Početna strana > Hronika > Članovi Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM prekrili Spomenik zahvalnosti Francuskoj crnim platnom
Hronika

Članovi Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM prekrili Spomenik zahvalnosti Francuskoj crnim platnom

PDF Štampa El. pošta
petak, 28. april 2017.

Beograd - Članovi Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM prekrili su Spomenik zahvalnosti Francuskoj na Kalemegdanu crnom tkaninom.

Kako navode, time su izrazili nezadovoljstvo odlukom suda Francuske da pusti na slobodu bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja koga Srbija traži zbog ratnih zločina.

Predsednik Udruženja Simo Spasić rekao je ispred spomenika da je jučerašnjom odlukom francuskog suda ubijena pravda.

"Od same odluke još više boli obrazloženje suda. Da je i malo pravde Haradinaj bi na osnovu onoga što je sam priznao u svom dnevniku bio osuđen na doživotnu robiju", rekao je Spasić građanima koji su u rukama držali fotografije ubijenih na Kosovu i Metohiji.

On je dodao da su porodice ubijenih i kidnapovanih na Kosovu i Metohiji spremne da se pomire sa albanskim porodicama, ali da se nikada neće pomiriti sa zločincima.

Kolona nekoliko stotina građana uputila se ka "zidu plača" ispred Doma Narodne skupštine koga će takođe, kako su najavili, prekriti crnom tkaninom.

Spomenik zahvalnosti Francuskoj delo je Ivana Meštrovića i nalazi se u parku Kalemegdan. Postavljen je 11. novembra 1930. godine u znak prijateljstva, uzajamne pomoći i saradnje Srbije i Francuske tokom Prvog svetskog rata.

Spomenik u bronzi prikazuje skulpturu žene koja drži mač što simboliše Francusku koja juriša u pomoć Srbiji. Sa istočne strane je reljef žene koja sedi, oličenje Sorbone - prosvetne pomoći srpskoj omladini u toku i posle rata.

Do Prvog svetskog rata se na mestu spomenika nalazio spomenik Karađorđu, koji je u ratu srušen, a bio je postavljen 1913. godine.

Ovo nije prvi put da crna tkanina prekriva natpis na spomeniku - 26. marta 1999. godine nakon početka NATO agresije na SRJ, u kojoj je učestvovala i Francuska, koju su u Srbiji smatrali za tradicionalno prijateljsku zemlju i saveznicu spomenik je takođe prekriven crnim platnom.

Tada je postavljen i natpis: "Neka je večna slava Francuskoj koje više nema".

(B92, Beta)