово више од тога", навео је Вучић.

Наводи да је најважније данас, важније од плана, који, како је рекао не сме да покаже цео, али ће изнети све оно што је најгоре за Србију, то су околности, тренутак, моментум, временски оквир у коме се све дешава. 

"Данас присуствујемо некој врсти трећег светског рата који ће бити обимнији у месецима пред нама. Овај сукоб биће само тежи и већи. Када имамо то у виду јасно је да неки мали не могу да имају онолико слободе како би ти мали желели да имају и за живот и доношење одлука. Ми смо једна од ретких земаља која сама доноси одлуке. Поносан сам због тога на такву Србију", истиче председник.

Мора се разумети, напомиње, да данас у Србији најслободније можемо да видимо шта мисли једна и друга страна у том рату.

"У другом делу света то не постоји, свуда је цензура. Као мали не можете да имате свој став. Не можете да будете неутрални по том питању, да се искључите, јер то не желе да вам дозволе", каже Вучић.

Промена политичке офанзиве Приштине

Важно је, наводи, упознати како смо дошли у ову ситуацију.

"Од тренутка избијања ратног сукоба у Украјини 24. фебруара 2022. постоји општа политичка офанзивна Приштине заједно са делом западних савезника за промену стања на терену. Од обећања Квинте и ЕУ да ће урадити све да ће омогућити нашем народу да учествују на изборима, а онда од противљења Куртија да тако нешто учини. Мислили су да ће тиме утицати на изборе у Србији. Наравно да су Срби гутали кнедле знајући да им се ускраћују основна права од којих им зависи цивилизован живот. Онда су кренуле горе ствари", указује Вучић.

У свим разговорима, додаје, било где у свету, са приштинском страном никад нису били отоврени.

"Гледали су нас као непријатеље, а ми нисмо схватили чему тај агресивни приступ у жељи да се настави са угњетавањем нашег народа. После тога имамо много напада на Србе, прво на оне који превозе лекове, затим пресретање робе широке потрошње. Све то време брутално кршећи Бриселски споразум и анексе они долазе са специјалним јединицама до зуба наоружаних, настављају са малтретирањем људи. Момка и девојку су ухватили у загрљају и скинули мушкарца до голе коже. Кувало је код представника нашег народа, поготово на северу КиМ, где су 97 одсто припадници српског народа. Онда су наставили са измишљањем проблема око личних карата", казао је Вучић.

Приштина не жели да формира ЗСО

Приштина не жели да формира Заједницу српских општина на КиМ иако је то предвиђено Брислеским споразумом још 2013. године, већ само да изазову ратни сукоб и Србију сукобе са НАТО-ом и целим светом, а себе представе као жртву и балканског Зеленског, рекао је председник Вучић.

Вучић је навео да је приштински режим почео да малтретира Србе на КиМ само са циљем да их унизи и изазове сукоб.

"По успостављању барикада, њихова једина намера је, пошто не намеравајау да проведу у дело ЗСО - да изазову ратни сукоб, да Србију сукобе са НАТО и целим светом, а да себе представе као жртву и балканског Зеленског и нас као агресора, као некога ко је угрозио, гле лицемерја 'територијални интегритет суверене и независне државе Косово'", истакао је Вучић.

Додао је да је цела игра била у томе и тада су зато почела хапшења Срба.

Вучић је рекао да је Приштина након повлачења Срба из косовских институција заказала изборе у децембру у четири српске општине на северу КиМ и онда, иако су обећали да ће их одложити, само 12,5 сати пре озваничење те одлуке, коју су већ знали, послали специјалце да зазуму просторије општинских изборних комисија на северу КиМ.

О француско-немачкој иницијативи: 90 одсто онога што је изашло у јавност тачно

Говорећи о тзв. француско-немачкој иницијативи, Вучић каже да је 90 одсто онога што је изашло у јавност тачно.

Наводи и да су тај план у јавност пустили "неки из међународне заједнице који су то желели".

"План који сам ја добио није објављен, мале су разлике. Дакле, неко други ко је желео да то изађе у јавност и наравно са приштинске стране не би ли изазвали хистерију у Београду, не би ли опет они испали добри момци, а Срби криви за све", рекао је Вучић.

"У том плану у самој преамбули можда једина добра ствар у којој се каже: 'Полазећи од истријских чињеница и не доводећи у питање различита гледишта страна на фундаментална питања, укључујући и статусна питања'. Где нам по први пут омогућавају да другачије гледамо на статусно питање Косова у односу на оно што они називају Косовом, а ми Приштином", наводи Вучић.

Указује да све касније у том плану дерогира и та одредба на коју бисмо ми могли да се позивамо.

Посебно је истакао тачку 4 и то други став у којем се наводи да се "Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији".

"Противили се или не противили Савету Европе у тренутку када они одлуче, имаће већину. Противили се или не противили за НАТО, имаће већину. Противили се или не противили за Европску унију то је њихова одлука", рекао је Вучић.

Каже да је чуо приче да не могу да буду примљени у НАТО.

"Не, него ћете ви да спречите НАТО да прими Косово у НАТО. Толико бесмислено, само је важно да људи то чују", наводи Вучић.

Истиче да је највећи проблем управо тај члан плана.

"Чим сам ово прочитао јасно је о чему се ради – постављени сте пред избор, шта су последице и шта је наш избор", рекао је Вучић.

Оно што је договорено, додаје, је да се унапред иде са оним што је обавеза из Бриселског споразума, а то је Заједница српских општина, коју Албанци не желе да спроведу у дело

"СЗО не може бити модел неке невладине организације, ЗСО мора да буде оно што је потписано у Бриселу", поручио је Вучић.

План од 10 тачака

Председник Вучић изјавио је да ће политика Србије бити да "готово на сваки начин и по сваку цену сачувамо мир и стабилност, да се уздржимо и не одговарамо на провокације осим ако имовина и животи људи не буду угрожени као 2004. године".

"Мир и стабилност нису пука парола, то је нешто што враћа и доноси живот у Србију, што нам омогућава да сачувамо биолошки опстанак нашег народа", нагласио је Вучић.

Тачка два - јесте упорно истрајавање на формирању ЗСО која мора да буде правни и физички оквир за права нашег народа на КиМ. "Да не размишљамо како ће да забране лекове, како ће храна да дође, новине и све друго", казао је Вучић.

Под три је безбедност за Србе на КиМ. Безбедност за Србе је део и тачке мир и стабилност и тачке о ЗСО.

"Безбедност је да нико не размишља кад пошаље дете у школу, да можемо да се бавимо другим питањима", истакао је председник.

Под четири је бољи живот за наш народ на КиМ. "Много новца улажемо, много инвестиција, готово 900 милиона евра", навео је Вучић.

Под пет, каже Вучић, за разлику од оних који воле да узвикују пароле, рекао је да ће Србија да разговара и о најлошијим папирима, јер Србија нема право да понови искуства из прошлости.

"Да разговори, преговори, који се тичу о свим кључним питањима, до разговорима о симболима, до разговора о свему, о томе како ко да буде заступљен у бројним телима", каже Вучић.

Под шест је очување виталних државних и националних интереса.

"Наставићемо да чувамо војну неутралност, да је штитимо и градимо армију. Данас је 15 пута снажнија него што је била. Друга ствар је очување нашег самосталног одлучивања. Да нам се у те одлуке које само стално доносимо не меше нико ни са исток ани са запада, да се политичке одлуке доносе само у Србији и никада ван Србије. Трећи део тачке је поштовање Устава Републике Србије", напомиње Вучић.

Под седам - животно важан интерес Србије је да останемо на европском путу.

"Лажу када кажу да је 43 одсто људи за останак на европском путу, много је мањи проценат. Европски пут значи много ствари за Србију, и инвестиције и стандард, и плате и пензије. Очекујемо да до краја године просечна плата пређе 800 евра. Тај пут нам је потребан јер данас живимо у другачијој реалности. Ми смо данас окружени земљама које су или у НАТО-у или је НАТО тамо. И на делу наше територије је НАТО. А где ћемо да идемо у случају сукоба, како да сачувамо плате и пензије. Сувише смо труда уложили.

Под осам је раст Србије - здравство, енергетика, храна и војска. Хране има све мање, и она је носилац инфлације свуда. Данас имамо само на депонијама рекордне количине угља, рекордне количине гаса. Имамо рекордне количине акумулација, преко 500 гигават сати. Војска мора да буде много снажнија и јача. Војска је сачувала наш народ на КиМ, јер су знали да нећемо да дозволимо погром. Потребан нам је развој здравства, од нових лекова до клиничких центара.

Тачка девет - наставак разговора.

"Ја сам рекао да настављамо разговоре, ништа нисам потписао. Сматрао сам да због младих у земљи, којој су потребне инвестиције, фабрике, нови научни центри, компаније, потребно је да те људе задржимо овде. Данас Србија има званично више становника него Бугарска, вероватно по први пут", наводи Вучић.

"Да ли бисмо били европска парија, да били бисмо, потпуно изоловани и са којима нико не би разговарао. Не можете да функционишете сами", напомиње Вучић.

Под 10, имамо програм Србија 2025. и плате ће расти. "Делимично демографске проблеме можемо да додирнемо ако се будемо понашали на одговоран начин", истиче Вучић.

Налазимо се, истиче, у тешком и деликатном тренутку. "С једне стране морамо да помажемо наш народ на КиМ, да избегнемо осуду и водимо рачуна о виталним интересима", указао је Вучић.

Председник Вучић је истакао да између останка на власти и мандату који је Уставом загарантован, знам шта му је чинити.

"Не постоји избор Вучић или Србија, јер је Вучић увек на страни Србије", казао је председник.

Почела седница Скупштине

Председник Скупштине Србије Владимир Орлић констатовао је да седници присуствују 192 народна посланика.

Седници присуствује и председник Александар Вучић. 

Орлић: Расправа ће трајати колико буде морало

Председник Скупштине Србије Владимир Орлић изјавио је гостујући у Дневнику РТС-а да је све спремно за седницу Скупштине.

"Сви народни посланици су добили материјал, долази председник Србије Александар Вучић да четврти пут учествује у расправи. Раније председници Србије нису у том својству учествовали у расправи. Неће само да саопшти шта би био државни став и говорити о информацијама којима располажемо, него ће одговарати на сва питања и биће ту све док седница буде трајала", казао је Орлић.

Према његовим речима, ако се дође до тачке да "неки људи покажу озбиљност и одговорност, то би био напредак за нашу земљу".

Тема седнице су, додаје, преговори са Приштином и Косово и Метохија.

Присталице СНС-а се, каже, неће окупљати. "Измишљали су и то, као што су измишљали и све остало", казао је Орлић.

"Расправа ће трајати колико мора. Биће присутни и представници Срба са КиМ. Ти људи најбоље знају ко ради за њих", навео је Орлић.

 "Живимо у демократском облику политичког режима и природно је да људи не буду сагласни. Није природно да се не разумемо када су кључни национални задаци пред нама и када се налазимо у времену када је најтеже вероватно за Европу и свет од Другог светског рата, за нас од деведесетих", рекао је Вучић.

У извештају који ће се наћи пред посланицима истиче се да је у периоду од септембра до јануара дошло до ескалације кризе, као и системске дискриминације и насиља према Србима на КиМ, те оцењује да за такав развој догађаја искључиву одговорност сноси приштинска страна.

Наводи се и да Београд неће одустати од захтева да Заједница српских општина буде хитно формирана, као и да ће Влада Србије и убудуће бити усредсређена на непосредну заштиту безбедности српског народа у покрајини, као и на заштиту српских националних интереса.

Оцењује се и да су Београд у протеклом периоду, посредници ЕУ и други релевантни међународни субјекти окарактерисали као конструктивну страну у свим кризним ситуацијама.

Посланици владајуће коалиције рекли уочи седнице да ће Вучић о проблему КиМ на посебној седници Скупштине говорити државнички и одговорно али да ће, навели су, судећи према изјавама опозиционих политичара, изостати неопходно јединство.

Опозиција, с друге стране, оцењује да ће седница имати смисла уколико се буде говорило о француско-немачком плану за решавање питања КиМ, а не само о извештају о преговорима са Приштином.

Уочи седнице Скупштине Србије, премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти поновио је да формирање Заједнице српских општина није могуће јер је, како каже, противно косовском уставу. Поручио је и да је Србија та која треба да плати одштету због рата 1999. године. 

(РТС, Н1, Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер