петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се обележава празник Свети Сава
Хроника

Данас се обележава празник Свети Сава

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јануар 2011.

БЕОГРАД - Српска православна црква и школе у Србији данас славе Светог Саву, утемељивача Цркве, као и школства.

Празник назван Савиндан се обележава у школама као радни, али ненаставни дан, те ђаци долазе у школу да би присуствовали школској слави.

Министар просвете Жарко Обрадовић уручиће данас у 11.00 Светосавске награде образовно-васпитним институцијама и поједницима за посебан допринос развоју образовања и васпитања током 2010. године.

У Сава центру у 20.00 биће одржана Светосавска академија.

Уочи овогодишње прославе је избила јавна полемика, иницирана у Новом Пазару, о томе да ли је школска слава примерена секуларној држави и какав је утицај те славе на неправославну децу.

Растко Немањић (Свети Сава) рођен је око 1174. године у дежевачком крају на планини Голији. Био је најмлађи син великог жупана Стефана Немање и први српски архиепископ, а пошто се изборио за самосталност Рашке архиепископије од Византије 1219. године, поставио је темеље Српске православне цркве.

Растко Немањић је од оца добио Захумље на управу, али је побегао на Свету гору и замонашио се у руском манастиру Светог Пантелејмона. Касније је са својим оцем који се такође замонашио, подигао манастир Хиландар.

Умро је 27. јануара (14. јануара по јулијанском календару) 1236. у Трнову у Бугарској, при повратку са ходочашћа у Јерусалиму. Сахрањен је у храму Светих четрдесет мученика, главној цркви тадашњег бугарског царства.

Потом су Савине мошти однете у манастир Милешеву, а Синан-паша их је пренео у Београд и на брду Врачару спалио 1594. године због српског устанка у Банату.

Од половине 19. века Савиндан се славио и као школска слава, а тада је настала и светосавска химна. До Другог светског рата министар просвете је на тај празник посећивао основне школе, сиромашна деца су добијала одећу и обућу, студенти су награђивани за радове о светом Сави.

Централна свечаност је била на Коларчевом универзитету, а присуствовали су сви чланови Владе.
Савиндан се, као школска слава, поново слави последњих десетак година.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер