четвртак, 01. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цвијетин Миливојевић: Зашто Србија за десет година није захтевала да се прича о КиМ врати у Савет безбедности, јер под управљањима преговарача ЕУ то очигледно не иде добро
Хроника

Цвијетин Миливојевић: Зашто Србија за десет година није захтевала да се прича о КиМ врати у Савет безбедности, јер под управљањима преговарача ЕУ то очигледно не иде добро

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. август 2022.

 Политиколог Цвијетин Миливојевић изјавио је да су преговори између Београда и Приштине лоши откако је Александар Вучић постао председник Србије и да Србија треба да причу о Косову врати у Савет безбедности.

Миливојевић је рекао да је Савет безбедности Уједињених нација место одакле су иницирани преговори Београда и Приштине и где ће се и завршити, као и да свако решење које је било постигнуто иде на оверу у Савет безбедности.

„Савет безбедности је Европској унији дао само мандат да она координира те преговоре, не да доноси или намеће решења. Зашто Србија за десет година није захтевала да се прича о Косову врати у Савет безбедности, јер под управљањима преговарача ЕУ то очигледно не иде добро, па да тражимо нове преговараче“, рекао је он.

Миливојевић је истакао да председник Републике, ни по Уставу Србије ни по Закону о председнику Републике, не би смео да буде преговарач у преговорима о потенцијалном уступању дела територије Србије, јер то није у овлашћењу председника.

„То је посао Владе, која је извршни орган, па у средњој инстанци евентуално и народни референдум. Вучић од 2012. године дискредитује државне институције. Са приштинске стране се променио низ преговарача, било је и људи који су били задужени за технички део преговора, зашто би се тамо увек појављивао премијер или председник“, рекао је Миливојевић.

Према његовим речима, Вучић је учествовањем у преговорима у Бриселу „урушио институцију функције председника Републике“.

Он је рекао да је некадашњи председник Србије Борис Тадић дао нови предлог плана за решавање питања Косова и Метохије и да је Вучић као премијер задржао тај предлог и противуставно га „крио“ до истека мандата тадашњег председника Србије Томислава Николића.

„Тај предлог никада није отишао у Народну скупштину, а то је пут – Скупштина је највише законодавно тело и ту је место за разговор о теми Косова и онда се може добити или не добити мандат да о нечему преговарате у Бриселу, а Вучић није добио мандат за то“, рекао је Миливојевић и додао да се о преговорима у Бриселу више сазнаје од приштинске стране него од српских преговарача.

Он је казао да у јучерашњем обраћању председника Србије није чуо ништа ново, осим тога да се одговорност за чињеницу да Србија „лоше стоји“ у тим преговорима пребаци на прошлу власт.

Казао је да је једина новост била то да је Резолуцију 1244 почео да чита на другачији начин.

„До сада је читао оне, најгоре за Србију делове Резолуције, где је тумачио да је Србија Споразумом у Куманову већ фактички изгубила Косово и он ту не може ништа да промени, а јуче је напокон ту Резолуцију почео да чита од почетка, где у у преамбули постоји позивање на територијални уставно-правни суверенитет тадашње Савезне Републике Југославије, у коме се индиректно каже да је Косово део Србије“, рекао је Миливојевић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер