петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Учешће у Фонду за Западни Балкан не значи да смо признали независност Косова, нама је животно важно да идемо ка ЕУ, али нећемо дозволити да нас неко понижава
Хроника

Ивица Дачић: Учешће у Фонду за Западни Балкан не значи да смо признали независност Косова, нама је животно важно да идемо ка ЕУ, али нећемо дозволити да нас неко понижава

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. октобар 2016.

Београд -- Проблеми у преговорима Београда довели су у питање наставак дијалога у Бриселу.

Мада власти у Београду понављају да су европске интеграције један од приоритета, српска страна шаље поруке Бриселу да су неприхватљиви притисци који се све чешће постављају пред Србију.

Тешке речи и тензије због Трепће су утихнули, али ни после нове рунде техничког дијалога помака нема. Две стране овог пута нису успеле да се договоре о признавању универзитетских диплома. Србија неће реаговати на пристиске, каже шеф дипломатије

"Сада су мало разочарани што нисмо прихватили тај споразум. Рекли су да морамо да прихватимо или неће бити отварања поглавља. А ми смо после рекли да и не морају да буду отварана. Јесте то нама животно важно да идемо ка ЕУ, али нећемо дозволити да нас неко понижава, да не употребим неки народски израз", рекао је Ивица Дачић.

Како каже, црвене линије за Србију остају исте.

"Нисмо ми глупи и добро знамо шта раде. Хоће да нас доведу у временски теснац и да кажу да морамо нешто да прихватимо иначе неће бити напретка. Па не мора да га буде. Знате шта, ми желимо у ЕУ, али не можемо у ЕУ без државе. Идемо у ЕУ као и сви други, поштујући своје државне интересе. Очекујемо да Брисел то схвати, да Србија више не реагује на притисак, чим неко намршти чело", рекао је Дачић.

Имплементација Бриселског споразума једна је од важних ставку у европској агенди Србије. Српска страна свесна је да напретка да европском путу неће бити ако не дође до помака у разговорима са косовским Албанцима.

"Не мислим да је стагнација у том смислу, да ништа није урађено. Напротив, мислим да је Београд као преговарачка страна показао доста конструктиван приступ. Мислим да Приштина није урадила много, бар што се тиче и посебно што се тиче заједнице српских општина", каже министарка Јадранка Јоксимовић.

Европски представници у Србији закопчани до грла, без оцена да ли су преговори озбиљно уздрмани.

"Дијалог се наставља, Европска унија наставља да игра своју улогу у томе", каже Мајкл Давенпорт, шеф мисије ЕУ у Србији.

Српска страна очекује да до краја године буду отворена три поглавља, од поглавља 5 које се тиче јавних набавки и 25 и 26 која се односи на науку, културу и образовање.

Први потпредседник владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је Србија увек водила рачуна да не пређе црвену линију која би значила признавање Косова те да се и када је реч о Фонду за Западни Балкан јасно оградила од тога.

- „Реч је о Фонду који је иницирала Вишеградска група која има свој развојни фонд и која би по том моделу предложила да се организује један фонд који би пратио све активности које се иначе раде на западном Балкану, који би помагала Вишеградска група“ - рекао је Дачић на конференцији за новинаре.

Он је објаснио да је та идеја покренута 2012. године и да се реализовала у складу са оним што је тад било примерено када је реч о представљању Косова у међународним организацијама, а то је са звездицом и фуснотом.

- „Косово је представљено асиметрично у односу на државе, онако како је регулисано одлукама наше владе, али и оним што је договорено у ЕУ“ - рекао је Дачић.

Он је подсетио да је Србија на самом скупу дала интерпретативну изјаву како би се оградила од тога да то неко може да протумачи као евентуално признање Косова као независне државе.

Ради се о неколико стотина евра

Како је објаснио, све учеснице Фонда дају по 30.000 евра, Вишеградска група даје 80.000 евра тако да је реч о неколико стотина хиљада евра.

То је више политичка ствар, рекао је Дачић додавши да претпоставља да се сада говори о томе да то евентуално не буде протумачено као наше признавање независности Косова.

- „У сваком случају то није тако и Србија се јасно оградила од тога. Ја бих волео кад би сва дешавања у свету била по том моделу, али нажалост сама ЕУ полако одустаје од тога“ - закључио је Дачић.

Одбор Скупштине Србије за спољне послове подржао је данас предлог да се ратификује споразум о оснивању Фонда за Западни Балкан чији је циљ јачање веза и подстицање евроинтеграција Албаније, БиХ, Црне Горе, Косова, Македоније и Србије, саопштено је из парламента.

(Танјуг-Б92) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер