среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Генерал Владимир Лазаревић хоспитализован у нишком УKЦ због можданог удара
Хроника

Данас: Генерал Владимир Лазаревић хоспитализован у нишком УKЦ због можданог удара

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. јун 2021.

Пензионисани генерал Владимир Лазаревић (72), командант Приштинског корпуса у време оружаног сукоба на Kосову и Метохији, који је у Хашком трибуналу осуђен на 14 година затвора због злочина против човечности, кршења закона и обичаја ратовања и друга нехумана дела, хоспиталозован је у Универзитетском клиничком центру Ниш због можданог удара.

– Он је смештен у јединицу интентзивне неге Kлинике за неурологију и налази се у стабилном стању- рекао је данас директор нишког УKЦ Зоран Перишић за наш лист. У УKЦ-у су додали да мождани удар није био јак и да он није животно угрожен.

Пензионисани генерал Лазаревић био је и командант Треће армијске области Војске Југославије, а његова војничка биографија била је без мрље до рата на Kосову 1999. пошто је у јавности важио за „народног“, стручног и искусног генерала. Хашком трибуналу се добровољно предао 2003, након подизања оптужнице против њега, а 2009. је осуђен на 15 година затвора, да би му казна касније била смањена на 14 година.

У хашкој пресуди је наведено да је генерал Лазаревић осуђен по командној одговорности за злочине против човечности, кршење закона и обичаја ратовања и друга нехумана дела, извршена са циљем протеривања Албанаца са Kосова. Он је, наводи се у пресуди, својим деловањем у командовању снагама Војске Југославије које су му биле подређене, обезбедио практичну помоћ, подстрек и моралну подршку оним припадницима војске за које је знао да намеравају да почине депортацију и присилно премештање становништва.

На слободу је пуштен 3. децембра 2015, после одслужења две трећине казне. Вратио се у земљу владиним авионом, у пратњи тадашњег министра правде Николе Селаковића, а на нишком аеродрому дочекали су га министри Александар Вулин и Братислав Гашић, владика рашко-призренски Теодосије, начелник Генералштаба Љубиша Диковић, градски званичници и неколико стотина грађана.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер