субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦРТА: Неравноправност, сумње и претње обележиле првих 20 дана предизборне кампање у Србији
Хроника

ЦРТА: Неравноправност, сумње и претње обележиле првих 20 дана предизборне кампање у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. новембар 2023.

 Неравноправност, сумње и претње обележиле су прве три недеље предизборне кампање у Србији, показује анализа посматрачке мисије Црта.

Програмски директор Црте Раша Недељков изјавио је на конференцији за новинаре у Београду, да је почетни део кампање обележен неравноправношћу, односно изразитим предностима које партије на власти остварају злоупотребом институција.

„То додазтно подстиче сумњу дела јавности у интегритет целог изборног процеса“, упозорио је Недељков.

Иако је рад изборне администрације, како је додао, текао у складу са законом, поново се, према његовим речима, показује да она нема довољнио капацитета, овлашћења, а ни ауторитета да изађе на црту са проблемима са којима смо се као друштво суочили.

„Принцип некажњивости успостављен на претходним изборима води ка кршењу закона и у овом изборном циклусу“, указао је Недељков.

Истакао је да су дугорочни посматрачи Црте на терену забележили 50 догађаја који се могу оквалификовати као злоупотреба јавних ресурса, а да у чак 12 градова постоје озбиљна сведочења о притисцима на гласаче, посебно на грађане који раде у јавним предузећима.

Црта је забележила и 450 посета највиших државних функционера локалним зајендицама, пре свега оним у којима су расписани ванредни локални избори.

„Појављиања Александра Вучића преплављују медијску сферу, стварајући утисак да су у Србији расписани председнички избори“, навео је Недељков прецизирајући да председник Вучић окупира скоро половину времена у информативним програмима телевизија са националном покривеношћуи.

У извештавању телевизија са националном покривеношћу приметна је, како је додао, изразира пристрасност у корист владајућих странака.

Недељков је позвао тужилаштво да у скоријем року испита наводе о притисцима на бираче, фалсификовању потписа и злоупотребама личних података.

Министарство државне управе и локалне самоуправе позвао је да објави обједињени преглед тромесечног пресека бирача у претходних годину дана.

МУП Србије је позвао на месечном нивоу објављује податке о пријави, одјави и пасивизацији адресе, као и да објави те податке за период од најмање две године уназад.

Недељков је нагласио да ће Црта у наредном периоду наставити да прати дешавања у вези са изборима, и да ће тек након изборног дана моћи да донесе оцену целокупног изборног процеса.

Недељков је апеловао на РТС да поред пуне равноправности учесника избора, и извештавања о темама од интереса за јавност, испуни и своју образовну функцију и производи и емитује садржају који би се грађани едуковали о изборном процесу и подстакли да изађу на гласање.

Медијима је поручио да се суздрже од неетичког извештавања, а РЕМ да предузме све расположиве процедуре и правовремено изрекне мере телевизијама које игноришу законске обавезе.

Брисање границе између државе и владајуће странке

Из Црте су истакли да је забележено више случајева насиља над политичким активистима и грађанима, у виду вербалних и физичких напада и угрожавања имовине.

Утисак је, како наводе, да се насилна атмосфера интензивира како одмиче кампања пошто је у само три дана, од 20. до 22. новембра, нотирано пет инцидентних ситуација.

“Позивамо највише државне званичнике, као и све учеснике избора, да у циљу смиривања тензија престану с подстицањем атмосфере страха у изборној кампањи и апелујемо на државне институције да јавности правовремено дају потпуне и проверене чињенице и информације и тако допринесу заштити изборног интегритета”, изјавила је заменица шефа Посматрачке мисије Црте Тамара Бранковић.

Бранковић је истакла да Црта анализирала 1.700 досад достављених извештаја дугорочних посматрача, више од 550 сати програма на телевизијама са националном покривеношћу, и 450 објава на друштвеним мрежама које су имале натпросечне интеракције са корисницима.

Додала је како је забрањивајауће што се активности ове изборне листе тешко разликују од активности јавне власти, због чега долази до стварања утиска да се ради о једном ентитету.

„Делује да је изборна утикмица таква да у њој учествује држава Србија, која се у наративу изједначава за председником, такмичи против политичких странака опозиције“, истакла је Бранковић.

Истакла је да постоје озбиљни наводи о притисцима на запослене у јавном сектору, те да се оне своде на претње губитком радног места уколико се грађанке или грађани не повинују захтевима политичке странке.

Такоше постоје сведочења о прикупљању личних карата за потребе прикупљања сигурних гласова, као и нуђење запослења за сигурне гласове.

Посматрачка мисија Црте поднела је до сада 21 пријаву надлежним контролним институцијама – Агенцији за спречавање корупције (15), Регулаторном телу за електронске медије (5) и Надзорном одбору Народне скупштине (1).

(Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер