петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чланови Европске народне партије осудили прислушкивање руске опозиције у Србији. Вилијам Бил Браудер: Не могу да замислим да ће ЕУ гледати благонаклоно на захтев за чланство Србије која се понаша на овакав начин
Хроника

Чланови Европске народне партије осудили прислушкивање руске опозиције у Србији. Вилијам Бил Браудер: Не могу да замислим да ће ЕУ гледати благонаклоно на захтев за чланство Србије која се понаша на овакав начин

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. јануар 2022.

Посланик Европског парламента из редова Европске народне партије, Давид Лега, осудио је прислушкивање руске опозиције у Београду, наводећи да је алармантно то што српске безбедносне службе помажу Kремљу у обрачуну са политичким противницима.

Шведски политичар из Европске народне партије, чији је придружени члан Српска напредна странка Александра Вучића, огласио се на друштвеној мрежи Твитер након што је објављено да су српске власти нелгално прислушкивале руске опозиционаре у Београду и да је Александар Вулин, министар полиције, предао транскрипте њихових разговора секретару за националну безбедност Русије, Николају Патрушеву.

Подсетимо, сумња се да је сарадња безбедносних служби девеју земаља напослетку резултирала хапшењем руског опозиционара Андреја Пивоварова.

"Алармантно што безбедносне агенције земље кандидата за чланство у Европску унију обављају послове за руску Федералну службу безбедности и помажуц Kремљу у обрачуну са политичким противницима. Или сте за или против демократије - не можете да играте за оба тима", написао је он.

У екслузивном интервјуу за дневни лист „Нова“, Владимир Kара-Мурза је рекао да су он и његове колеге били под констатном пратњом током боравка у Београду, где су одржали скуп локалних опозиционих представника из Русије.

„Чак и кад смо изнајмили туру бродом по Дунаву, нас је пратио други брод све време. Нама је то било чак и смешно, али сад видимо да је то наменски рађено и да су српске службе то чиниле како би се српски министар Вулин показао као верни пас Путиновог секретара Патрушева. Сви наши разговори на скупу су снимљени. Дозволите ми да кажем да се надам да су Вулин и Патрушев нешто научили док су их слушали. Недељу дана након нашег скупа, Вулин је допутовао у Москву и лично је донео Николају Патрушеву(секретару за националну безбедност Русије прим. аут) транскрипте наших разговора, а крајем истог месеца, мој пријатељ, колега и коорганизатор скупа у Београду, Андреј Пивоваров је ухапшен“, испричао је он.

Бил Браудер: Прислушкивање руске опозиције дисквалификује Србију за ЕУ

"Чињеница да су српске власти сарађивале ентузијастично, а ја бих рекао и илегално, како би помогле у хапшењу руских дисидената, је сраман потез. То баца веома тамну сенку на репутацију Србије", рекао је у интревјуу за дневни лист "Нова" британско-амерички бизнисмен Вилијам Бил Браудер.

Саговорник нашег дневног листа дугогодишњи је политички активиста и шеф кампање за примену “Магнитски закона”, којим се омогућава увођење санкција особама које крше људска права. Његово име једно је од најчешће помињаних у медијима које конторлише руска власт и то након што се отворено успротивио председнику Русије Владимиру Путину.

Након што је открио финансијске малверзације људи из Kремља, Браудер је обележен као један од највећих непријатеља руског председника, који је својевремено у разговору са америчким колегом Доналдом Трампом захтевао његово изручење из САД.

Аутор бестселера Њујорк и Сандеј тајмса “Црвено обавештење”, у разговору за “Нову” осврнуо се на аферу прислушкивања руске опозиције у Србији, сарадњу Београда и Москве, као и како ће се та сарадња одразити на европске интеграције наше земље.

"Ово је дисквалификација од било каквог чланства у Европској унији. Не могу да замислим да ће ЕУ гледати благонаклоно на захтев за чланство Србије која се понаша на овакав начин", рекао је он

(Нова)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер