субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цвијетин Миливојевић: Власт не сме да дозволи међународну истрагу изборних нерегуларности, јер се плаши своје сенке. Запад није очекивао да ће Вучић покушати на баш тако очигледан начин да покраде изборе у Београду
Хроника

Цвијетин Миливојевић: Власт не сме да дозволи међународну истрагу изборних нерегуларности, јер се плаши своје сенке. Запад није очекивао да ће Вучић покушати на баш тако очигледан начин да покраде изборе у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. фебруар 2024.

Власт не сме дозволити да дође до међународне истраге изборних нерегуларности, јер се плаши своје сенке и тачно зна докле може да иде у конфронтацији са Западом, изјавио је у интервјуу ФоНету политиколог Цвијетин Миливојевић, уверен да ће избори у Београду бити поновљени.

Позивајући се на наслов књиге „Вучје време“, он је у серијалу Квака 23 актуелну позицију врха власти описао као „зец лидер у вучјем времену“.

Пре ових избора неподељена подршка Александру Вучићу је дошла и са Запада и са Истока, и из Москве и Пекинга, као и из Вашингтона и Брисела, подсетио је Миливојевић у разговору са Зораном Секулићем и објаснио да је власт свакоме од њих нешто обећала.

Шта се у међувремену исподешавало? Вероватно тај западни део међународне заједнице није очекивао да ће Вучић покушати на баш тако очигледан начин да покраде изборе у Београду, указао је Миливојевић.

Он сматра да за то има више криваца, међу којима су и они који су у Србију у протеклих десетак година унели стабилократију, што у преводу значи Вучићеву несмењивост све док је кооперативан у стварима важним за Запад.

Е сад је ово један бруталан прекршај, дакле судија не може баш да оћути, да не да макар жути картон, па још једну шансу, нагласио је Миливојевић.

Али, ако се прекршај понови, а прекршај би био инсистирање на формирању власти на основу изборних нерегуларности, то би вероватно био црвени картон, оценио је он и предвидео да би то, за почетак, била међународна истрага.

Више је него јасно да избори у Београду морају бити поновљени, нагласио је Миливојевић, који сматра да је то добра излазна стратегија за самог Вучића и његову власт.

Према његовом тумачењу, Вучић од 1. јануара покушава да одобровољи западни део међународне заједнице да га не притиска сувише због изборних нерегуларности, тако што симболички крчми један по један елемент суверенитета Србије на Косову.

Тај игроказ смо и раније могли да видимо, али се сада неко овде мало преиграо, рекао је Миливојевић, који мисли и да је уочи избора постојала нека врста прећутног договора да Вучићу остане власт у Србији, а да се опозицији да шанса да преузме Београд.

Очигледно да неко тај део договора није испоштовао, а тај неко је очигледно власт, рекао је он и констатовао да смо сада дошли до тога да се заправо Вучић одједанпут осећа угроженим, јер му се помално пара џемпер, макар у Београду, предочио је Миливојевић.

 

Упитан да ли то значи да западној политици стабилократије према властима у Србији истиче рок трајања, он је одговорио да вероватно да истиче, јер се поклопило и много ствари на геополитичком плану.

У том контексту јаки човек у Србији није више у прилици, ево кад помињемо Косово, да испоручи још много тога што се од њега очекује да испоручи, а што он реално не сме да испоручи, јер би фактички то био његов политички крај, указао је Миливојевић.

Можда и истиче време стабилократије, али нисам сигуран да ће бити тако брзо, додао је он, али је објаснио да је то парање џемпера порука Вучићу поводом изборних нерегуларности, пре свега у Београду.

„Ево шта ће се десити на следећим изборима на неком другом нивоу ако не будеш испоштовао оно што си добио као поруку, можда се то деси у Нишу, Новом Саду и још 115 градова или општина на којима ће бити избори овог пролећа“, протумачио је Миливојевић, који сматра да „то може да буде та врста поруке“.

Упитан о феномену политичких прелетача, он је нагласио да су промене политичких дресова убрзане од увођења пропроционалног изборног система.

Прелетачи опште праксе су људи који политику схватају као пречицу до моћи, новца и синекуре, а не као бављење послом од интереса за грађане, за шта се троши управо њихов новац, али они на то најчешће не реагују, рекао је Миливојевић.

Како је предочио, неко троши и бахати се вашим новцем, неко вашим новцем фактички краде вашу политичку вољу, али ни у критичкој јавности не постоји довољна количина свести да то није добро.

Тужилаштвима за такве ствари нису потребне никакве пријаве, могла би да реагују само на основу информација које су доступне у медијима, рекао је Миливојевић и подсетио на изјаву Бранимира Несторовића да је неком његовом одборнику понуђено „нешто шестоцифрено“.

Од те изјаве је прошло месец дана, али тужилаштво није реаговало, рекао је он и оценио да му сада постизборне нерегуларности делују озбиљније од оних у изборном процесу.

С друге стране, скоро да се не помињу медијске нерегуларности. Ми имамо нешто мало опозиционих и слободних медија и 90 одсто медија који су пропагандна оружја власти, рекао је Миливојевић, који је флуктуацију бирача означио као класичан изборни инжењеринг.

Према његовим мишљењу, на тај начин се краде и прекраја изборна воља грађана и не дозвољава формирање власти на основу њихових опредељења.

На страну што добар део грађана у ових 65 градова и општина и није гласао за неког конкретног који ће решавати локалне проблеме, већ за Вучића, уверен да су то били председнички избори, рекао је Миливојевић.

Он сматра да би некаква шок терапија могла да утиче да избори буду више у складу са политичком вољом бирача, што би у садашњој ситуацији могло да значи да се Вучић натера, кад већ неће добровољно, да понови београдске изборе, ако већ не жели да их поништи.

То би била озбиљна шок терапија, али је потребно и да опозиција, не само на поновљене београдске, већ и преостале локалне изборе, не излази ако се претходно не договоре изборна правила, поручио је Миливојевић.

Уколико опозиција прихвати да на све те изборе иде под истим изборним условима, упозорио је Миливојевић, још дуго нећемо гледати демократију, већ пијацу.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер