понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се навршава 21 година од злочина у Тузли у којем је у заседи убијено најмање 59 војника ЈНА, рањено 44
Хроника

Данас се навршава 21 година од злочина у Тузли у којем је у заседи убијено најмање 59 војника ЈНА, рањено 44

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

ТУЗЛА - Навршава се 21 година од злочина у Тузли у којем је 15. маја 1992, према подацима власти Републике Српске, у заседи убијено најмање 59 војника тадашње ЈНА, рањено њих 44, а велики број заробљен.

Тридесет припадника 92. моторизоване бригаде ЈНА убијени су приликом повлачења из Тузле, а сахрањени маја 2002. године, на 10. годишњицу злочина, у спомен-костурницу на гробљу Пучиле у Бијелијини, Република Српска.

На самом месту злочина у Тузли, 15. маја биће, као и сваке године, одржан пригодан помен. У Бијељини ће потом бити служен парастос погинулим војницима и очекује се обраћање званичника Републике Српске, града Бијељине, као и преживелих учесника "тузланске колоне".

Тај ратни злочин је извршен 12 дана после злочина у Добровољачкој улици, у Сарајеву, када су "зелене беретке", "Патриотска лига" и Територијална одбрана БиХ убиле 42 припадника ЈНА.

Хашки трибунал је у случају "тузланска колона" за четири особе дао ознаку "А", што значи да је на основу достављених доказа утврђено да постоји кривично дело ратног злочина и довољно доказа да се те особе процесуирају.

Међутим, Тужилаштво БиХ је, децембра 2009. прекинуло истрагу против ратног градоначелника Тузле Селима Бешлагића и других у случају "тузланска колона".

Старешина МУП-а БиХ Илија Јуришић је за ратни злочин у Тузли првостепеном одлуком Окружног суда у Београду, септембра 2009. осуђен на 12 година затвора, а 2010. је ту одлуку поништио Апелациони суд, па је заказано ново суђење у првостепеном већу Специјалног суда у Београду.

Поновљено суђење Јуришићу почело је у Специјалном суду у Београду, јула 2011. године. Оно је трајало до пред крај 2012. године, када је привремено одложено због болести оптуженог, а настављено је и прекинуто фебруара ове године. Јуришићу је одобрено да се брани са слободе и до сада се одазивао позивима на рочишта.

Крајем фебруара ове године у Београду је одржан састанак делегације Тужилаштва БиХ са колегама из Тужилаштва Србије за ратне злочине о примени Протокола о сарадњи између тужилаштава у процесуирању предмета ратних злочина, међу којима је и случај "тузланска колона" на основу ступања на снагу Протокола о сарадњи који је јануара ове године потписан у Бриселу.

Јуришић је првостепеном пресудом у Окружном суду био проглашен кривим због употребе недозвољених средстава борбе. Он се терети је да је као старешина МУП-а и дежурни Оперативног штаба Јавне безбедности Тузла, по наредби надређеног официра, бошњачко-хрватским јединицама наредио напад на колону ЈНА која се мирно повлачила из тог града.

Град Тузла у Федерацији БиХ обележава 15. мај као "дан ослобођења".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер