субота, 03. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Црна Гора: Инспекција спречила увоз десет тона брескви и нектарина из Србије због опасног пестицида хлорпирифоса
Хроника

Црна Гора: Инспекција спречила увоз десет тона брескви и нектарина из Србије због опасног пестицида хлорпирифоса

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. септембар 2023.

Инспекција је на граничном прелазу Црне Горе са Србијом - Добраково спречила увоз скоро 10 тона брескви и нектарина код којих је пронађен пестицид опасан по здравље људи, нарочито деце - хлорпирифос, потврдио је данас директор Управе за безбедност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић.

Ђаковић је за портал РТЦГ рекао да су у питању две спорне пошиљке, обе послате из Србије.

„Овај пестицид је врло опасан и забрањен у Црној Гори и одговорно тврдим да га код нас нема. Произвођачи га не користе за храну. Међутим, на увозу је другачија ситуација – на граничном прелазу Добраково је око 10 тона брескви и нектарина откривено са тим пестицидом и то је све враћено“, рекао је Ђаковић.

Према његовим речима, у Црној Гори се раде анализе на све конзумно воће – брескве, шљиве, нектерине и кајсије.

„Ми радимо анализе на 400 резидуа пестицида што је огроман опсег. Прегледано је све воће“, казао је Ђаковић.

Према писању медија, тај пестцид пронађен је и у шљивама које су из Србије послате за Хрватску, што је потврдио и Европски систем за брзо узбуњивање у трговини храном. Воће није увезено у Хрватску, већ је уништено.

Тај пестицид је недавно пронађен и у бресквама из Србије.

Пестицид хлорпирифос често се користи за заштиту палми и других биљака, али не сме се користити за храну јер је опасан по здравље људи, нарочито деце.

Амерички Центар за контролу и превенцију болести навео је да после контакта са хлорпирифосом код потрошача може да дође до различитих ефеката на нервни систем, попут главобоље, замагљеног вида, појачаног лучења пљувачке, напада, а у екстремним случајевима, у зависности од количине и дужине излагања и до коме и смрти.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер