Početna strana > Hronika > Cvijetin Milivojević: Državna politika o Kosova i Metohije ne postoji i Vučić se o njoj ne izjašnjava, ali zato za “izdaju KiM” optužuje prethodnu vlast, čiji je deo bio i njegov sadašnji ministar Ivica Dačić
Hronika

Cvijetin Milivojević: Državna politika o Kosova i Metohije ne postoji i Vučić se o njoj ne izjašnjava, ali zato za “izdaju KiM” optužuje prethodnu vlast, čiji je deo bio i njegov sadašnji ministar Ivica Dačić

PDF Štampa El. pošta
utorak, 25. septembar 2018.

Analitičar Cvijetin Milivojević je, nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je njegova kosovska politika doživela neuspeh, ocenio da se državna politika po pitanju Kosova i Metohije neće promeniti, odnosno da ona trenutno "ne postoji".

Milivojević je za agenciju Beta ocenio da trenutno ne postoji državna politika o Kosovu i Metohiji, da se improvizuje i da se rešenja nalaze "od danas do sutra", zbog čega bi nastavak ili zamrzavanje progovara mogli da se dese u bilo kom trenutku.

“(Ta izjava) je jedna vrsta oružja koja se koristi u motivacionim govorima da ubrza puls članova u Glavnog odbora (Srpske napredne stranke), da natera najbliže saradnike da povećaju brzinu... Vučić bi svoju strategiju za Kosovo i Metohiju kandidovao 2012, 2014, 2016. ili prošle godine, da ona postoji”, rekao je Milivojević.

“Vučić se predstavlja kao jedina osoba koja ima ideju i kao čovek koji ima informaciju više, dok u Ustavu Srbije piše da ni Vlada Srbije ni njen predsednik nemaju pravo da raspravljaju o državnom suverenitetu”, kazao je Milivojević.

"Pregovorima o teritorijalnom razgraničenju moraju da prethode razgovori o promeni Ustava”, ocenio je Milivojević.

On je naveo i da se Vučić ne izjašnjava o svojoj politici, a da pritom za “izdaju Kosova i Metohije” optužuje prethodnu vlast, čiji je deo bio i njegov sadašnji ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

“Potpisivanje prvog Briselskog sporazuma je bilo loše i na brzinu ispregovarano, u nadi da će Srbija 28. juna 2013. godine postati kandidat za članstvo u EU. Ti pregovori su otvoreni više od godinu dana kasnije. U tom sporazumu se ni na jednom mestu Srbija kao strana u pregovorima ne spominje. Ako su ostale runde pregovora nastavljene na toj osnovi, jasno je zašto ne može Priština da se natera da potpiše osnivanje Zajednice srpskih opština”, navodi Milivojević.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner