четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чланови Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ прекрили Споменик захвалности Француској црним платном
Хроника

Чланови Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ прекрили Споменик захвалности Француској црним платном

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. април 2017.

Београд - Чланови Удружења породица киднапованих и убијених на КиМ прекрили су Споменик захвалности Француској на Калемегдану црном тканином.

Како наводе, тиме су изразили незадовољство одлуком суда Француске да пусти на слободу бившег команданта ОВК Рамуша Харадинаја кога Србија тражи због ратних злочина.

Председник Удружења Симо Спасић рекао је испред споменика да је јучерашњом одлуком француског суда убијена правда.

"Од саме одлуке још више боли образложење суда. Да је и мало правде Харадинај би на основу онога што је сам признао у свом дневнику био осуђен на доживотну робију", рекао је Спасић грађанима који су у рукама држали фотографије убијених на Косову и Метохији.

Он је додао да су породице убијених и киднапованих на Косову и Метохији спремне да се помире са албанским породицама, али да се никада неће помирити са злочинцима.

Колона неколико стотина грађана упутила се ка "зиду плача" испред Дома Народне скупштине кога ће такође, како су најавили, прекрити црном тканином.

Споменик захвалности Француској дело је Ивана Мештровића и налази се у парку Калемегдан. Постављен је 11. новембра 1930. године у знак пријатељства, узајамне помоћи и сарадње Србије и Француске током Првог светског рата.

Споменик у бронзи приказује скулптуру жене која држи мач што симболише Француску која јуриша у помоћ Србији. Са источне стране је рељеф жене која седи, оличење Сорбоне - просветне помоћи српској омладини у току и после рата.

До Првог светског рата се на месту споменика налазио споменик Карађорђу, који је у рату срушен, а био је постављен 1913. године.

Ово није први пут да црна тканина прекрива натпис на споменику - 26. марта 1999. године након почетка НАТО агресије на СРЈ, у којој је учествовала и Француска, коју су у Србији сматрали за традиционално пријатељску земљу и савезницу споменик је такође прекривен црним платном.

Тада је постављен и натпис: "Нека је вечна слава Француској које више нема".

(Б92, Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер