субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас је Божић - празник Христовог рођења
Хроника

Данас је Божић - празник Христовог рођења

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јануар 2011.

Прослава Божића, празника рођења Исуса Христа, најрадоснијег догађаја у хришћанском свету, почела је синоћ у поноћ Божићном литургијом у београдском Спомен-храму Светог Саве, коју је служио патријарх српски Иринеј

Поред Српске православне цркве, Божић 7. јануара прослављају Руска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света Гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти, који као свој богослужбени поштују Јулијански календар.

Божић се слави од апостолских времена, али је у почетку слављен истовремено са празником Богојављења.

Као датум Христовог рођења, 25. децембар, уведен је у четвртом веку, у време цара Аркадија.
Овај датум хришћанске цркве и данас поштују с тим што се, према Јулијанском календару, 25. децембар поклапа са Грегоријанским 7. јануаром, па православне цркве које поштују јулијанско време тог дана славе празник Рождества Исуса Христа.

На Божић хришћанске цркве славе долазак Спаситеља људског рода, који је дошао међу људе да им укаже на вредности вере у љубав, да их измири са Богом кога су се одрекли починивсси први грех.

Предање каже да је пред рођење Христово римски император Август наредио попис становништва у царевини, па се свако морао наћи у месту одакле су његови преци.

Марија од рода Давидова и њен сапутник Јосиф вратили су се том приликом у Витлејем и ту се скромно сместили у пећини у којој су пастири склањали стада од непогода.

Богородица је, како је записано, у сламу повила новорођеног спаситеља и поклонила му се као Богу.

"У исто време, над земљом израелском појави се велика сјајна звезда која беше необична и стога што се није кретала од Истока ка Западу, већ се кретала према Југу, а не беше на висини као све звезде већ у висини птичијег лета".

Звезду су четрдесет дана пратили тројица мудраца, према предању Гаспар, Валтазар и Мелхиор, који су стигавши у Јерусалим пошли цару Ироду који их је лукаво замолио да му јаве где се догодило чудесно рођење јер би он хтео да се поклони том детету пророчанства.

Како даље каже јеванђелско предање, у Витлејемској пећини над којом се зауставила најсјајнија звезда, мудраци су се поклонили детету "као цару над царевима и даривали га златом, а потом тамјаном као Бога и смирном као првосвештеника и учитеља".

Мудраци се нису вратили Ироду, већ су другим путем отпутовали, а Ирод је, у страху за свој царски престо, наредио да се у Витлејему побију сва мушка деца до две године, надајући се да ће међу њима бити и новорођени Исус.

Убијено је 14.000 деце, али је света породица пребегла у Мисир у Египту, где је живела до Иродове смрти.

Српска православна црква Божић слави три дана, који су у њеном богослужбеном календару обележени црвеним словом.

Други дан Божића је Сабор пресвете Богородице који црква посвећује Богомајци у знак захвалности што је родила Спаситеља, док се трећег дана слави свети архиђакон Стефан.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер