уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: ДС нема намеру да се уједињује са ЛДП
Хроника

Данас: ДС нема намеру да се уједињује са ЛДП

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. септембар 2013.

Београд - Демократска странка нема намеру да се уједињује са Либерално-демократском партијом у нову политичку организацију, а тај став би званично требало да саопшти лидер демократа Драган Ђилас на седници Главног одбора странке у суботу, 7. септембра, сазнаје Данас из извора у најужем врху ДС.

У неформалним консултацијама челних људи ДС, одржаним одмах након што је иницијативу за обједињавање две странке упутила ЛДП, о чему је наш лист јуче писао, закључена је да за остварење такве идеје не постоји ни најмања могућност. „Не пада нам на памет уједињење са ЛДП“, став је најужег врха ДС саопштен Данасу.

Како објашњавају, између ове две партије постоје дубоке и непомирљиве разлике када је реч пре свега о економији, „што је кључна тема српске политике“. Наши саговорници подсећају да ту има „превише“ несагласности, почев од основних идеолошких поставки, због којих је ДС у Социјалистичкој интернационали, а ЛДП у Либералној интернационали, преко програмских разлика, до конкретних политика. „Како да правимо исту странку са људима који нас оптужују да хоћемо колхозе и совхозе у Србији?! Ми смо за социјални модел, они хоће сурови тржишни. Они би да све приватизују, ми нагињемо мешавини тржишног и државног капитализма. Они мисле да је ПКБ модел као из СССР, ми смо уверени да је то модел за 21. век“, наводе саговорници Данаса из ДС.

Вучић и Дачић преузели политику ЛДП-а према Косову

Како оцењују, разлике између ДС и ЛДП у економији сличне су разликама између СНС и СПС-ПУПС, „због којих је Влада Србије осуђена на пропаст, а ми не желимо да понављамо њихове грешке“. Такође, кажу челни људи демократа, однос прво Тадића, а сада Ђиласа према питању Косова нема превише сличности са залагањима ЛДП, „чију су косовску политику преузели Вучић и Дачић“.

Ово су само неки од бројних разлога који су Данасу из врха ДС наведени као непремостиве препреке за уједињење, па чак и за коалицију, са ЛДП. Како закључују, демократе и либерали могу да неформално сарађују, деле неке сличне друштвене вредности, залажу се за истинску европеизацију Србије, али све је то далеко од довољног за спајање у исту странку. Ђилас би све ово требало и да званично каже на седници Главног одбора у суботу, кажу саговорници Данаса.

У делу јавности покренула се дилема да и би у новој организацији било места и за Уједињене регионе Србије, с обзиром на то да је странка Млађана Динкића однедавно у опозицији, а да су с демократама били дуго у власти, те да су повремено „флертовали“ с либералима.

„Преурањено је да коментаришем иницијативу коју је покренула ЛДП за обједињавање опозиционих странака, а камоли да говорим о томе да ли видим УРС у тој причи“, каже за Данас Сузана Грубјешић, потпредседница Уједињених региона Србије.

Она не жели ни да „улази у то да ли је тако нешто могуће или не“. „Ту видим само најаву уједињења ЛДП и ДС, а можда им се придружи и странка Зорана Живковића. Мада, ако се то деси, то не би била нова странка, већ стара, из које су настале ове две“, закључује Грубјешићева.

Како је наш лист јуче објавио, ЛДП жели да се обједини са ДС у нову политичку организацију. „Неопходно је да се око кључних тема у нашем друштву оснује једна политичка организација. То не мора одмах да буде политичка странка, али чињеница је да су фразе о коалицијама одавно потрошене“, истакао је за Данас члан Председништва ЛДП Младен Башић.

Разговор, не уједињење

Поштовани, из текста објављеног у Вашем листу у четвртак, 5. септембра 2013. године на страни 3 под насловом „ЛДП хоће да се уједини са ДС“, може се извући погрешан закључак да сам потврдно одговорио на идеју о уједињењу две странке. Мој позитиван одговор се односио на могућност разговора са свима у демократској опозицији, па и са ЛДП. Молим Вас да у складу са Законом о јавном информисању и на прописани начин, објавите исправку на наведени текст.

Борислав Стефановић, шеф посланичке групе Демократске странке у Скупштини Србије

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер