субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Косово постаје члан Парламентарне скупштине НАТО заједно са Украјином?
Хроника

Данас: Косово постаје члан Парламентарне скупштине НАТО заједно са Украјином?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. март 2024.

Шеф српске делегације у Парламентарној скупштини НАТО Владимир Ђукановић најављује да ће Србија размотрити своје даље учешће у ПС НАТО уколико Косово постане придружени члан ове организације, а одлука ове организације по овом питању најављена је за крај маја. Бивши шеф делегације Србије Драган Шормаз сматра да писма нису решење.

Ђукановић је у писму изразио забринутост и разочарање вешћу да је на недавно одржаном састанку Сталног одбора ПС НАТО у Талину разматрано унапређење статуса косовске Скупштине у оквиру ПС НАТО – из статуса посматрача у статус придруженог члана.

Подесетио је да Косово није независна држава, те да се овом одлуком прави преседан у оквиру ПС НАТО, али и да се директно крши Резолуција 1244 СБ УН.

„Такође, потврђивање ове одлуке представљало би „награду“ за безобзирно понашање представника привремених инситутицја у Приштина и терор који се спроводи над српским становништвом на Косову и Метохији“, наводи.

Он је указао да је Србија чланица ове организације дуже од 20 година, још од 2002. године, у оквиру које је остварила коректну и узајамно корисну сарадњу „о чему сведоче и оцене о конструктивном приступу наше делегације у овој међшународној парламентарној организацији током више од две деценије“.

Србија се овој одлуци снажно противи и нада се да она неће бити потврђена на наредном заседању ПС НАТО, написао је Ђукановић и додао да од председавјућег Шелба очекује и чврсте гаранције да ово питање неће бити стављено на дневни ред наредног заседања.

„Уверени смо да ћете још једном пажљиво размотрити ово осетљиво питање, имајући у виду све наведене чињенице. У супротном делегација Народне скупштине Републике Србије ће бити принуђена да пажљиво размотри сврсисходност свог даљег учешћа у раду ПС НАТО“, закључује се у писму.
Ђукановић је такође истакао и, како је рекао, веома несрећну коинциденцију да је на дан када је објављена наведена одлука Сталног одбора ПС НАТО Србија „обележавала 25. годишњицу од почетка агресије НАТО на нашу земљу“.

Ни актеуелни шеф српске делегације, нити досадашњи члан ове делегације Небојша Зеленовић из опозиционе странке ЗАЈЕДНО, нису били доступни за изјаву.

Бивши шеф делегације Србије ПС НАТО, Драган Шормаз, наводи за Данас да ће Косово постати придружени члан на пролећном заседању, заједно с Украјином, те да је реч о званичном предлогу.

Указује и да слање писама није решење, јер, како каже, озбиљна делегација таква питања решава константим активним радом, добрим односима с другим делегацијама и са секретаријатом.

„Од када ја нисам члан СНС, нити шеф делегације, такав рад више не постоји. То је чињеница. Како мислите да неко озбиљно заступа интерес Србије у ПС НАТО, а да претходно иде да посматра изборе Москви и хвали руски изборни систем? То не бива. Моје информације из ПС НАТО кажу да српска делегација ништа не ради од новембра 2022. године. Дакле, иду тамо да слушају друге и наставе да мрзе НАТО јер помаже Украјину. Нема озбиљног рада у интересу Србије“, наводи Шормаз.

Председник Србије Александар Вучић истакао је раније да је унапређење Косова у ПС НАТО, и то на годишњицу бомбародвања СР Југославије, за њега показатељ да су Приштина и међународна заједница „уигран тим“, те да међународна заједница „воли то да ради на овакве датуме“.

„За њих су датуми значајни зато су они оне наше беднике натерали да испоруче Милошевића на Видовдан, зато су данас донели одлуку о Приштини као придруженом члану Парламентарне скупштине НАТО-а, зато ће опет да изаберу неки посебан дан када ће да их приме у Савет Европе“, навео је Вучић током обиласка фабрике код Куршумлије.

Он је указао и да се све то дешава док се „тобож спроводе санкције против Приштине“.

Ову одлуку НАТО осудио је и председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун, који је истакао да је то треба да доведе до отварања провеса чланства Косова у алијанси.

Како су из Параламентарне скупштине НАТО рекли за Косово онлине, потврђујући притом да ће коначна одлука о статусу Косова у овој организацији бити донета крајем маја, придружено чланство би Косово омогућило „додатне погодности“.

„Као придруженом члану Парламентарне скупштине Натоа, Скупштини Косова би биле одобрене додатне погодности. То би укључивало додатног представника за Делегацију Скупштине Косова у ПС Натоа, као и право да аутоматски преузме реч у процедурама Парламентарне скупштине Натоа (а не по дискреционом нахођењу председавајућег), да поднесе амандмане на нацрт резолуција ПС НАТО и, под одређеним околностима, да учествује у посетама комитета ПС Натоа другим земљама“, навели су из ПС НАТО.

Они подсећају да је ова организација „независна од НАТО“, али да „обезбеђује везу између НАТО и парламената земаља чланица“.

Стални управни одбор Парламентарне скупштине Натоа, у Естонији, одлучио је пре два дана да подигне статус Косова на ниво придруженог члана скупштине, саопштио је шеф делегације Скупштине Косова у том телу Дритон Хисени.

Косовски министар рекао је и да је придружено чланство највиши ниво присуства у ПС до пуноправног чланства.

„Са повец́ањем нивоа заступљености Косова у Скупштини НАТО-а, имац́емо проширење делегације, вец́е ангажовање у доношењу одлука, и имац́емо право да упуц́ујемо амандмане и коментаре за сваки процес и документ који се обрађуј у скупштини, што је раније требало да се уради преко делегација других земаља, углавном Албаније“, истакао је Хисени.

Он се захвалио свим члановима Управног одбора Парламентарне скупштине за одлуку донету у корист Косова, као и председнику тог тела.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер