четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас је Бадњи дан
Хроника

Данас је Бадњи дан

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. јануар 2013.

Православни верници који поштују Јулијански календар обележавају Бадњи дан. Завршавају се последње припреме дома и хране за најрадоснији хришћански празник рођење Исуса Христа, Божић.

Службама бдења и паљењем бадњака у православним храмовима, као и на градским трговима, Српска православна црква и верници, прославиће Бадњи дан, припремајући се за прославу рођења Исуса Христа. Биће служене божићне литургије и ломиће се Божићна чесница.

Патријарх српски Иринеј служиће у поноћ Божићну литургију у Спомен-храму Светог Саве на Врачару, а како је најављено на сајту СПЦ, викари патријарха, епископ хвостански Атанасије и епископ ремезијански Андреј служиће на Божић литургије у београдској Саборној цркви, односно у Цркви светог апостола Марка.

На Бадњи дан, испред цркве Покрова пресвете Богородице у 11 сати, почеће традиционална звездарска литија која ће ићи од Кајмакчаланске, Поп Стојановом улицом, Булеваром краља Александра до трга испред општине Звездара.

И у свим црквама и 20 манастира Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске биће служена празнична литургија и ложен бадњак. Епископ рашко-призренски Теодосије служиће вечерњу службу у храму Св. Димитрија у Косовској Митровици.

Бадњи дан је последњи дан божићног поста и тада се довршавају послови око припреме дома и хране за најрадоснији хришћански празник рођење Исуса Христа, Божић.

Верници на Бадњи дан узимају бадњак који су увече пали на кућном огњишту, као симбол светлости и топлоте која греје и зближава укућане.

Како подсећа Верска инфомративна агенција, код Срба су обичаји за овај дан многобројни и различити. У кућу се уноси бадњак, обично од храстове, ређе церове или букове гране. Њих домаћин одсече у зору да би их увече свечано унео у дом и наложио на огањ.

Бадњак се прелива вином и премазује медом. Обичај је да се бадњак предвече пали и у црквеним портама.

Уочи празника под куће се посипао сламом да би се дочарала пећина у Витлејему у којој се, по предању, родио Христ, а поставља се и богата, посна вечера.

У црквама широм Србије служиће се повечерја и палиће се бадњаци.

Божић је породични празник и слави се у кући. Сматра се да би тог дана сви који су током године били у свађи, требало да се измире и опросте увреде.

Православци месе чесницу и ломе на онолико делова колико има укућана. У чесницу се ставља новчић од сребра или злата који симболизује дар новорођеноме Христу, а верује се да ће онај у чијем комаду буде новчић, наредне године бити срећан.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер