недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Центар за евроатлантске студије: Будућност Србије лежи у укључивању у ЕУ и НАТО
Хроника

Центар за евроатлантске студије: Будућност Србије лежи у укључивању у ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. јануар 2013.

БЕОГРАД - Центар за евроатлантске студије јавно се заузима за укључивање Србије, не само у Европску унију (ЕУ) већ и у НАТО, али грађани морају бити свесни да од приступања ЕУ неће бити ништа док се не реши питање односа са Косовом, изјавила је у понедељак директорка Центра Јелена Милић.

Она је у Београду приликом отварања међународне конференције о безбедносним изазовима и могућностима сарадње Србије, земаља Западног Балкана и ЕУ у тој области, истакла да искуства других држава у процесу евро-атлантских интеграција могу допринети ефикаснијем суочавању са безбедносним ризицима који данас постоје у Србији.

Професорка Факултета политичких наука Тања Мишчевић рекла је да ће Србија у даљем току процеса европских интеграција морати да се прилагоди Заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици ЕУ.

"Прошло је време кад се о Србији размишљало као о острву, самодовољној средини кад је реч о безбедности. Савремени концепт безбедности мора се посматрати у ширем, регионалном, евроатлантском и глобалном контексту. Данас је спектар безбедносних изазова и ризика знатно шири него што је био пре 20 година", казала је Тања Мишчевић.

Шеф политичког одељења Делегације ЕУ у Србији Лука Бјанкини рекао је да су сукоби на простору некадашње Југославије указали на потребу развијања другачијег приступа ЕУ у решавању таквих конфликата.

"Данас поред рата, постоје и бројни други безбедносни изазови, у које спада и заштита људских и мањинских права. На безбедност сваке земље утичу фактори као што су владавина права, борба против криминала и корупције, развијање институционалног оквира и имплементација прописа о заштити људских права", казао је Бјанкини.

Према његовим речима, Србија је у последње три године потписала више споразума из области безбедности са ЕУ, међу којима су и споразум о учешћу представника Србије у безбедносним мисијама ЕУ, као и споразум о размени информација.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер