среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се одржава други круг председничких избора
Хроника

Данас се одржава други круг председничких избора

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. мај 2012.

У Србији се данас одржава други круг председничких избора на којима учествују два кандидата: Борис Тадић, кандидат коалиције „Избор за бољи живот”, и Томислав Николић, кандидат коалиције „Покренимо Србију”. За председника Републике, чији мандат траје пет година, биће изабран онај кандидат који добије више гласова.

Тадић је, према коначним резултатима избора првог круга председничких избора, који је одржан 6. маја, освојио 25,31 одсто, односно 989.454 гласова, а Николић 25,05 одсто, односно 979.236 гласова. Тада је на изборе изашло 3.908.652 бирача, односно57,73 одсто од укупног броја уписаних бирача, а ниједан од 12 председничких кандидата није освојио већину гласова.

Биралишта се данас отварају у седам часова и затварају у 20.

На изборном листићу, који је светлодрап боје, први по редоследу је Тадић.

Укупно 6.770.013 бирача изјашњаваће се на 8.390 бирачких места у земљи и иностранству, а први ће на биралишта изаћи грађани који живе у САД, Канади и Великој Британији. Други круг председничких избора биће спроведен и на територији Косова и Метохије и то на 90 бирачких места, а гласови с територије те покрајине биће пребројавани у Рашкој и Врању, што је био случај и на изборима пре две недеље.

РИК је, иначе, обавезан је да утврди и у „Службеном гласнику” објави коначне резултате избора у року од 96 сати од затварања бирачких места.

Уколико би се, рецимо, догодило да у овом кругу избора Тадић и Николић освоје једнак број гласова, бирачи би поново изашли на биралишта у року од 15 дана.

Мандат председника Републике, према Уставу Србије, почиње да тече даном полагања заклетве, а текст заклетве гласи: „Заклињем се да ћу све своје снаге посветити очувању суверености и целине територије Републике Србије, укључујући и Косово и Метохију као њен саставни део, као и остваривању људских и мањинских права и слобода, поштовању и одбрани Устава и закона, очувању мира и благостања свих грађана Републике Србије и да ћу савесно и одговорно испуњавати све своје дужности”.

Председник има две могућности – да положи заклетву пред старим скупштинским сазивом, који је сада актуелан, како би могао да почне разговоре о мандатару, или да заклетву положи после верификације мандата посланика новог сазива.

Избор председника државе обавља се по истим законским правилима која важе за избор посланика. Бирачи са собом треба да понесу обавештење о гласању које су добили, мада могу да гласају и без њега. Неће, међутим, моћи да гласају без неког од личних докумената, личне карте, пасоша или возачке дозволе.

Сваком гласачу ће пре гласања специјалним спрејом бити обележен кажипрст десне руке, као знак да је већ гласао, а та ознака на кажипрсту задржаће се минимум 24 сата. Гласање је тајно, а гласа се лично заокруживањем редног броја испред имена једног од председничких кандидата.

Према Уставу Србије, председник Републике изражава државно јединство земље. У његовој надлежности су представљање државе у земљи и иностранству, проглашење закона, предлагање парламенту кандидата за председника владе, предлагање носилаца функција, постављање и опозив амбасадора, давање помиловања и одликовања…

По Уставу, председник не може да обавља другу јавну функцију или професионалну делатност. А, нико не може више од два пута да буде биран за ово место. Мандат председника престаје истеком времена на које је изабран, оставком или разрешењем. Председник ужива имунитет као народни посланик, а о том имунитету одлучује Народна скупштина. Када је спречен да обавља дужност или му мандат престане пре истека времена на које је биран, замењује га председник Скупштине, најдуже три месеца.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер