петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦЕСИД: ДС 28 одсто подршке, СНС 27, СРС, СПС и ДСС по 7 процената
Хроника

ЦЕСИД: ДС 28 одсто подршке, СНС 27, СРС, СПС и ДСС по 7 процената

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. децембар 2009.

У Србији се није ништа битно променило у рејтингу политичких странака, тако да је Демократска странка и даље најјача - са 28 одсто подршке бирача, а следи је Српска напредна странка, са 27 процената, изјавио је данас оперативни директор Цесида Марко Благојевић.

Уколико би се данас одржали избори, цензус би, према истраживању Центра за слободне изборе и демократију, могле прећи и Српска радикална странка, Социјалистичка партија Србије и Демократска странка Србије – са по седам процената, као и ЛДП, која би могла да рачуна на пет одсто подршке бирача, рекао је Благојевић за Б92.

Странка Г17 плус би добила два одсто подршке, а Лига социјалдемократа Војводине, Српски покрет обнове и Социјалдемократска партија Србије (новооснована странка Расима Љајића) по један проценат, навео је он.

Благојевић је навео да је сада за излазак на изборе заинтересовано 2,3 милиона људи, што је више него у мају, када је таквих грађана било 2,1 милион.

Председник Србије и ДС Борис Тадић је најбоље оцењен политичар, који је, на скали од један до пет, добио оцену нешто већу од три, а следе га -  а оценама око 2,8 шеф дипломатије Вук Јеремић, лидер напредњака Томислав Николић и министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић.

Оцену око 2,6 добили су Александар Вучић, Расим Љајић и Драган Ђилас, око 2,5 имају председник Јединствене Србије Драган Марковић, лидер социјалиста Ивица Дачић и министар за науку Божидар Ђелић, док су 2,2 добили председник ДСС Војислав Коштуница, председник СРС Војислав Шешељ, председник НС Велимир Илић и министар одбране Драган Шутановац.

Благојевић је навео да четвртина људи сматра да живи знатно лошије него лане, 21 одсто да живи нешто лошије, 40 одсто кажу да живе исто, а чак 80 одсто људи сматра да Србију и њене грађане погађају ефекти светске економске кризе.

Према анкети Цесида, данас би 25 одсто грађана гласало за чланство Србије у НАТО, а 50 процената против, док је 25 одсто неопредељено, с тим што 31 одсто сматра да је "страшно што је НАТО бомбардовао земљу, али да се треба окренути будућности и, ипак, приступити тој алијанси".

Благојевић је оценио да је постигнут ниво политичке стабилности, да политичари нису високо оцењени и да је пропуст да се унапреди животни стандард код бирача странака на власти компензован приближавањем Србије Европској унији.

Истраживање Цесида, које је спроведено на узорку од 5.000 домаћинстава, показало је, такође, да је смањен број младих који би желели да напусте земљу, закључио је Благојевић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер