недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас је Богојављење, широм Србије и Републике Српске плива се за Часни крст
Хроника

Данас је Богојављење, широм Србије и Републике Српске плива се за Часни крст

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. јануар 2015.

Данас је Богојављење, један од највећих хришћанских празника, дан када се обележава крштење Исуса Христа у реци Јордан од стране Јована Крститеља. Широм Србије, Републике Српске и Црне Горе биће организована традиционална пливања за богојављенски крст.

Централна свечаност обележавања Богојављења и традиционално пливање за Часни крст одржаће се на Ади Циганлији, а празничну литургију у Храму Светог Ђорђа на Бановом брду служиће патријарх српски Иринеј.

Патријарх ће првом ко стигне до циља уручити богојављенски крст од леда, који је сачињен од прошлогодишње Свете водице.

Весна Марјановић из Етнографског музеја објашњава да се Богојављењем завршава циклус божићних обичаја, а да важну улогу има вода.

Каже да је народ посебно период од Божића до Богојављења сматрао тешким и опасним временом, поготово ноћу, тако да су разни обичаји, мали ритуали обављани како би се породице заштитиле од злих сила и демона.

Када је реч о Цркви, каже да је обичај да се тај дан благослови вода која је посвећена крштењу Исуса. Народ одлази у Цркву и узима воду за коју се и дан-данас верује да не може да се замрзне, да је лековита и да лечи многе болести.

Када је реч о пливању за Часни крст, Марјановићева наводи да је према етнографској литератури, бар када се говори о подунавским местима, то био обичај у Земуну између два рата.

"Ритуал је замро и поново почео да се обнавља негде деведесетих година", рекла је Марјановићева додајући да су пливање за Часни крст почеле да уводе и друге средине где има река, те да је то једна врста новог обичаја у вези са Богијављењем.

Каже да је обичај који се често помиње у народу и поворке деце са свештеником која певају пригодне песме одлазећи од врата до врата и благосиљајући домаћинства.

Иначе постоји веровање да се на тај дан, у поноћ, отварају небеса и да се тада свака жеља може испунити.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер