Početna strana > Hronika > Danas: Grupa od trideset poslanika Evropskog parlamneta traži da se Oliver Varhelji kazni zbog podrške Miloradu Dodiku
Hronika

Danas: Grupa od trideset poslanika Evropskog parlamneta traži da se Oliver Varhelji kazni zbog podrške Miloradu Dodiku

PDF Štampa El. pošta
sreda, 12. januar 2022.

Grupa od 30 poslanika Evropskog parlamenta zatražila je da se Oliver Varhelji, komesar za proširenje i politiku susedstva, kazni zbog svog ponašanja u Bosni i Hercegovini, prenosi istraga.ba, dodajući da poslanici optužuju komesara da sprovodi svoju i politiku Viktora Orbana a ne Evropske unije i Evropske komisije.

U pismu koje je uputila mađarska poslanica Katalina Čeh predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen piše: “Poštovana predsednice fon der Lajen”, mnogi u Evropskom parlamentu (a sigurni smo da je isto važi i za Komisiju) pomno prate zbivanja oko Republike Srpske (RS). Mir unutar i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine od ključnog je značaja ne samo iz lokalne, već i iz regionalne i, zapravo, evropske perspektive. Zbog toga smo izuzetno uznemireni očiglednom eskalacijom političkih tenzija unutar BiH koje podstiče Milorad Dodik, srpski član tročlanog Predsedništva zemlje“.

Navode i da ako Dodikov poduhvat da razbije državu i uspostavi nezavisnost RS povlačenjem iz državnih institucija i uspostavljanjem nezavisnih vlasti na teritoriji RS bude uspešan, „njegove posledice će se osetiti daleko izvan granica BiH, sa teškim posledicama po spoljnu politiku EU, kao i proces proširenja“.

Kao neutralna strana sa značajnim uticajem, Komisija, ističu, ima ključnu ulogu u osiguravanju da se zaključci Dejtonskog sporazuma poštuju na obe strane i da se u BiH uspostavi mirna koegzistencija oba entiteta koja pogoduje razvoju i rastu.

„Međutim, ne dele sve zemlje članice EU ove ciljeve. Naširoko se izveštava da sadašnja mađarska vlada aktivno podržava Dodikovu kampanju da nastavi svoju političku strategiju u podeli BiH, o čemu svedoči nedavna podrška Mađarske RS-u od 100 miliona evra, neposredno pre ovogodišnjih opštih izbora u BiH”, navodi se u pismu, koje prenosi portal politicki.ba.

Parlamentarci, dalje, podsjećaju i na interni dokument  EU koji je portal istraga.ba objavio 21. decembra prošle godine, a u kojem šef Delegacije EU u BiH Johan Satler izveštava nadređene o Varheljijevim sastancima sa Dodikom.

“Još više uznemiruje procureli dokument koji je potpisao Johan Satler, šef Delegacije EU u BiH, koji sugeriše da je komesar Varhelji otvoreno bio u dosluhu sa Dodikom u potencijalnom razbijanju BiH“. U izveštaju se navodi da se komesar Varhelji „složio” sa Dodikom oko datuma posebne sednice Narodne skupštine RS i da će biti najavljen šestomesečni moratorijum za donošenje zakona o jednostranom povlačenju iz državnih institucija.

„Nepotrebno je reći da predstavnici Evropske komisije ne smeju izgledati kao neko ko udovoljava separatistima i na taj način deluju izvan svog mandata suprotno zvaničnoj politici EU koja se odnose na region Zapadnog Balkana. Ako se dovede u pitanje nepristrasnost i neutralnost Komisije, krhka geopolitička ravnoteža odmah postaje ugrožena.

U tom kontekstu, želimo da pitamo da li Komisija smatra da je ponašanje komesara Varheljija bilo u skladu sa zvaničnom politikom EU prema BiH? Možemo li očekivati ​​detaljnu internu inspekciju kako bi se utvrdilo da li su njegovi postupci kompatibilni s njegovom ulogom komesara za susedstvo i proširenje?

Kakav je stav Komisije po pitanju teritorijalnog integriteta BiH i kako Komisija planira da osigura da se zaključci Dejtonskog sporazuma, čiji je EU potpisnica, ne krše“, stoji u pismu.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner