Početna strana > Hronika > ‘Britiš petroleum’ je od početka izlivanja izgubio trećinu svoje vrednosti
Hronika

‘Britiš petroleum’ je od početka izlivanja izgubio trećinu svoje vrednosti

PDF Štampa El. pošta
sreda, 02. jun 2010.

‘Britiš petroleum’ je od početka izlivanja izgubio trećinu svoje vrednosti, što bi moglo da ga obeshrabri od daljeg investiranja u podmorsku naftnu eksploataciju u SAD i svetu.

Energetski stručnjak, autor i saradnik vašingtonskog„Centra za strateške i međunarodne studije“, DŽozef Dukert, prokomentarisao je u razgovoru za naš program izlivanje nafte u Meksičkom zalivu i konferenciju za novinare predsednika Baraka Obame posvećenu tom pitanju.

Dukert: „Predsednik je održao uspešnu konferenciju za novinare, posvećenu uglavnom katastrofalnom izlivanju nafte u Luizijani. Kao pozitivno, predsednik je odgovorao na pitanja direktno i otvoreno, dok je negativno to što je izbegao da potpuno odgovori na neka pitanja, mada je prihvatio ličnu odgovornost za događaje u Luizijani proteklih nedelja, posebno u pogledu neodlučnog reagovanja državnih agencija, ali i samih naftnih kompanija. Predsednik je ukazao da se u Luizijani i Meksičkom zalivu dogodila katastrofa bez presedana i ja lično mislim da bi reagovanje javnosti, ako se uskoro ne obustavi izlivanje nafte, moglo da postane tako ogorčeno, da bi podmorska eksploatacija nafte u Meksičkom zalivu mogla da bude obustavljena bilo privremeno bilo stalno.“

Glas Amerike: Da li će se izlivanje nafte u Luizijani odraziti na cenu i zalihe nafte?

Dukert: „Cenu nafte ne određuje eksploatacija jednog izvora, pa ni svih izvora u Meksičkom zalivu, mada se u tom regionu proizvodi 30 odsto domaće nafte. Cena nafte se određuje na svetskom tržištu, tako da gubitak nafte iz jedne bušotine nije toliko zabrinjavajući, ali jesu ekološke posledice izlivanja, pa i ekonomske. Pre ove katastrofe, vrednost kompanije ‘Britiš petroleum’ je procenjena na hiljadu milijardi dolara, na osnovu njene berzanske vrednosti i rangirana na drugo mesto po veličini među privatnim naftnim kompanijama na svetu. Svakako da će se moratorijum na dalju eksploataciju nafte u Meksičkom zalivu odraziti na njene prihode, njene dalje investicije, kao i ulaganja drugih kompanija u domenu podmorske eksploatacije nafte. ‘Britiš petroleum’ je od početka izlivanja izgubio trećinu svoje vrednosti, što bi moglo da ga obeshrabri od daljeg investiranja u podmorsku naftnu eksploataciju u Sjedinjenim Državama i svetu, što nikome ne ide u prilog.“

Predsednik Obama je nagovestio da bi ova katastrofa mogla da mu pomogne pri usvajanju sveobuhvatnog energetskog zakona

Glas Amerike: Kako u tom svetlu procenjujete izglede za dalju podmorsku eksploataciju nafte?

Dukert: „Uprkos svemu, treba da nastavimo eksploataciju nafte u područjima duž obala Virdžinije, Aljaske, pa i Kalifornije, ali to se, po svemu sudeći, neće dogoditi skoro. Međutim, najvažnija posledica izlivanja nafe u Luizijani bi moglo da bude ne povećanje, nego smanjenje cena nafte. Naime, predsednik je nagovestio da bi ova katastrofa mogla da mu ide u prilog, pa je kao jedan od svojih argumenata predočio da bi republikanci u Kongresu trebalo da mu pomognu pri usvajanju sveobuhvatnog energetskog zakona, kojim bi se uzela u obzir ne samo potražnja, nego i potrošnja nafte, odnosno, benzina, koji će se ubuduće trošiti sve manje - zbog strepnji u vezi sa klimatskim promenama, a taj trend će se nastaviti. Nova strahovanja oko podmorske eksploatacije nafte podstaćiće zakonodavce da preduzmu nove korake u pravcu alternativnih i obnovljivih energetskih izvora.“

(VOA)