понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Британски "Канал 4": Фајзер плаћао стручњацима да дискредитују вакцину против коронавируса компаније Астразенека
Хроника

Британски "Канал 4": Фајзер плаћао стручњацима да дискредитују вакцину против коронавируса компаније Астразенека

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. децембар 2021.

 Фармацеутски гигант Фајзер оптужен је да је плаћао стручњацима да се дискредитују вакцину против коронавируса ривалске компаније Астразенека.

То је објавио британски "Канал 4" у једном прилогу.

Фајзер је наводно финансирао презентацију у којој су говорници тврдили да Астразенекина вакцина може да изазове рак, као и да није сигурна за имунолошки угрожене пацијенте. До те изјаве наводно се дошло на едукационом семинару у Канади прошле године, али није познато колико је таквих презентација било и ради ли се о изолованом догађају.

Фајзер је одбио ове оптужбе, истакавши како се презентација "лажно приписује" Фајзеру, односно да је то организовала трећа страна.

Још један занимљив податак из истраге је да су трошкови производње за Фајзерове дозе цепива наводно коштали само 76 пенија по ињекцији.

Будући да Фајзер наплаћује 25 евра по дози, ово представља маржу од 3.000 одсто у односу на производну цену.

Фајзер је поручио да су процене "крајње нетачне", као и да се нису узела у обзир клиничка истраживања, производња на масовном нивоу, као и глобална дистрибуција.

Професор сер Ендру Полард, директор Оксфордске групе која је развила вакцину Астразенека, одбацио је тврдње и упозорио на опасности ширења дезинформација о цепиву.

"Постоји огроман ризик од дезинформација, јер све што тера људе да оклевају око вакцинисања може да ризикује њихове животе", рекао је он.

"То може да поткопа и утиче на одлуке које људи доносе о сопственом здрављу, али и да створи несигурност за креаторе политике", наводи "Дејли мејл".

(Јутарњи лист-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер