четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Dagong Credit Rating: Амерички дугови су постали ризични
Хроника

Dagong Credit Rating: Амерички дугови су постали ризични

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. јул 2010.

Према информацији кинеске рејтинг-агенције, дужничке обавезе САД оцењене су по степену поузданости мањом оценом од кинеских. То је саопштила кинеска агенција у свом првом извештају о владиним дуговима.

Та изјава Dagong International Credit Rating Co противречи мишљењу три најутицајније рејтинг-агенције (Moody's, Standard&Poors i Fitch), према чијој оцени дужничке обавезе САД важе за најпоузданије у свету.

Корпорација Дагонг тврди да САД заузимају тринаесто место, дакле после Кине и још једанаест земаља (међу којима су Швајцарска и Аустралија), због великог спољног дуга и спорог економског раста. Дагонг упозорава САД да се у будућности могу суочити са растом камата на зајмове или, вероватно, са крахом економије.

Скупи кредити за Кину

Ово саопштење уследило је пошто је Пекинг почео да истиче како се Кини не дају кредити који одговарају њеном економском развоју као и да се надувавају камате на те кредите. Ту критику су, на страни рејтинг-агенције, подржали такође и неки западни аналитичари.

На сусрету “велике двадесеторице” у Торонту шеф НР Кине Ху Ђинтао је позвао да се створи прецизнији систем обрачуна.

Дагонг је основана 1994. године ради процене кинеског корпоративног дуга. То је приватна компанија, која се обавезала да ће економску ситуацију процењивати непристрасно.

Председник компаније Гуан Ђијанчужун тврди да су управо рејтинг-компаније, које раде под вођством западних земаља, кривци за светску финансијску кризу и раст дугова Европе. Он каже да рејтинг-компаније “предочавају нетачне информације” као и да не могу у пуној мери да одражавају промењену ситуацију у свету.

“Задатак Дагонга је да понуди поштену и реалну процену”, каже он.

Извештај Дагонга обухвата више од 50 држава. У њему су земље динамичног развоја, попут Индонезије и Бразила, добиле боље оцене него што су им дале западне рејтинг-агенције, а рејтинг САД, Велике Британије и Француске био је смањен.

САД су добиле оцену свог кредитног статуса АА са негативном прогнозом, уместо ААА по западним проценама. САД, Велика Британија и Француска су упозорене да могу имати проблем са ангажовањем средстава ако се вероватноћа ризика буде повећавала.

“Каматна стопа за те земље брзо ће се повећавати, што ће довести до смањења поузданости у економијама тих земаља”, саопштава се у извештају.

По оцени Дагонга, Кина је добила АА+ са позитивном прогнозом због брзе динамике раста и релативно малог спољног дуга, што значајно премашује процене које јој је дао Moody (А1) и С&П (А+).

Кина се налази на осмом месту светског рејтинга, а испред ње су земље попут Швајцарске, Аустралије, Сингапура, Канаде и Холандије, које су добиле већу оцену - ААА.

Дагонг се нада да ће “срушити монопол” три западне компаније. Поверење у њих је минирано пошто су давале изјаве о високом степену поузданости фирми повезаних са хипотекама које су банкротирале после кризе 2007. године, када се урушило стамбено тржиште САД.

Маној Кулкарни, шеф оделења за кредитни рејтинг хонгконшке компаније СЈС каже да ће кинеска корпорација наћи себи место јер је репутација западних фирми веома срозана.

Joe McDonald

Shanghai Daily, Кина

Превод: Рајко Досковић

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер