четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се навршава 20 година од проглашења СРЈ
Хроника

Данас се навршава 20 година од проглашења СРЈ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. април 2012.

БЕОГРАД - Данас се навршава 20 година од проглашења Савезне Републике Југославије.

СРЈ је установљена 27. априла 1992. године када је проглашен устав СРЈ, познат као "жабљачки", на основу претходних одлука скупштина Србије и Црне Горе о опстанку заједничке државе и после отцепљења република негдашње СФРЈ.

Испред здања Савезне скупштине са јарбола је тог дана пре тачно две деценије спуштена застава СФРЈ с петокраком и подигнута плаво-бело-црвена тробојка - застава треће Југославије (била је то и застава Краљевине Југославије).

Југославенска народна армија у СРЈ преименована је у Војску Југославије.

СРЈ која је трајала нешто мање од 11 година, сачињена од Србије и Црне Горе, имала је површину 102.175 километара квадратних и у њој је живело око 10,5 милиона становника. Устав СРЈ, познатији као "жабљачки" устав важио је до усвајања Уставне повеље државне заједнице Србија и Црна Гора, 4. фебруара 2003. године. Тог дана фактички престаје да постоји СРЈ, а тиме је и име Југославија отишло у историју.

Годину дана раније, 14. марта 2002, Србија и Црна Гора су потписале споразум о преуређењу односа.

Црна Гора је организовала референдум 21. маја 2006. на којем је, веома тесну већину добила опција за отцепљење, па је уследила одлука тамошње скупштине 3. јуна 2006. о проглашењу суверености Црне Горе.

Правни континуитет је сачувала Србија.

Проглашењу СРЈ пре тачно 20 година је у Црној Гори је такође претходио референдум на ком су грађани подржали формирање Савезне Републике Југославије.

СРЈ је током постојања, 1992-2003. имала укупно пет влада, док је у Државној заједници СЦГ од 2003. до 2006. функција председника владе и шефа Државне заједнице била обједињена и на том месту се све време налазила једна личност.

Председници СРЈ били су Добрица Ћосић, Зоран Лилић, Слободан Милошевић и Војислав Коштуница.

Председници влада били су Милан Панић, Радоје Контић, Момир Булатовић, Зоран Жижић и Драгиша Пешић. На челу Државне заједнице налазио се Светозар Маровић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер