петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се навршава 14 година од убиства Срба у аутобусу „Ниш експреса“
Хроника

Данас се навршава 14 година од убиства Срба у аутобусу „Ниш експреса“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. фебруар 2015.

Парастосом у цркви Свете Петке у Лапљем Селу данас је обележено 14 година од страдања 12 српских путника из аутобуса "Ниш-експреса" у Ливадицама.

Преживели путници и након 14 година преживљавају сцене несреће у Ливадицама, преноси КИМ радио из Чаглавице. Једна од њих је и Гордана Ђорић, која каже да не прође дан да се не сети страдалих у Ливадицама.

"Не могу да избришем те слике из сећања. Имам осећај да чујем крике које сам чула и тог дана, и даље видим раскомадана тела. Гледам дечака Данила Цокића са којим смо се сви у аутобусу играли, кога више нема, његових родитеља... Колико год времена да прође не можете да заборавите. Једино што нам остаје је да долазимо на овај дан и да причамо о погинулима и на тај начин да их сачувамо од заборава“, каже Гордана.

Сестра настрадале Мирјане Драговић, Јелена, која је у овом нападу задобила тешке телесне повреде, очекује да ће починиоце злочина "задесити божја правда", пошто, како је рекла, људске правде нема.

"Ми смо живот наставили да живимо, али није престало да нас боли, нисмо престали да се сећамо. Једино нас овај дан овако окупи да можемо да се сетимо и да поделимо своју бол. После оволико година се само надамо некој божијој правди пошто на овом свету, на овој земљи, људска правда изгледа да не постоји“, рекла је Јелена.

Помену настрадалима, како је јавио КИМ радио, присуствовао је заменик премијера Косова Бранимир Стојановић, који је рекао да се нада да ће овај, као и други случајеви страдања српског народа бити решени и да ће починиоци бити кажњени.

“Они који желе да граде нормалан живот са нама морају да знају да нормалног живота неће бити док зликовци не буду кажњени за свој злочин. Ово је наша отворена рана. Како да причамо о заједништву, о помирењу? Ко ће да одговори овим људима где су они који су починили злочине и зашто они нису кажњени? Наде ће бити онда када злочин буде кажњен“, рекао је Стојановић.

Парастос у цркви Свете Петке, као и на гробљу у Лапљем Селу служили су свештеници Епархије рашко-призренске. Након службе, окупљенима се обратио и песник Ратко Поповић као један од организатора помена, а потом су казивани стихови у част настрадале Мирјане Дрговиц из Лапљег Сала.

У нападу на аутобус Ниш експреса настрадали су и Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.

Истрагу у случају Ливадица води Еулекс.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Данас се навршава 14 година од напада на аутобус „Ниш експреса”, у Ливадицама код Подујева, у коме је погинуло 12 и повређено 43 расељених Срба, који су ишли на Задушнице у Грачаницу.

Најмлађа жртва, тог и данас нерасветљеног злочина, био је двогодишњи Данило Цокић.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је да је поражавајуће што још нису кажњени кривци за тај злочин, у Ливадицама код Подујева, који се догодио 2001. године.

Ђурић је подсетио да је најмлађа жртва тероритистичког напада на расељене Србе из Подујева двогодишње дете, а да људи који су били мете нису ничим заслужили ни допринели да тог дана пострану мета терориста и зликоваца.

„Оно што је поражавајуће да ни после толико година након овог злочина нико није позван на одговорност и правоснажно кажњен, а невини људи по политичкој основи свакога дана бораве у затворима широм Косова и Метохије. И данас је јасно да овде нема ни трага правној држави”, истакао је Ђурић.

Активирањем мине на магистралном путу, 16. фебруара 2001. године у селу Ливадице код Подујева, дигнут је у ваздух први аутобус из конвоја којима су расељени Срби са Косова и Метохије у пратњи Кфора ишли у Грачаницу, на Задушнице.

У нападу је на лицу места погинуло 10 људи, а још двоје повредама је подлегло касније.

У нападу су погинули Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.

(Танјуг)  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер