петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦИК "Косова" завршила пребројавање гласачких листића - већину нема нико, очекује се саопштавање коначних резултата избора
Хроника

ЦИК "Косова" завршила пребројавање гласачких листића - већину нема нико, очекује се саопштавање коначних резултата избора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. јун 2017.

Приштина -- Из Централне изборне комисије Косова саопштено да је завршено пребројавање условних гласачких листића. Очекује се саопштавање коначних резултата избора.

Током данашњег дана, представници коалиција на челу с Демократском партијом Косова (ДПК) и Демократским савезом Косова (ДСК) наставили су интензивне разговоре са амбасадорима западноевропских држава на Косову.

Објављивање коначних резултата избора одржаних 11. јуна, истовремено ће отворити пут политичким субјектима да почну интензивније консултације око могућих постизборних коалиција за формирање Владе Косова.

Коалиција на челу са ДПК, чији је кандидат за премијера Рамуш Харадинај, сматра завршеним послом обезбеђивање потребних 61 гласа за изгласавање Владе у Скупштини Косова.

Кандидат Самоопредељења Аљбин Курти предлаже да с Демократским савезом Косова формирају постизборну коалицију која ће обезбедити довољан број гласова и без гласова мањинских заједница. Из ДСК одговарају да чекају да се објаве коначни резултати избора.

Кандидиат ДСК за премијера Авдулах Хоти очекује да победничка коалиција на челу са ДПК неће моћи да обезбеди довољан број гласова и да ће Владу формирати коалиција чији је он кандидат за премијера Косова.

Ни једна страна нема довољан број посланика да формира владу чак и под условом да добију подршку свих двадесет посланика из редова мањинских заједница, укључујући ту и гласове десет посланика из редова српске заједнице.

Након објаве коначних изборних резулата у року од 30 дана се конституише Скупштина. После тога председник земље, након консултација са политичким партијама или коалицијама које су добиле неопходну већину за формирање Владе, предлаже кандидата за премијера који у року од 15 дана од именовања представља Владу пред Скупштином за чије је изгласавање потребан 61 глас.

Уколико мандатар за састав владе не добије неопходну већину, председник земље у року од 10 дана именује неког другог кандидата, после чега се процедура понавља. Уколико се ни тада не изабере Влада, онда председник расписује нове изборе.

У овом случају, председник може дати Рамушу Харадинају мандат за састав владе, али уколико он не успе да добије довољну већину, председник има дискреционо право да одлучи о другом кандидату за мандатара Владе. Нејасно је да ли ће други кандидат бити из Харадинајеве коалиције или може бити и било ко други ко има потребну већину, у овом случају можда Курти.

Није искључено да председник одлучи да првој партији или коалицији да могућност да предложи другог кандидата за премијера.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер