петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Царински рат: Кина узвратила САД повећањем царина на америчке производе у вредности од 60 милијарди долара
Хроника

Царински рат: Кина узвратила САД повећањем царина на америчке производе у вредности од 60 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. септембар 2018.

Кина је објавила да повећава царине на америчке производе у вредности од 60 милијарди долара, као одговор на најновије америчко повећање царина на кинеске производе.

САД су објавиле да повећавају царине на кинески увоз у вредности од 200 милијарди долара због неслагања око политике Кине у технологији.

Кинеско министарство финансија саопштило је да ће реализовати планове најављене у августу о повећању царина од десет и пет одсто на 5.207 америчких производа. Према списку објављеном прошлог месеца, ту су укључени кафа, мед и индустријске хемикалије.

Циљ ове мере је да се обуздају "трговинска трвења" и "улатерализам и протекционизам САД", навело је минстарство на свом вебсајту. Позива се на "прагматичан дијалог" да се заједнички очува принцип слободне трговине и мултилатералног трговнског система.

Администрација председника САД Доналда Трампа саопштила је раније данас да ће за око 5.000 производа из Кине од понедељка бити уведене царине од 10 одсто, с тим да ће 1. јанаура оне бити повећане на 25 одсто, пренео је АП.

Трамп је јуче запретио да ће, ако Кина буде узвратила, увести додатне царине на робу у вредности од још 267 милијарди долара.

САД се жале да су кинески планови за индустријски развој, укљлучујући и план "Мејд ин Чајна 2025" који позива на стварање шампиона у роботици и другим областима засновани на украденој технологији, да крше обавезе Кине за отварање тржишта и да би могли да наруше америчко водјство у индустријском сектору.

Америчке компаније и трговински партнери укључујући и ЕУ и Јапан већ се дуго жале на кинеске трговинске баријере и индустријску политику. Међутим, они се противе Трамповим мерама и упозоравају да би спор могао да заустави глобални економски раст и подрије међународну трговинску регулативу.

Трамп је у јулу увео царине од 25 одсто на кинеске производе у вредности од 50 милијарди долара. Кина је узвратила сличним царинама и сличном количином америчких производа.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер