четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Група од тридесет посланика Европског парламнета тражи да се Оливер Вархељи казни због подршке Милораду Додику
Хроника

Данас: Група од тридесет посланика Европског парламнета тражи да се Оливер Вархељи казни због подршке Милораду Додику

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јануар 2022.

Група од 30 посланика Европског парламента затражила је да се Оливер Вархељи, комесар за проширење и политику суседства, казни због свог понашања у Босни и Херцеговини, преноси истрага.ба, додајући да посланици оптужују комесара да спроводи своју и политику Виктора Орбана а не Европске уније и Европске комисије.

У писму које је упутила мађарска посланица Каталина Чех председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен пише: “Поштована председнице фон дер Лајен”, многи у Европском парламенту (а сигурни смо да је исто важи и за Комисију) помно прате збивања око Републике Српске (РС). Мир унутар и територијални интегритет Босне и Херцеговине од кључног је значаја не само из локалне, већ и из регионалне и, заправо, европске перспективе. Због тога смо изузетно узнемирени очигледном ескалацијом политичких тензија унутар БиХ које подстиче Милорад Додик, српски члан трочланог Председништва земље“.

Наводе и да ако Додиков подухват да разбије државу и успостави независност РС повлачењем из државних институција и успостављањем независних власти на територији РС буде успешан, „његове последице ће се осетити далеко изван граница БиХ, са тешким последицама по спољну политику ЕУ, као и процес проширења“.

Као неутрална страна са значајним утицајем, Комисија, истичу, има кључну улогу у осигуравању да се закључци Дејтонског споразума поштују на обе стране и да се у БиХ успостави мирна коегзистенција оба ентитета која погодује развоју и расту.

„Међутим, не деле све земље чланице ЕУ ове циљеве. Нашироко се извештава да садашња мађарска влада активно подржава Додикову кампању да настави своју политичку стратегију у подели БиХ, о чему сведочи недавна подршка Мађарске РС-у од 100 милиона евра, непосредно пре овогодишњих општих избора у БиХ”, наводи се у писму, које преноси портал politicki.ba.

Парламентарци, даље, подсјећају и на интерни документ  ЕУ који је портал istraga.ba објавио 21. децембра прошле године, а у којем шеф Делегације ЕУ у БиХ Јохан Сатлер извештава надређене о Вархељијевим састанцима са Додиком.

“Још више узнемирује процурели документ који је потписао Јохан Сатлер, шеф Делегације ЕУ у БиХ, који сугерише да је комесар Вархељи отворено био у дослуху са Додиком у потенцијалном разбијању БиХ“. У извештају се наводи да се комесар Вархељи „сложио” са Додиком око датума посебне седнице Народне скупштине РС и да ће бити најављен шестомесечни мораторијум за доношење закона о једностраном повлачењу из државних институција.

„Непотребно је рећи да представници Европске комисије не смеју изгледати као неко ко удовољава сепаратистима и на тај начин делују изван свог мандата супротно званичној политици ЕУ која се односе на регион Западног Балкана. Ако се доведе у питање непристрасност и неутралност Комисије, крхка геополитичка равнотежа одмах постаје угрожена.

У том контексту, желимо да питамо да ли Комисија сматра да је понашање комесара Вархељија било у складу са званичном политиком ЕУ према БиХ? Можемо ли очекивати ​​детаљну интерну инспекцију како би се утврдило да ли су његови поступци компатибилни с његовом улогом комесара за суседство и проширење?

Какав је став Комисије по питању територијалног интегритета БиХ и како Комисија планира да осигура да се закључци Дејтонског споразума, чији је ЕУ потписница, не крше“, стоји у писму.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер