среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас парламентарни избори у Грчкој – Мицотакис или Ципрас, маратон у два круга
Хроника

Данас парламентарни избори у Грчкој – Мицотакис или Ципрас, маратон у два круга

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. мај 2023.

Парламентарни избори који се данас одржавају у Грчкој изгледају као генерална проба за други круг гласања у ужурбаној летњој туристичкој сезони, преноси Екатимерини. Ако након првог круга не буде формирана влада, грађани ће поново на биралишта 2. јула. Победничка странка тада добија 50 бонус мандата, па се садашњи премијер Кирјакос Мицотакис нада да би његова Нова демократија могла сама да има већину у парламенту.

Истраживања јавног мњења показују да конзервативна Нова демократија премијера Кирјакоса Мицотакиса има око шест процената више од левичарске странке Сириза бившег премијера Алексиса Ципраса.

Међутим, Нова демократија и даље не би имала довољно мандата да сама формира Владу, док оштре поделе између два главна кандидата и четири мање странке за које се предвиђа да ће ући у парламент, искључују функционалну коалицију.

Према новом изборном закону, онај ко победи на изборима добио би бонус од 50 мандата, од укупно 300 места у парламенту, али тек на наредним изборима.

Изборни бонус, нада за Мицотакиса

Сириза је укинула тај бонус од 50 места за странку која је добила највише гласова на изборима. Међутим, Нова демократија је то правило поново увела.

Ипак, оно ступа на снагу тек на следећим изборима.

Другим речима, Мицотакис се нада да након избора неће моћи да се формира Влада, па ће нови избори бити заказани за 2. јул, када се, према наводима медија, нада да би могао да победи уз помоћ тих мандата.

Шта брине бираче

Економија и растуће цене су главне бриге које ће Грци имати на уму када изађу на биралишта, много више него забринутост због нарушеног имиџа земље због скандала прислушкивања, стања медија, оптужби за кршење закона ЕУ потискивањем миграната и поновљене наводне финансијске грешке конзервативних посланика.

"Обе странке су усредсређене на кризу трошкова живота и повећање реалног раста плата и обе странке истражују како најбоље да реше колективни неуспех око железничке несреће", рекла је Меган Грин, главни глобални економиста у Институту Крол.

Шта показују анкете

Политико наводи да Нова демократија тренутно има око 36 одсто, Сириза 29 одсто, а социјалистичка партија Пасок 10 одсто. Ако се анкете потврде и на гласању, била би могућа коалиција прве и треће странке.

Међутим, однос између Мицотакиса и лидера Пасока Никоса Андрулакиса је пољуљан након што је откривено да је државна безбедносна служба држала Андрулакиса под присмотром, преноси Политико.

Мицотакис, такође, није крио да би више волео већинску владу и да би издржао до другог круга гласања, када буде имао веће шансе захваљујући бонусу.

Сириза се залаже за владу "прогресивне коалиције", али је та странка навела да ће она морати да добије највише гласова да би се то покушало.

Ипак, Ципрас би могао да приступи Пасоку и другим опозиционим странкама да формирају владајућу коалицију. Међутим, за то постоји одређена сумња када је реч о бројевима.

Највероватнији сценарио је, наводи Политико, да ће Грчкој бити потребан други круг избора за формирање Владе.

Захваљујући изгледима за бонус места у другом кругу, победничкој странци би тада требало око 38 одсто да би добила најмање 151 место у парламенту од 300 места. Званичници Нове демократије верују да је њихова странка на путу да испуни тај циљ.

Андрулакис је претходно изјавио да ће бити отворен за коалиције, али као предуслов поставља да ни Мицотакис ни Ципрас не буду премијери, али су ту опцију одбациле и Сириза и Нова демократија.

(РТС, Политико)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер