петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Нови случај изненадне сече стабала у Београду, радници крче парк у насељу Браће Јерковић на будућем „градилишту“ непознатог инвеститора
Хроника

Данас: Нови случај изненадне сече стабала у Београду, радници крче парк у насељу Браће Јерковић на будућем „градилишту“ непознатог инвеститора

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2019.

Станари београдског насеља Браће Јерковић у суботу пре подне нашли су се у чуду када су на јавној зеленој површини код станице Спорт Еко затекли машине које секу стабла.

За сада, од радника су једино успели да сазнају да ће се на том месту зидати зграда, а како су навели на Фацебоок страни своје групе „Уништавање зеленила- Јерковић“, на будућем „градилишту“ није постављена ни табла која би заинтересовану јавност обавестила о томе какав објекат се зида и ко су главни извођачи и инвеститори.

„Овакво изненадно уништавање зеленила у нашем комшилуку узбунило је многе комшије. Зеленило у Јерковићу је једно од наших јавних добара у коме сви на овај или онај начин уживамо. Не смемо да допустимо да се оно уништава зарад сумњивих ,,инвеститорских“ пројеката који немају јавно доступну документацију и за које нико није питао нас, грађане из овог краја. Ако се не одупремо оваквом узурпирању и уништавању наших јавних простора, ово ће бити само почетак.

Зато позивамо све комшије и солидарне грађане да се у наредном периоду спреме на заједничку акцију“, одлучни су да сачувају свој крај од непланске градње и крчења зеленила мештани Јерковића, који су хитно организовали неформалну групу, а заказали су и састанак на ком ће се договорити о даљим корацима. На састанку ће им се придружити и друга удружења грађана која су спонтано настајала управо због оваквих потеза београдске власти и непознатих „инвеститора“, приморана да бране зеленило у свом крају, како би пружили солидарну подршку, разменили савете и искуства. Међу њма су неформална удружења Борићи и Петлово брдо, која су се организовала због заштите борове шуме која је посечена због проширења Ибарске магистрале у том раковичком насељу, као и Стоп уништавању Кошутњака, где су се окупили грађани незадовољни сечом шуме у најпознатијем београдском излетишту због градње спортског центра као и на Калемегдану, где су стабла посечена због припреме терена за изградњу гондоле.

Ово је још једна ненајављена сеча стабала, за коју се не зна ни чијом одлуком ни због чега је изведена, још једна зелена површина у низу која је трајно наружена без знања и консултације са људима који ту живе. Чињеница да се, након Калемегдана, Кошутњака, Петловог брда, случаја у Пожешкој улици на Бановом брду, слични случајеви и даље настављају у различитим деловима града, забрињава јавност и даје оправдани повод за страх и питање да ли Београд почиње трајно да губи зелене и јавне површине и међублоковско зеленило, и да ли оне неповратно постају грађевинско земљиште за тржне центре и нове зграде.

Упркос недопустивим потезима градске власти која, у већини тих случајева има главну улогу, градоначелник Београда се јуче огласио саопштењем о посети Урбанистичком заводу, где се разговарало о Плану детаљне регулације зелених површина, где је закључио да ће се „одговорним планирањем стићи до зеленијег Београда“.

Како се похвалио, зелене површине данас чине 15 одсто територије Београда, план је да до 2025. године зеленило заузме 25 одсто. „Овим планом омогућава се очување и унапређење зелених површина и шума у Београду и њиме се стварају услови да Београд буде богатији за око 8.000 хектара шума и јавних површина. То је дупло више од постојећих. Овај документ показује да смо озбиљни у намери да наш град учинимо зеленијим и здравијим“, навео је том приликом први човек Београда. Огромни раскорак између оваквих планова и свакодневног уништавања зеленила и јавних добара престонице, о чему често говори стручна али и шира јавност, за надлежне, изгледа, не постоји.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер