петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бруно Векарић: Утврдити да ли постоји кривица косовских лидера, пошто је свако невин док се не докаже супротно
Хроника

Бруно Векарић: Утврдити да ли постоји кривица косовских лидера, пошто је свако невин док се не докаже супротно

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. децембар 2010.

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић сматра да истрага о злочинима политичких лидера са Косова, оптужених у извештају специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија за трговину оружјем, дрогом и људским органима, не треба да буде политичка еуфорија већ озбиљна истрага која ће да утврди да ли неко јесте или није одговоран за те злочине.

"То је свима у интересу - и Европи и косовским властима и нама у Србији, а пре свега породицама жртава", нагласио је Векарић у интервјуу за Радио Слободна Европа. Не желећи да подлеже општој еуфорији, Векарић је рекао да за свакога важи да није крив док се то не докаже, као и да са Еулексом српско Тужилаштво има лепу сарадњу, која је на Косову дала резултата.

Према Векарићу, поред Тачија, у извештају српског тужилаштва помиње се и (Рамуш) Харадинај и његови контакти са разним сферама организованог криминала у трговини органима.

Векарић је истакао да препоруке Савета Европе треба прихватити и да "ово не треба да буде камен раздора, већ место које ће довести до помирења у региону", али и да сви заједно треба да приступе озбиљним истрагама и "свако, ко је одговоран за такве врсте злочина, треба да буде процесуиран". "Пошто су се органи вадили на једном месту, продавали на другом, пресађивали на трећем, а рачуни се налазе у разним земљама, истрага се може раширити готово на неколико земаља ЕУ, указао је Векарић.

 

Векарић је подсетио да је Хашки трибунал водио истрагу против Харадинаја и да је тако дошао до Жуте куће, а пошто нема надлежности у Албанији, није могао да врши конкретну истрагу у Албанији, већ само оно што се тиче самог Харадинаја. Карла дел Понте је неке материјале оставила у депоу Хашког трибунала, а материјали који су нађени у Жутој кући су уништени и управо је то била иницијална каписла и тако је и почео процес, рекао је Векарић.

Векарић је потврдио наводе из Мартијевог извештаја да Жута кућа није централно место где се то догађало, већ да би то морале бити добро опремљене болнице, места где се ваде органи.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер