Početna strana > Hronika > Centar za evroatlantske studije: Budućnost Srbije leži u uključivanju u EU i NATO
Hronika

Centar za evroatlantske studije: Budućnost Srbije leži u uključivanju u EU i NATO

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28. januar 2013.

BEOGRAD - Centar za evroatlantske studije javno se zauzima za uključivanje Srbije, ne samo u Evropsku uniju (EU) već i u NATO, ali građani moraju biti svesni da od pristupanja EU neće biti ništa dok se ne reši pitanje odnosa sa Kosovom, izjavila je u ponedeljak direktorka Centra Jelena Milić.

Ona je u Beogradu prilikom otvaranja međunarodne konferencije o bezbednosnim izazovima i mogućnostima saradnje Srbije, zemalja Zapadnog Balkana i EU u toj oblasti, istakla da iskustva drugih država u procesu evro-atlantskih integracija mogu doprineti efikasnijem suočavanju sa bezbednosnim rizicima koji danas postoje u Srbiji.

Profesorka Fakulteta političkih nauka Tanja Miščević rekla je da će Srbija u daljem toku procesa evropskih integracija morati da se prilagodi Zajedničkoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici EU.

"Prošlo je vreme kad se o Srbiji razmišljalo kao o ostrvu, samodovoljnoj sredini kad je reč o bezbednosti. Savremeni koncept bezbednosti mora se posmatrati u širem, regionalnom, evroatlantskom i globalnom kontekstu. Danas je spektar bezbednosnih izazova i rizika znatno širi nego što je bio pre 20 godina", kazala je Tanja Miščević.

Šef političkog odeljenja Delegacije EU u Srbiji Luka Bjankini rekao je da su sukobi na prostoru nekadašnje Jugoslavije ukazali na potrebu razvijanja drugačijeg pristupa EU u rešavanju takvih konflikata.

"Danas pored rata, postoje i brojni drugi bezbednosni izazovi, u koje spada i zaštita ljudskih i manjinskih prava. Na bezbednost svake zemlje utiču faktori kao što su vladavina prava, borba protiv kriminala i korupcije, razvijanje institucionalnog okvira i implementacija propisa o zaštiti ljudskih prava", kazao je Bjankini.

Prema njegovim rečima, Srbija je u poslednje tri godine potpisala više sporazuma iz oblasti bezbednosti sa EU, među kojima su i sporazum o učešću predstavnika Srbije u bezbednosnim misijama EU, kao i sporazum o razmeni informacija.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner