петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бундестаг изгласао повећање трупа у Авганистану
Хроника

Бундестаг изгласао повећање трупа у Авганистану

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. фебруар 2010.

БЕРЛИН – Немачки Бундестаг (доњи дом парламента) изгласао је нови мандат за мисију Бундесвера (војске) у Авганистану, којим се предвиђа повећање горње границе немачких војника у тој земљи, са садашњих 4.500 на 5.350.

Гласање је пратио скандал, који је настао када су се посланици партије Левица, чија је популарност нарочито међу социјално нижим слојевима велика, појавили с транспарентима против мисије у Авганистану и исписаним именима цивилних жртава ваздушног напада у Кундусу, лане у септембру, изведеног по немачкој команди.

Председник Бундестага Норберт Ламерт је прво тражио да посланици Левице склоне плакате, а онда их је искључио са седнице.

Посланици ове партије, настале спајањем наследника бивших источнонемачких комуниста и WASG странке су напустили седницу, тек после поновљених Ламертових захтева.

Посланик Зелених Кристијан Стребеле је замолио Ламерта да размисли о својој одлуци, сматрајући да би био лош сигнал за Авганистан и свет, ако у Немачкој посланици морају да напусте салу, када подсећају на жртве једног напада, пренели су медији.

„Они нису били гласни, нису били нападни, само су држали уздигнуто плакате”, бранио је Штребеле посланике Левице, док су посланици Социјалдемократске партије (СПД), сада, као и Зелени и Левица, опозиционе странке, подржали Ламертову одлуку.

„Председник је добро поступио. Парламент је место дебате, а не демонстрација. У парламенту се рачуна аргумент, а не транспарент”, рекао је СПД политичар Томас Оперман.

Немачка у Авганистану, поред Косова, има своју највећу војну мисију, око које се већ дуже „ломе копља” међу политичким неистомишљеницима.

Мисија у Авганистану важи за најтежу немачку мисију, одакле се многи војници враћају с психичким траумама или се уопште не враћају. За нови мандат мисије у Авганистану гласало је 429 посланика, од присутних 586, против 111, а уздржало се 46.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер