петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дан и Бредстрит: Србија задржала умерено ризичан рејтинг, нижи рејтинг има само БиХ
Хроника

Дан и Бредстрит: Србија задржала умерено ризичан рејтинг, нижи рејтинг има само БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. јун 2010.

Због држања плата и пензија под контролом међународна агенција Дан и Бредстрит задржала је у јуну Србији рејтинг ДБ4д, што је сврстава у групу земаља са умереним ризиком пословања. Нижи рејтинг од Србије има само Босна и Херцеговина (ДБ6а).

У региону и даље највећи рејтинг има Словенија (ДБ2ц), а за њом следе Хрватска и Мађарска (ДБ3д), Бугарска, Румунија и Албанија (ДБ4а), Македонија и Грчка (ДБ4б) и Србија (ДБ4д). Нижи рејтинг од Србије има само Босна и Херцеговина (ДБ6а).

Критеријуми Д&Б у одређивају рејтинга земље су политички ризик, пословни, макроекономски и спољни ризик, при чему је ризичност подељена у седам нивоа и рејтинг ДБ1 упућује на најмањи а ДБ7 на највећи ризик.

Сваки ниво даље је подељен у четири квартала, од "а" до "д", где "а" представља најмањи а "д" највећи ризик у датом нивоу.

Аналитичари Дан и Бредстрита оцењују да је позитивно то што српске власти намеравају да буду "фискално одговорне" и ограниче пензије и плате у јавном сектору од 2010. до 2012, наводи се у саопштењу бонитенте куће Рејтинг, заступника Д&Б за Србију.

Како се истиче, Србији предстоји дуг пут како би сустигла неке земље у региону, али очекује се да ће власти пратити програм реформи и да ће он донети профит компанијама које послују у Србији.

Наводи се и да Д&Б очекује да Влада Србије настави са уређењем закона и регулативе у области пословања, с обзиром да је то и даље кочница развоју пословног окружења.

Хитно су, према процени те агенције за утврђивање рејтинга, потребне реформе потрошње у здравству, образовању и државној управи, као и реформе у пореској управи које би довеле до повећања прихода.

Подстицање деевроизације економије побољшало би ефикасност монетарне политике

Д&Б наводи да су власти, када се почетком 2009. глобална криза проширила на Србију, одговориле обезбеђењем екстерног финансирања од стране ММФ-а, Светске банке и ЕУ, као и програмом структурног прилагођавања заснованом на ограниченој потрошњи.

Програм се показао као успешан у одржавању дефицита на нешто више од четири одсто БДП-а, чиме је смањена потреба за екстерним финансирањем, наводи се у јунском извештају Д&Б. Аналитичари Д&Б подсећају да је у 2009. години српски БДП смањен за 2,9 одсто, иако је домаћа потражња смањена за 7,5 одсто. Они додају да су, међутим, многе од мера углавном привремене, као што су замрзавање пензија и плата државних службеника.

У међувремену Народна банка је наставила са спровођењем разумне монетарне политике која доприноси обарању инфлације, оцењује Д&Б, додајући да је утицај банке ипак ограничен због преовлађујућих девизних кредита.

Аналитичари агенције навели су и да би подстицање деевроизације економије помогло да се побољша ефикасност монетарне политике у будућности.
Међународна компанија Дан и Бредстрит, са седиштем у САД, прва је и највећа бонитетна кућа на свету, основана пре више од 160 година.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер