петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Цвијетин Миливојевић: Немогуће разграничење без признања Косова, начин на који је Дачић саопштио "званичну позицију Србије" у дијалогу са Приштином је антиуставан
Хроника

Цвијетин Миливојевић: Немогуће разграничење без признања Косова, начин на који је Дачић саопштио "званичну позицију Србије" у дијалогу са Приштином је антиуставан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. фебруар 2019.

 Политички аналитичар Цвијетин Миливојевић оценио је да је немогуће разграничење без признања Косова, наводећи да се територија једне земље може мењати само уз допуштење грађана, односно на референдуму, и да је антиуставан начин на који је министар спољних послова Ивица Дачић саопштио "званичну позицију Србије" у дијалогу са Приштином.

Поводом Дачићеве изјаве да је разграничење званична позиција Србије у дијалогу с Приштином, али да не може да говори о томе јер се о разганичењу није разговарало, Миливојевић је казао да је Дачићева изјава скандалозна и да би у свакој уређеној земљи било нормално да након ње поднесе оставку на место министра и потпредседника Владе, те да очекује да ће из свих нормалних земаља са запада и истока уследити реакције.

"Дачић је рекао да је званична политика Србије разграничење. Према Уставу постоје процедуре, јер је реч о томе шта је званична политика државе у односу на оно што је државни и територијални интегритет земље", казао је Миливојевић агенцији Бета.

Према његовим речима, да би се дошло до констатације да је нешто званична политика потребно је да се ревидира оно што пише у Уставу, а у њему пише да је Србија од Хоргоша до Драгаша, што значи да је и Косово као 17 одсто дела територије такође део Србије.

Он је казао да је "председник Србије Александар Вучић два дана пре Дачића направио преседан после кога би било нормално да поднесе оставку, јер је на Безбедносном форуму у Минхену на констатацију косовског председника Хашима Тачија да косовска страна не може формирати Заједницу српских општина, јер није у складу са Уставом Косова, мирно рекао: 'Како ми можемо стално да кршимо Устав, кад потписујемо Бриселски споразум'".

"То каже председник државе. Из те две ствари, ја очекујем да су они разумни људи и да ће летимичним увидом у Устав увидети, не да су га прекршили, него да су дебело забраздили у антиуставно деловање", казао је Миливојевић.

Миливојевић је казао да питањем државног националног интегритета и идентитета може да се бави искључиво Скупштина Србије као врховна законодавна власт или народ на референдуму.

"Ово је уставно питање - никакав Ивица Дачић и никакав Александар Вучић. Могу да имају и 83 одсто подршке на изборима у Дољевцу, где се тркају сами један против другог, али немају право да то чине", казао је Миливојевић.

Према његовим речима, Вучић би да на мала врата увуче нешто чиме он као председник државе не сме да се бави.

"Једини суверен није председник Републике већ народ. Грађани су једини суверени да доносе такву врсту одлуке, а то да се нешто назове званичном политиком - иза тога следи оставка", казао је Миливојевић.

 Нико нема право да потпише капитулацију и да се добровољно одрекне дела територије

Истичући да нико нема право да потпише капитулацију и да се добровољно одрекне дела територије, Миливојевић је упитао да ли Дачићево и Вучићево "играње и неваспитано спиновање" попут све чешћег говора о томе да у Качанику нема Срба заправо води одрицању и других делова територије Србије у којима је све мање Срба.

"Све чешће кажу - па нема у Срба у Качанику... Па да, али нажалост нема Срба ни на истоку Србије, нажалост све их је мање и на западу Србије и нажалост читав југ земље је празан. Да ли то према Ивици Дачићу и Александру Вучићу значи да у следећој фази Србија треба да се одрекне и тог дела територије у корист Бугарске, Македоније, Косова као будуће независне државе, Румуније. Да ли је то следеће питање?", упитао је Миливојевић.

Видети још:

Ивица Дачић: Разграничење је званични предлог Београда за решење косовског питања, али још није одређено где би била линија разграничења; Приштина очекује да ми плаћамо дугове, а они да газдују Трепчом

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер