петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦРТА: Медији у Србији позитивније извештавају о Русији и Кини, него о САД и ЕУ
Хроника

ЦРТА: Медији у Србији позитивније извештавају о Русији и Кини, него о САД и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. фебруар 2021.

 Објаве домаћих медија са позитивним тоналитетом у највећем броју случајева у 2020. години биле су резервисане за Русију и Кину, а са негативним за Европску унију и Америку, саопштио је Центар за истраживање, транспарентност, одговорност (ЦРТА).

Та невладина организација навела је да су Европска унија, Америка, Русија и Кина прошле године у највећем проценту спомињане у домаћим медијима у неутралном тоналитету, али је приметно да су негативне објаве биле резерисане за ЕУ и САД, а позитивне за Кину и Русију.

Анализа је урађена на основу једногодишњег праћења најгледанијих, најчитанијих и најутицајњих медија, која је обухватила око 36.000 медијских објава о ЕУ, Сједињеним Америчким Државама, Русији и Кини, наведено је у саопштењу Црте.

Резултати истраживања показују да су телевизије Пинк и Хепи „доминантно пристрасно извештавале у корист Русије и Кине, искључиво негативно о Европској унији и углавном негативно о Америци, док је то извештавање на РТС и Првој било избалансираније“.

Посматране су вести и јутрањи програми телевизија: РТС, Пинк, Прва, Хаппy, интернет портали: Блиц.рс, Б92.нет, Курир.рс, Телеграф.рс и Новости,рс, као и дневни листови Блиц, Курир, Вечерње новости и Информер.

„У трећини медијских објава о Русији, та земља је представљена у позитивном контексту, а у девет одсто негативно, док је Кина у четвртини објава приказана позитивно, а у 15 одсто објава негативно“, наводи ЦРТА.

Европска унија је у осам одсто објава навођена позитивно, а у 14 негативно, док су САД дупло више представљена у негативном контексту (21 одсто објава) него у позитивном (12 одсто објава).

Највећи број позитивних објава о Русији забележен је у децембру, приликом посете министра спољних послова Русије Сергеја Лаврова Србији и доставе руске вакцине против коронавируса, док је Кина најпозитивније навођена током ванредног стања и пружања здравствене помоћи Србији.

Америка је најпозитивније представљена у домаћим медијима у септембру прошле године, поводом дијалога са косовским Албанцима у Вашингтону, након састанка председника Србије Александра Вучића са тадашњим председником САД Доналдом Трампом.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер