Početna strana > Hronika > Dagong Credit Rating: Američki dugovi su postali rizični
Hronika

Dagong Credit Rating: Američki dugovi su postali rizični

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. jul 2010.

Prema informaciji kineske rejting-agencije, dužničke obaveze SAD ocenjene su po stepenu pouzdanosti manjom ocenom od kineskih. To je saopštila kineska agencija u svom prvom izveštaju o vladinim dugovima.

Ta izjava Dagong International Credit Rating Co protivreči mišljenju tri najuticajnije rejting-agencije (Moody's, Standard&Poors i Fitch), prema čijoj oceni dužničke obaveze SAD važe za najpouzdanije u svetu.

Korporacija Dagong tvrdi da SAD zauzimaju trinaesto mesto, dakle posle Kine i još jedanaest zemalja (među kojima su Švajcarska i Australija), zbog velikog spoljnog duga i sporog ekonomskog rasta. Dagong upozorava SAD da se u budućnosti mogu suočiti sa rastom kamata na zajmove ili, verovatno, sa krahom ekonomije.

Skupi krediti za Kinu

Ovo saopštenje usledilo je pošto je Peking počeo da ističe kako se Kini ne daju krediti koji odgovaraju njenom ekonomskom razvoju kao i da se naduvavaju kamate na te kredite. Tu kritiku su, na strani rejting-agencije, podržali takođe i neki zapadni analitičari.

Na susretu “velike dvadesetorice” u Torontu šef NR Kine Hu Đintao je pozvao da se stvori precizniji sistem obračuna.

Dagong je osnovana 1994. godine radi procene kineskog korporativnog duga. To je privatna kompanija, koja se obavezala da će ekonomsku situaciju procenjivati nepristrasno.

Predsednik kompanije Guan Đijančužun tvrdi da su upravo rejting-kompanije, koje rade pod vođstvom zapadnih zemalja, krivci za svetsku finansijsku krizu i rast dugova Evrope. On kaže da rejting-kompanije “predočavaju netačne informacije” kao i da ne mogu u punoj meri da odražavaju promenjenu situaciju u svetu.

“Zadatak Dagonga je da ponudi poštenu i realnu procenu”, kaže on.

Izveštaj Dagonga obuhvata više od 50 država. U njemu su zemlje dinamičnog razvoja, poput Indonezije i Brazila, dobile bolje ocene nego što su im dale zapadne rejting-agencije, a rejting SAD, Velike Britanije i Francuske bio je smanjen.

SAD su dobile ocenu svog kreditnog statusa AA sa negativnom prognozom, umesto AAA po zapadnim procenama. SAD, Velika Britanija i Francuska su upozorene da mogu imati problem sa angažovanjem sredstava ako se verovatnoća rizika bude povećavala.

“Kamatna stopa za te zemlje brzo će se povećavati, što će dovesti do smanjenja pouzdanosti u ekonomijama tih zemalja”, saopštava se u izveštaju.

Po oceni Dagonga, Kina je dobila AA+ sa pozitivnom prognozom zbog brze dinamike rasta i relativno malog spoljnog duga, što značajno premašuje procene koje joj je dao Moody (A1) i S&P (A+).

Kina se nalazi na osmom mestu svetskog rejtinga, a ispred nje su zemlje poput Švajcarske, Australije, Singapura, Kanade i Holandije, koje su dobile veću ocenu - AAA.

Dagong se nada da će “srušiti monopol” tri zapadne kompanije. Poverenje u njih je minirano pošto su davale izjave o visokom stepenu pouzdanosti firmi povezanih sa hipotekama koje su bankrotirale posle krize 2007. godine, kada se urušilo stambeno tržište SAD.

Manoj Kulkarni, šef odelenja za kreditni rejting hongkonške kompanije SJS kaže da će kineska korporacija naći sebi mesto jer je reputacija zapadnih firmi veoma srozana.

Joe McDonald

Shanghai Daily, Kina

Prevod: Rajko Dosković

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner