недеља, 01. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бундестаг: Немачки услови за добијање датума у јануару
Хроника

Бундестаг: Немачки услови за добијање датума у јануару

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јун 2013.

Немачки савезни парламент, Бундестаг, усвојио је 27. јуна већином гласова декларацију коју су предложиле владајуће странке и у којој се каже да прва приступна конференција између Србије и ЕУ у јануару 2014. може да буде одржана пошто се претходно установи и потврди "потпуно и трајно спровођење преузетих обавеза" које проистичу из споразума Београда и Приштине. У декларацији се наводи и да даљи циљ, пре пуноправног чланства Србије у ЕУ, мора да буде "правно обавезујући споразум" Београда и Приштине. Додаје се и да процес нормализације између Србије и Косова треба да буде посебно третиран у једном од преговарачких поглавља.

За декларацију су гласале владајуће странке, Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), Хришћанско-социјална унија (ЦСУ) и Либерали (ФДП), које су декларацију и предложиле.

Против декларације гласале су опозиционе странке - Социјалдемократска партије Немачке (СПД), Зелени и Левица. Опозиција, међутим, није на ову тему Бундестагу на гласање ставила сопствену декларацију.

У излагању у Бундестагу савезна канцеларка Ангела Меркел је рекла да прва конференција са Србијом о приступању може да буде одржана у јануару 2014. уколико у децембру буде потврђен напредак у спровођењу споразума Београда и Приштине. Пре коначног уласка Србије у ЕУ, додала је канцеларка, потребна је "пуна нормализација односа" Београда и Приштине.

Подносећи извештај савезне владе уочи самита ЕУ 27. и 28. јуна у Бриселу, канцеларка Меркел је рекла да су Србије и Косово учинили "без сумње одлучујући напредак" потписивањем споразума у Бриселу. Но, како је додала,"тек када се у децембру потврди напредак у спровођењу договореног, могуће је да се у јануару одржи прва конференција између ЕУ и Србије и приступању".

Напредак у спровођењу мера које су договорили Београд и Приштина мора, како захтева Бундестаг, и даље да буде провераван, на пример даљим извештајем Европске комисије до краја новембра 2013, наводи се у декларацији.

Бундестаг, међутим, сматра да процес нормализације (између Београда и Приштине) мора да иде и битно даље са циљем постизања "правно обавезујућег споразума" који треба да обезбеди да Србија и Косово, као пуноправне чланице, на основу ЕУ-аката, "независно заједнички могу да користе своја права и обавезе".

Овај уговор мора да буде склопљен пре окончања приступних преговора између Београда и ЕУ, каже се у декларацији.

Уз то, у декларацији се наводи да се "мора обезбедити да процес нормализације између Србије и Косова буде посебно третиран у једном од преговарачких поглавља" и да то поглавље, заједно са темама из области правне државе, треба да чини тежиште приступних преговора.

"Уколико Србија, после отварања приступних преговора оклева са спровођењем преузетих обавеза, њих суспендује или од њих одустаје, приступни преговори треба да буду заустављени", наводи се у декларацији коју је гласовима владајућих странака усвојио Бундестаг.

У декларацији се указује и да Бундестаг сматра да приступни споразуми са Србијом могу да буду окончани тек "када надлежне српске власти и судови учине све што је у њиховој моћи да у процесу у духу правне државе у потпуности расветле напад на немачку амбасаду (2008. године) и нападаче и посебно оне који су вукли конце те акције правоснажно осуди".

Поред тога, тражи се и што је могуће брже отварање моста на Ибру као једна од мера јачања поверења, стварање косовско-српског савеза општина, одржавање слободних и фер комуналних избора на целом Косову, као и несметани приступ косовске пограничне полиције и царинских службеника копненим путем до граничних постаја на северу Косова.

(Бета-Политика-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер