уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦНН: Русија агресивним потезима широм света тестира Трампову администрацију
Хроника

ЦНН: Русија агресивним потезима широм света тестира Трампову администрацију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. фебруар 2017.

 Званичници Пентагона сматрају да Русија агресивним потезима широм света тестира нову амерички администрацију председника Доналда Трампа, објавио је амерички ТВ-канал ЦНН.

Москва је недавно распоредила забрањене крстареће ракету, послала шпијунски брод дуж северно-америчке обале Атлантика и послала авион да надлеће амерички ратни брод у Црном мору.

"Они вероватно тестирају нову администрацију", изјавио је један званичник Секретаријата САД за одбрану за ЦНН.

"Руси раде разне ствари да би видели како ће нова администрација да реагује", додао је други.

Развој догађаја, тумачи ЦНН, поставља питање како ће нови станар Беле куће одговорили и да ли ће, после комплимената руском председнику Владимиру Путину и умањивања значаја својих спорних односа с Русијом, прибећи конфронтацији као одговору.

Трамп је одбацио идеју да га Русија тестира и приписао њене недавне потезе Путиновом уверењу да је нови амерички председник политички везан и да не може да склопи договор с Русијом.

"Све те ствари које сте поменули су врло недавне, јер вероватно Путин претпоставља да он неће моћи да направи договор са мном, јер за мене не би било политички популарно да се договоримо", рекао је сам Трамп на конференцији за новинаре у четвртак.

Супротно томе, оба војна званичника су приметила да се у последњих неколико година Русија војно држи све чвршће и оценила да ће Москва вероватно тестирати сваку нову администрацију, без обзира шта мислила о неком чефу америчке државе.

У случају шпијунског брода који је сада код обале америчке државе Вирџиније, званичници одбрана су рекли да је његова мисија вероватно планирана пре избора у САД, јер је тај брод испловио из матичне луке код Мурманска још средином децембра.

Аналитичари су се сложили да јачање те активности може бити делимично због тога што је све мање јасна вероватноћа да ће Трамп изградити топлији однос с Москвом.

"Они (Руси) покушавају да схвате на чему су", рекао је за ЦНН Магнус Норденман, директор Трансатлантске иницијативе за безбедност у Атлантском савету у Вашингтону.

"Москва је тестира и боцка да би видела како стоје ствари", рекао је он.

Јерг Форбриг, стручњак из Берлина за источноевропска питања у Немачком Маршаловом фонду, изјавио је за ЦНН да су поступци Русије "само најновији у дугом низу руских војних провокација према државама-чланицама НАТО-а".

"А њени најновији потези су свакако прилагођени посебно за Сједињене Америчке Државе у време транзиције ка новој администрацији", додао је он.

И Норденман и Форбриг су рекли да је Москва повлачила такве потезе и раније.

У вези са случајем ниског надлетања америчког војног брода на Црном мору, портпарол Министарства одбране Русије је негирао да је руски борбени авион то урадио, иако је америчка војска објавила слике.

Али, по трећем функционеру одбране САД, та руска акција је била "директан одговор" на недавне активности НАТО у региону Црног мора.

Руске активности служе "застрашивању западних политичара и јавности", рекао је Форбирг. "Оне ставарају слику моћног противника који је у стању и вољан је да изазове сигурност Запада".

Форбирг сматра да ће се провокације вероватно наставити јер је "Русија изгубила наду да ће постићи да односи с Трампом буду бољи него с његовим претходником," рекао је он.

То је одраз Трампове тврдње да Русија заузима оштрији став јер види да су ограничене могућности за приближавање с новом администрацијом САД.

Портпарол Кремља је рекао да његова влада никада посматрала Трамп с превише оптимизма.

"У последњих неколико месеци, стално смо говорили да не носимо наочаре с ружичастим стаклима, нити гајимо илузије", рекао је портпарол Дмитриј Песков за руске медије у петак. "Зато нема ничега што би нас разочарало".

Норденман је рекао да недавне руске акције само "маргинално" компликују напоре за побољшање односа, осим ако се те провокације не наставе.

Он је рекао да одговор САД може бити у распону од игнорисања тих активности, преко званичног дипломатског протеста, до постављања више америчких војника у савезничким земљама ближе Русији, уз извођење више вежби.

На питање у четвртак на конференцији за новинаре о томе како ће одговорити на недавне руске активности, Трамп је одговорио да то "није добро."

Али касније је елаборирао: "Нећу вам рећи ништа о томе како ћу одговорити. Ја не говорим о војној реакцији", и додао: "Па кад ме питате шта ћу да радим с бродом, на пример с руским бродом, нећу да вам кажем. Али надам се да нећу морати ништа да урадим".

Потом је нагласио: "Било би сјајно када бисмо могли да се слажемо с Русијом".

За сада, САД и НАТО су наставили да једнаком жестином шаљу додатне трупе и бродове на исток Европе као одговор на руску инвазију и окупацију Крима 2014. и због улоге Москве у насиљу у источној Украјини.

Амбасадор Русије у НАТО-у, Александар Грушко, осудио је присуство НАТО-а у том региону као "још један корак ка ескалацији тензије с Русијом".

Москва је предузела кораке да ојача своје снаге на југу Русије и "додатно наоружава" своје јединице на Криму, додао Грушко.

Норденман је рекао да је за Москву "типично" да изводи такве активности у време великих скупова НАТО, као прошле среде када су се министари одбране састали у Бриселу, укључујући и новог секретара САД за одбрану, Џима Матиса.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер