петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бурна распава у Скупштини Србије о Закону о приватизацији
Хроника

Бурна распава у Скупштини Србије о Закону о приватизацији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

БЕОГРАД - Амандмани Нове странке на Предлог закона о приватизацији изазвали су данас жустру полемику у Скупштини Србије у којој су посланици владајуће Српске напредне странке (СНС) оптужили Нову странку да подноси бесмислене амандмане и опструише рад парламента.

Посланици Нове странке Зоран Живковић и Владимир Павићевић поднели су 95 амандмана на тај законски предлог којима су затражили брисање предложених чланова закона.

Та странка оценила је да је закон лош јер омогућава и стратешко партнерство иза кога је, како тврди, скривена директна погодба за продају предузећа која може да буде извор корупције и незаконитости.

"Брисање свих 95 чланова предложеног закона о приватизацији је једини начин да се тај закон поправи", рекао је посланик Нове странке Владимир Павићевић.

Посланици СНС протестовали су због таквог "поигравања" са амандманима и законом и поручили да Нова странка "бесмисленим амандманима" покушава да од парламента направи пијацу и изађе из политичке анонимности.

Председница парламента Маја Гојковић више пута је казала да је право посланика да подносе амандмане, а право је других да их коментаришу.

"Свако има право на свој начин да каже противљење неком амандману, као што и амандман може да гласи како год то посланици сматрају да треба. Уздржаћу се од свог коменатара", рекла је Маја Гојковић.

Посланик СНС Владимир Ђукановић је оптужио Нову странку да је неодговорна јер тврди да се закон доноси како би премијер Александар Вучић продавао предузећа директном погодбом, а да посланици Нове странке нису ни прочитали закон из кога се, како је навео, избацује директна погодба.

Посланик СНС Драган Шормаз је казао да је постојала политичка опција која је на све чланова закона својевремено подносила амандмане којима је предлагала њихово брисање а која је "обрисана и више не постоје", мислећи на Српску радикалну странку (СРС) .

Шеф посланичке групе Демократске странке Борислав Стефановић казао је да нико не може да оспорава право посланика да подносе амандмане.

Стефановић је оценио да је недопустиво да поједини посланици дају себи слободу да се позивају на неке странке које су подносиле хиљаде и хиљаде амандмана којима се "мења зарез, тачка, брише се", а не схватају да седе у странци тих људи који су то радили, мислећи на СНС из које је после раскола настала СНС.

Он је навео да су свађе контрапродуктивне у ситуацији када владајућа већина може да изгласа да је "земља равна, да стоји на леђима слона".

"Устане један посланик с југа Србије и каже - ово нема никаквог смисла. Што ми ово уопште радимо? Најбоље је да нам Александар Вучић одреди све унапред и да идемо кући? Зашто уопште да причамо о било чему", упитао је Стефановић.

Реплицирао је шеф посланичке групе СНС Зоран Бабић који је навео да се СНС поноси својим председником Вучићем и да нема ништа против подношења амандмана, али у случају када су смислени и поправљају суштину закона.

"НС никада није подносила хиљаде амандмана, а то што се спочитава о хиљадама поднетих амандмана неке посланичке групе која није више парламентарна, претходни говорник би морао да зна да његова посланичка група и његова странка жестоко (са њом) кокетирају и сарађују у локалним срединама где су им потребни за одржавање власти и у Војводини. Немојте да вређате оног са којим сарађујете, а то дефинитивно није СНС", поручио је Бабић.

Борислав Стефановић је казао да ће ДС увек покусавати да направи што шири фронт против СНС која, како тврди, земљу води у погрешном правцу, али не са странкама које је поменуо Бабић.

"Ми се не стидимо људи са којима сарађујемо, неки од њих су на нашој листи, неки ће бити, али је много горе стидети се своје прошлости. Говорите о некој групи која више није ту, а знате да сте већина вас били у тој групи али то више говори о вама", рекао је Стефановић.

Поланица ДС Гордана Чомић је казала да ће подржати амандане Нове странке јер поштује право посланика Зорана Живковића и Владимира Павићевића да подношењем амандмана спрече усвајање закона о приватизацији који сматрају недопустивим.

Министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички оценила је данас да се из предузећа која ће се приватизовати по новом закону морају извући економска корист и развојни ефекти за земљу.

Она је у Скупштини током расправе о амандманима о предлогу Закона о приватизацији и изменама и допунама Закон о стечају рекла и да је једини начин, а можда ни тај не би функционисао, да се искључи могућност корупције при приватизацији био да никоме не дамо никакву имовину.

"Једина шанса коју имамо за нажалост данас већ мали број предузећа која ће се приватизовати по предлогу Закона о приватизацији је да из њих извучемо чисту економску корист и развојне ефекте за земљу тако што ћемо се отворити ка флексибилним формама", указала је Удовички.

Она је навела да је Предлог закона о приватизацији данас неопходан и могућ, а да је претходни закон био добар за време за које је и донет.

Тада је, како је навела, требало приватизовати више хиљада предузећа и тада су капацитети и на страни власти и на страни контроле били много слабији него данас.

Министарка је, такође, указала и да се неке негативне последице претходног закона решавају данас усвајањем измена и допуна Закона о стечају.

“Проблем који је постојао у окружењу је, на пример, да су повезана лица могла у стечају да извуку корист иако су уништила предузеће у приватизацији. Данас се то мења у закону о стечају", навела је она.

Скупштина Србије наставила је данас седницу, а на почетку рада посланици користе време за постављање питања.

После питања, парламент је почео расправу о амадманима на Предлогу закона о приватизацији и Предлог измена Закона о стечају.

На Предлог закона о приватизацији поднето је 116 амандмана, а на Предлог измена и допуна Закона о стечају 23 амандмана. На предлог измена Закона о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре, који је треће законско решење које посланици разматрају о обједињеној расправи, нема амандмана.

После подне, од 16.00 до 19.00, на посланичка питања одговарати представници Владе Сбије, а најављено је да ће пред посланицима у Скупштини бити и премијер Александар Вучић.

Ђуришић: Шта се постигло променом радног времена?

Шеф посланичке групе Нове демократске странке Марко Ђуришић упитао је данас премијера шта показује анализа резултата промене радног времена за запослене у државној служби и да ли ће Министарство просвете упутити неку сугестију школским одборима да се и радно време школа помери.

"Деца долазе сат времена пре почетка наставе у школу, јер су родитељи морали раније да их остављају у школи да би стигли на време на посао", рекао је Ђуришић користећи по Пословнику могућност за постављање питања Влади.

Он је навео да је једна од првих мера нове Владе била промена радног времена, када је речено да ће се тиме постићи већа ефикасност у јавној управи.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер