среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Члан мисије ЕП која је посматрала изборе Андреас Шидер: Нигде нисам видео оно што сам видео на изборима у Србији, поновити гласање у Београду
Хроника

Члан мисије ЕП која је посматрала изборе Андреас Шидер: Нигде нисам видео оно што сам видео на изборима у Србији, поновити гласање у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. децембар 2023.

 Посматрао сам многе изборе, али протекли у Србији су били далеко од било каквих европских стандарда, изјавио је за Н1 посланик Социјалиста и демократа Андреас Шидер, који је био и члан мисије Европског парламента која је посматрала изборе у Србији. Он сматра да би било неопходно спровести међународну истрагу, или бар поновити изборе у Београду, али под новим условима.

Шидер је у емисији Н1 Студио Ливе рекао да је изборни дан у Србији био врло специфичан, и да су страни посматрачи већ од предизборне мисије били информисани да услови нису равноправни, да су председник Александар Вучић и његова Српска напредна странка несразмерно заступљени у држ медијима, док је опозиција имала ограничен приступ, као и да су се људи на изборе довозили споља.

„Видели смо опет фантомске бирачке листиће, чули смо да је 50.000 људи довезено у Београд, видели смо на друштвеним мрежама фотографије, људи су сликали листиће, имали смо сведочанства о куповини гласова“, истакао је европосланик.

Стога представници Европског парламента, како је рекао, од српских власти траже да разјасне догађаје на изборима, а можда чак и да се спроводе нека независна истрага.

Шидер је изразио уверење да би барем на изборима у Београду, резултат био другачији да су избори били боље организовани и да је било мање варања.

„Пре свега да будем јасан, ово није у складу са европским стандаридма, ово је далеко од било каквих стандарда. Посматрао сам многе изборе, ови су далеко од стандарда на које смо навикли. Они који имају моћ и контролу над овим изборима лоше раде и не раде у интересу своје земље“, оценио је Шидер.

Подсетио је и да су Европска комисија, Европски савет и Европски парламент врло критични према изборном процесу у Србији, а то, како је упозорио, има негативан утицај на преговоре о чланству у ЕУ.

„Међународне посматрачке мисије посећују стотине бирачких места, и зависи у великој мери где се налазите и шта посматрате. У завршном извештају су написали да су добијали пријаве куповине гласова, притиска на људе, и то једноставно није стандард који ми очекујемо. Мислим да је потребно дубље проучити те пријаве, и имати истрагу о тој ситуацији, у најмању руку“, поручио је Шидер.

Додао је, међутим, да је у Србији велики проблем спровести независну и отворену истрагу, јер је подела у друштву дубока, а правосудни ситем и државни медији нису довољно независни.

„Можда ЕУ, међународна заједница да преузму одговрност, и дозволи им се да они дођу. Можда треба ићи даље, људи масовно позивају на понављање избора у Београду, можда би то био начин да изађемо из ове ситуације, да се седне за сто и да се нађе начин да се спровду ти нови избори“, рекао је Шидер.

Нагласио је да је Европски парламент увек спреман да посредује у дијалогу, али и да власт и опозиција то морају да прихвате и у дијалог уђу искрено и озбиљно, а не површно.

Додао је, међутим, да има велике сумње да је садашња власт на било који начин спремна да побољша демократију у Србији.

„Имам осећај да се ради само о власти, а то није у интересу људи у Београду“, констатовао је европосланик.

Шидер је поручио и да је врло забринут, али и да је солидаран са људима који ових дана протестују у Београду, и да је на страни обичних људи, а не политичара, који су, како је рекао, на улици и имају осећај да су избори од њих украдени.

„Позивам председника, Владу, изборну комисију, безбедносне иснституције, да се смире, поштују то, и пронађу неко решење, а то је можда да се одрже избори у Београду, али у другачијим условима“, рекао је.

„Европска унија мора да буде оштрија“

Шидер је рекао и како је истина да су званичници ЕУ у претходном периоду били исувише благонаклони према властима у Србији, односно да су комесар за проширење и поједини други европски функционери били „премекани“.

„Не у смислу да нису кажњавали Србију и српски народ, него када су говорили о владавини права, слободи медија. Требало би да буду оштрији“, сматра Шидер.

ЕУ би, према његовим речима, морала да буде врло јасна и оштра када са српским званичницима разговара о владавини права, независном правосуђу, слободи медија, и функционалним и поштеним изборима, јер „европски стандарди нису на продају“.

„Све то у Србији није добро, и треба да кажемо да морамо да будемо оштри, да не прихватамо оно што се дешава. Дубоко смо забринути, и мора доћи до промене става и понашања“, рекао је Шидер.

Институције ЕУ су, међутим, како је рекао, прихватиле превише тога.

„Ови избори, и они претходни, али посебно ови, показали су да је доста, и да су ствари отишле предалеко. Залагаћу се за један тврђи курс, не у смислу спољне политике, него по питању демократије у Србији“, најавио је европосланик.

Казао је и да га опозициони политичари из Србије досад нису контактирали, али да јесу бројни грађани Србије, поготово они који живе у његовом родном Бечу, а који су му слали информације о изборним преварама, куповини гласова и сл.

Избори у Аустрији и Србији: „Жао ми је, али не може да се пореди“

Упитан може ли да упореди изборни процес у Аустрији и Србији, Шидер је одговорио: „Жао ми је, али поређења не може да буде. Нисам видео никада изборе да је било толико тензија пре избора, и толико слика које показују довођење људи аутобусима, куповину гласова… Нисам таквим изборима присуствоао било где у Европи. Дубоко сам убеђен да Србија и грађани Србије заслужују боље.“

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер