петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Американци задовољни Александром Вучићем
Хроника

Данас: Американци задовољни Александром Вучићем

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2009.

Вашингтон - Међу надлежнима у америчкој администрацији и Конгресу није остао нерегистрован податак да су прошле недеље имали у гостима једног од двојице лидера, како ју је он представио, „тренутно водеће политичке партије у Србији“. Лидера који је тек у својој 40. години - и то после скоро две деценије стажа у послу којим се бави - дочекао да најзад стигне и у Америку.

На тај куриозитет из биографије Александра Вучића (лако објашњив познаваоцима његовог политичког профила) није, разуме се, реаговао нико од овдашњих надлежних саговорника. „Председник Обама чврсто верује у дијалог као пут за решавање међународних проблема. У том контексту треба гледати и на нашу иницијативу да се реализује посета г. Вучића САД. Разговор је испунио наша очекивања, видеће се какви ће бити резултати“, било је оно што се чуло из Стејт департмента, као реаговање на радну посету заменика председника Српске напредне странке Вашингтону.

Према информацији из домаћих извора, Вучићеву посету иницирала је његова СНС у Београду, а овдашњи позитивни одговор уследио је у жељи да се, у разговору без посредника, сагледа перспектива односа двеју земаља из угла и ове, „како се чини, веома релевантне политичке снаге у Србији“. Нова америчка администрација, наводи се, поручила је Београду током мајске посете потпредседника Бајдена „све што је имало сад да се каже - као и за убудуће“. А, ово прошле недеље, била је прилика да се чује како главна опозициона снага у Србији сагледава политичке прилике код куће, у окружењу, у билатералним односима као и према осталом свету - као и како се око тога позиционира у поређењу с Тадићевом коалицијом.

Вучић је, што се тога тиче, оставио у Вашингтону повољан утисак, укључујући и јавно иступање на трибини угледног Центра Вудроу Вилсон. Позивао је Американце да се не заваравају да ће у Београду „икада дочекати владу која ће прихватити независност Косова“, али је исто тако говорио - без улажења у детаље - и о коначном решењу које ће изискивати „тешке одлуке и за српску и за албанску страну“. Указивао је на важност да Србија има „добре односе пре свега са САД, а и са осталим светом“, што је - уз остале најављене домаће и међународне иницијативе из програма његове СНС - нагнало једног овдашњег заступника Коштуничине ДСС на оцену да је Вучићев говор звучао „као да је писан у Стејт департменту“.

У том јавном иступању, иначе - као и у разговорима у Вашингтону - Александар Вучић је одлучно заступао Додикову позицију о потреби „доследног спровођења Дејтонског споразума“ као рецепту за превазилажење текуће кризе у БиХ. Ако је америчка страна око тога још имала неке дилеме, сада са сигурношћу може да рачуна на такву истоветну позицију двеју водећих политичких партија у Србији у односу на ситуацију која се одавде види као „најозбиљнија криза“ на нашем делу Балкана.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер